Z gdyńskich ulic znikają komunistyczni patroni

26 kwietnia Rada Miasta przyjęła uchwałę zmieniającą nazwy ulic, które mają komunistycznych patronów. Dla mieszkańców oznacza to, że wymienione zostaną tabliczki adresowe, przemalowane nazwy ulic na elewacjach budynków, zmieni się oznakowanie przystanków autobusowych oraz zaktualizowane zostaną komunikaty w komunikacji miejskiej. Część działań jest już w toku.

 

//fot.Marta Jaszczerska

 

W wyniku przyjętej przed Radę Miasta uchwały ulica generała Zygmunta Berlinga zmieniła nazwę na kontradmirała Stanisława Mieszkowskiego, Wincentego Rzymowskiego na komandora Jerzego Staniewicza, a ulica I Armii Wojska Polskiego na Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.

Zgodnie z treścią art. 6 ustawy zmiany wprowadzane są w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

- Temat zmiany nazw ulic na Pogórzu pilotuję od początku. Jeszcze przed uchwaleniem ustawy o dekomunizacji temat był wywoływany przez Radę Dzielnicy i mieszkańców. Odbywały się spotkania i dyskusje nad propozycją zmian nazw ulic, które mają komunistycznych patronów. W efekcie w momencie wejścia w życie ustawy mieliśmy już przygotowane propozycje nowych patronów. Zajmowała się tym Komisja Samorządności Lokalnej i Bezpieczeństwa – mówi Elżbieta Sierżęga, radna Gdyni. I dodaje  - Została przeprowadzona akcja informacyjna, wydrukowane zostały ulotki i rozprowadzone poprzez Spółdzielnie Mieszkaniową „Stoczniowiec” do skrzynek listowych wszystkim mieszkańcom tych ulic. W ulotce przedstawione zostały życiorysy obecnych i nowych patronów ulic oraz informacje administracyjne dotyczące wymiany dokumentów. Dodatkowo mieszkańcy otrzymali  zawiadomienia o terminach wymiany dokumentów.

Poza koniecznością wymiany niektórych dokumentów, wymienione zostaną również tabliczki adresowe, przemalowane nazwy ulic na elewacjach budynków, zmieni się oznakowanie przystanków autobusowych oraz zaktualizowane zostaną komunikaty w komunikacji miejskiej.

- Zmiana nazw na budynkach jest w tracie realizacji. SM Stoczniowiec wymieni tabliczki adresowe do końca czerwca, natomiast nazwy ulic na elewacjach budynków będą przemalowane równolegle z ocieplaniem budynków, które spółdzielnia ma zrealizować do końca sierpnia. Również do tego terminu ZKM przewiduje wprowadzić zmianę oznakowania przystanków oraz zaktualizowania komunikatów w autobusach. Jeśli chodzi o wymianę dokumentów, to dowody osobiste jej nie wymagają, gdyż nie ma w nich informacji o adresie. Należy za to jak najszybciej wymienić dowody rejestracyjne oraz prawa jazdy, zwłaszcza że procedura ta jest bezpłatna. Natomiast osoby prowadzące działalność powinny zaktualizować dane adresowe w dokumentach firmy, na pieczątkach itp. w zależności od rodzaju działalności – informuje Elżbieta Sierżęga, radna Gdyni.

Spółdzielnia mieszkaniowa Jantar zmianę nazwy ulicy I Armii Wojska Polskiego planuje w przyszłym roku.

Nadanie ulicom dzielnicy Pogórze nazw kontradmirała Stanisława Mieszkowskiego i komandora Jerzego Staniewicza jest oddaniem hołdu wybitnym oficerom Marynarki Wojennej i obrońcom Helu we wrześniu 1939 roku, skazanym w sfingowanym procesie i rozstrzelanym przez komunistyczne władze powojennej Polski w 1952 roku. Natomiast zmiana nazwy I Armii Wojska Polskiego na Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego dzielnicy Kamienna Góra jest upamiętnianiem polskich żołnierzy, zamiast nazwy nadanej przez sowietów.

 

Marta Jaszczerska

e-mail: m.jaszczerska@gdynia.pl

29.06.2017 10:00 Ocena: 4

Zobacz także:

Kino Letnie pod wieczornym niebem

Wraz z nadejściem lata zbliża się siódma już edycja Kina Letniego w Orłowie. W magicznym otoczeniu mola, z widokiem na morze i przy szumie fal zaprezentowane zostaną wybitne filmy światowego formatu. Pokazy odbywać się będą w każdy wtorek, od 4 lipca do 8 sierpnia, od godz. 21.30.

Open’er Festival 2017 #wGdyni – Dzień pierwszy

Kogo w tym roku gościła Gdynia podczas pierwszego dnia festiwalu? Na scenach wystąpili m.in.: Royal Blood, Michael Kiwanuka, James Blake, Solange, Rae Sremmurd i długo wyczekiwani przez polskich fanów Radiohead. Thom Yorke i spółka wprowadzili publiczność w nostalgiczny nastrój. Goście festiwalu to również teatromaniacy, czego dowiodły długie kolejki na spektakle. Popularnością cieszyła się także gdyńska strefa, w której można było odetchnąć od muzycznej bieganiny pomiędzy scenami.

Zdobywca filmowych nagród znowu w Gdyni

Zdobywca aż czterech nagród 14. edycji Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity ponownie zagości w Gdyńskim Centrum Filmowym. Pokaz specjalny filmu Ferasa Fayyada „Ostatni w Aleppo” odbędzie się w piątek 30 czerwca. Wydarzeniu towarzyszyć będzie spotkanie z niezwykłym gościem – dr Ziadem Abou Salehem.