Na finał Dni Morza święto Marynarki Wojennej

Jak co roku, ostatnia niedziela czerwca – święto Marynarki Wojennej - jest finałem obchodów Dni Morza. Tego dnia we wszystkich jednostkach polskich sił morskich marynarze spotkają się na uroczystych zbiórkach, a na polskich okrętach w kraju i zagranicą podniesiona zostanie wielka gala banderowa.

 

// fot. mat. prasowe Marynarki Wojennej

 

Marynarze uczczą pamięć swoich poprzedników składając o godzinie 9.00 na Cmentarzu MW (Oksywie, ul. Muchowskiego) wiązanki kwiatów na płytach twórców Marynarki Wojennej. Następnie, o godzinie 9.30 w Kościele Marynarki Wojennej na Oksywiu (ul. Śmidowicza) odprawiona zostanie msza święta w intencji MW. 

O godzinie 11.00 w Porcie Wojennym odbędzie się uroczysty apel. Z okazji święta z pokładu ORP „Błyskawica” oddany zostanie salut świąteczny - 21 strzałów armatnich. Na zakończenie uroczystości odbędzie się defilada pododdziałów oraz pokaz musztry paradnej.

Święto Marynarki Wojennej będzie też okazją do odwiedzin w Porcie Wojennym, który tego dnia zostanie udostępniony dla wszystkich chętnych do zwiedzania. Bramy portu będą otwarte w godzinach 10.00 – 16.00. Festyn Marynarski rozpocznie się około godziny 12.00. Do bezpłatnego zwiedzania zostaną udostępnione: okręt podwodny ORP Sęp, fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski, korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub, okręt rakietowy ORP Grom oraz okręt hydrograficzny ORP Arctowski. W powyższych godzinach odbędzie się także pokaz sprzętu wojskowego m. in.: Morskiej Jednostki Rakietowej, 43. Batalionu Saperów i Brzegowej Grupy Ratowniczej. Jedną z atrakcji będzie udostępniony do zwiedzania śmigłowiec ratowniczy W-3RM Anakonda, będący na wyposażeniu Brygady Lotnictwa MW. W programie przewidziano również pokaz walki wręcz oraz występy artystyczne Zespołu Wokalnego Klubu MW Riwiera i artystów z Klubu 3. Flotylli Okrętów. Nie zabraknie także żołnierskiego poczęstunku, czyli wojskowej grochówki. 

Uwaga!
W niedzielę 25 czerwca w godz. ok. 10.30 – 18.00 zostanie uruchomiona linia autobusowa 104, która funkcjonować będzie z częstotliwością co 20 minut. Wraz z rozkładowymi kursami linii 150 zapewni częstotliwość połączeń pomiędzy śródmieściem Gdyni i Oksywiem Dolnym co 10 minut. Szczegóły dostępne na stronie: www.zkmgdynia.pl

 

 

Małgorzata Omachel-Kwidzińska

e-mail: m.omachel@gdynia.pl

24.06.2017 12:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Nadciąga festiwal Gdynia Design Days, a z nim #sztorm

Najważniejsza letnia impreza o dobrym projektowaniu startuje już 30 czerwca. Gdynia Design Days to 10 dni inspirujących wystaw i spotkań, angażujących warsztatów i wykładów, projekcji filmowych i bloków tematycznych, które wydobywają z designu to, co najlepsze. Tegorocznym tematem festiwalu jest #sztorm w znaczeniu kreatywnego niepokoju, który generuje potrzebę zmian oraz siły sprawczej, po której nic nie zostaje takie samo.

Podwodne spełnianie marzeń

W najbliższą niedzielę 25 czerwca na plaży w Orłowie pasjonaci nurkowania będą zacierać ręce i płetwy. Pod okiem doświadczonych instruktorów zejdą pod wodę, by podziwiać piękno podwodnego świata podczas 3City Diving Day. Celem akcji jest wsparcie fundacji Trzeba Marzyć.

Osiem razy większy projekt Budżetu Obywatelskiego

Amatorzy aktywnego spędzania wolnego czasu na Chwarznie-Wiczlinie na pewno zwrócili uwagę na prace prowadzone w dzielnicy. Siłownia zewnętrzna już jest gotowa, a budowa łącznie około 1,3 kilometra ścieżek rowerowych zbliża się do końca. Te inwestycje to nic innego jak realizacja jednego ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego 2015. W mocno poszerzonym zakresie!