Weekend po gdyńsku

Już jest. Do Gdyni nareszcie zawitało lato. Dla długo wyczekiwanej pory roku, przygotowano specjalne powitanie. Na początek Święto Morza, które przez cały weekend nie opuści Gdyni. Ale świętować nie będziemy tylko na morzu.

// fot. www.facebook.com/Gdynia

Piątek

Około południa do gdyńskiego portu wejdzie statek pasażerski Norwegian Getaway, najdłuższy i jednocześnie największy pod względem tonażu wycieczkowiec, jaki kiedykolwiek odwiedził polski port.

 

Tym razem Święto Morza rozpoczniemy w piątek 23 czerwca.
W programie Święta Morza 2017 znalazło się m.in:

Piątek 23 czerwca

 • godz. 12.00 odbędzie się złożenie wieńców na morzu w hołdzie tym, co odeszli na wieczną wachtę.
 • 14.00 – 15.00 – Pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych na morzu – akwen w okolicy akwarium Gdyńskiego i plaży w Śródmieściu
 •  17.00 – koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny – rozpoczęcie Święta Morza – muszla koncertowa – pl. Grunwaldzki
 •  19.00 – wieczór z Zawiszą na Zawiszy – al. Jana Pawła II
 •  Posmakuj morza – oferta gdyńskich restauratorów którzy przygotowali ofertę specjalną na Święto Morza

Ostatnie przed wakacjami spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” odbędzie się 23 czerwca w godz. 18.00-20.00 i poprowadzi je Michał Witkiewicz. Będzie to relacja z kilku niskobudżetowych wyjazdów na kontynent południowoamerykański. Spotkanie odbędzie się na Sali Morskiej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia.
PPNT Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98

 

Sobota

Święto Morza, sobota 24 czerwca

 • 10.00-18.00 Mistrzostwa Gdyni w grę w statki – pl. Grunwaldzki
 • 10.00-12.00 Święto Nawigacji – symulatory, planetarium – Wydział Nawigacji, Akademia Morska
 •  w godz. 19.15-20.00 odbędzie się przemarsz z Kościoła Matki Boskiej Nieustającej Pomocy pod płytę pomnika Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki zakończony defiladą Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.
 • 20.00-Cudawianki – koncert Crystal Fighters, Smolik / Kev Fox oraz Kamp!
 • „Pomorze na morze” – rejsy żaglowcem
 •  Święto Morza dla kinomanów – Gdyńskie Centrum Filmowe (pl. Grunwaldzki 1)
 •  atrakcje sportowe dla dzieci – Gdynia na fali – Park Rady Europy
 • Cudawianki – strefa dzienna.

Błędne ogniki i opowieści o legendarnym kwiecie paproci, magii torfowisk oraz pełna emocji gra miejska – to nie jedyne atrakcje, które Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni przygotował dla najmłodszych i nieco starszych uczestników „Cudawianków”. Imprezy towarzyszące obchodom nocy świętojańskiej rozpoczną się w sobotę 24 czerwca o godz. 12.00. Wstęp wolny.


Tradycyjnie „Cudawianki” oficjalnie otworzą sezon letni w Gdyni. Z tej okazji w mieście odbywać się będą muzyczno-artystyczne imprezy, które wzbogacą atrakcje dla dzieci i dorosłych przygotowane przez gdyńskie Laboratorium PPNT.

 

W Parku Rady Europy od godz. 12.00 będzie można wziąć udział w spotkaniach odkrywających tajemnice właściwości roślin z wierzeń słowiańskich, obejrzeć z bliska rosiczki i inne rośliny owadożerne zamieszkujące tereny torfowisk, a także poznać historię podmokłych obszarów Pomorza i dowiedzieć się, dlaczego wymagają one szczególnej ochrony. Dla najmłodszych natomiast przygotowano gry i konkursy nawiązujące do wydarzenia nocy świętojańskiej.

 

Pokazy i warsztaty odbywać się będą również w Centrum Konferencyjnym PPNT Gdynia. Ich uczestnicy dowiedzą się, jak nauka tłumaczy „magiczne” zjawiska dostrzegane nocami nad bagnami, mokradłami i torfowiskami. Podczas warsztatów eksperci wyjaśnią mechanizm świecenia świetlików oraz zaprezentują nieznane właściwości torfu. Będzie to również okazja do wzięcia udziału w widowiskowym pokazie luminescencji.
PPNT Gdynia, al.. Zwycięstwa 96/98

 

Atrakcyjnie zapowiada się także gra miejska śladami kwiatu paproci. Śmiałkowie będą mieli za zadanie przebyć trasę prowadzącą przez najciekawsze zakątki miasta. Na wytrwałych czekać będą liczne niespodzianki. Aby wziąć udział w grze, należy zgłosić się do punktu informacyjnego organizatorów w Parku Rady Europy i pobrać kartę zabawy.

 

Miejskie Hale Targowe zapraszają na trzecią edycję wydarzenia „Dzień Kreatywny”. W programie loteria, warsztaty, piknik dla dzieci oraz pierwsze mistrzostwa śniadaniowe. W Miejskich Halach Targowych znów zagości kreatywność. Trzecia edycja zapowiada się równie interesująco. Tym razem będzie nie tylko kreatywnie, ale także smacznie. Udział w wydarzeniu, w tym pokazie gotowania "na żywo", potwierdził też uczestnik programu TOP Chef - Marcin Rogalski. Odbędą się również ciekawe warsztaty m.in. z projektowania oświetlenia, a także po raz pierwszy Mistrzostwa Śniadaniowe Hal Targowych, podczas których o tytuł zmierzy się siedem dwuosobowych drużyn. Więcej informacji na www.haletargowegdynia.pl.

 

W najbliższy weekend Pomorze zamieni się w niekwestionowaną stolicę polskiego kolarstwa. Gdynia i gmina Krokowa są w tym roku gospodarzami Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym. 5-dniowe zawody rozpoczęły się 21 czerwca w Krokowej, jednak ich dwa kluczowe dni i wyścigi startować będą z Gdyni (24 i 25 czerwca).  

 

Cudawianki to wydarzenie, bez którego ciężko sobie wyobrazić gdyńskie świętowanie letniego przesilenia. 24 czerwca ta plenerowa muzyczno-artystyczna impreza oficjalnie otworzy sezon letni. „Cudawiankowe” aktywności wystartują 24 czerwca w samo południe. W programie akcji dziennych pod nazwą Park Cudów znalazły się m.in. warsztaty DIY, działania literackie, wyplatanie wianków etno i eko w ramach Akcji Wianki, gry podwórkowe, aktywności taneczne i rekreacyjne i wiele, wiele innych. Wszystko to w Parku Rady Europy. Ruszymy także na spacery z przewodnikami i lokalnymi animatorami, aby lepiej poznać Gdynię podczas Alternatywnego Zwiedzania Miasta – start spod InfoBoksu. Tam też znajdzie swoje miejsce scena młodych talentów, na której wystąpią zespoły: Bixbit, The Party is Over, Erith i Futurelight. Największe „fajerwerki” czekają jednak na głównej scenie Cudawianków, umiejscowionej na plaży miejskiej. Głównymi gwiazdami tegorocznej edycji będą zespoły Crystal Fighters, Kamp! oraz Smolik i Kev Fox.  Na wszystkie atrakcje wstęp wolny. Więcej informacji: www.cudawianki.eu.

 

Dawno, dawno temu, czyli prawie 40 lat temu Oksywie Górne przypominało małe miasteczko z kościółkiem i cmentarzem, szkołą podstawową, biblioteką w prywatnym domu i sklepem wielobranżowym. 40 lat później na Oksywiu nie zmienił się chyba tylko Kościół pw. Św. Michała Archanioła ufundowany w 1224 roku przez księcia Świętopełka. Przechodził różne koleje losu, na zmianę niszczony i odbudowywany, po II wojnie światowej otrzymał wnętrze w stylu wiejskiego kościoła parafialnego. Wciąż wznosi się na skarpie, z którą związane są oksywskie legendy.  Zapraszamy serdecznie na spacer śladami gdyńskich legend, który odbędzie się w sobotę 24 czerwca, godz. 12:00-13:30. Tym razem poznamy historię Oksywia. Zbiórka o 12:00 przy Rondzie bitwy pod Oliwą. Prosimy o punktualne przybycie oraz zabranie wygodnego obuwia i wody do picia. Spacer poprowadzi Elżbieta Wierszko.

 

Niedziela

Niedziela 25 czerwca – Święto Marynarki Wojennej

 • 11.00-Święto Marynarki Wojennej, możliwość zwiedzania okrętów w porcie i koszar (koszary otwarte w godz. 10.00-16.00) Pokaz musztry paradnej, pokaz walki wręcz.
 • 10.00-18.00 Gra Miejska – Kurs na Gdynię – Śródmieście, start przy InfoBoksie
 •  11.00-17.00 – możliwość zwiedzania ORP Błyskawica
 •  12.00-15.00 – zabawy familijne organizowane przez Muzeum Marynarki Wojennej
 • Turniej o Puchar Bombardierów Wybrzeża – pl. Grunwaldzki
 •  atrakcje sportowe dla dzieci – Gdynia na fali – Park Rady Europy.

 

Święto Marynarki Wojennej będzie też okazją do odwiedzin w Porcie Wojennym. Bramy portu będą otwarte w godz. 10.00-16.00. Uwaga! W niedzielę 25 czerwca w godz. ok. 10.30-18.00 zostanie uruchomiona linia autobusowa 104, która funkcjonować będzie z częstotliwością co 20 minut. Wraz z rozkładowymi kursami linii 150 zapewni częstotliwość połączeń pomiędzy śródmieściem Gdyni i Oksywiem Dolnym co 10 minut. Szczegóły dostępne na stronie: www.zkmgdynia.pl. Szczegółowy program Święta Morza znajduje się na www.gdynia.pl/swietomorza i na fb www.facebook.com/swietomorza.

 

Morski Klub Płetwonurków „Flota” Gdynia i PTTK Marynarki Wojennej zapraszają 25 czerwca na „Gdyńską Milę Nurkową 2017” w ramach IX Otwartych Mistrzostw Gdyni w długodystansowym pływaniu w płetwach.  Uroczyste otwarcie o godz. 10.00. Start i meta: schody w okolicy restauracji Barracuda. Szczegóły pod nr. tel. 668 124 060. Regulamin na www.mkpflota.pl.

Gdyńskie Centrum Filmowe podczas Święta Morza zaprasza do Kina Studyjnego GCF na trzy filmy: „Martwe wody” reż. Bruno Dumont, „Nad morzem” reż. Pedro Gonzalez-Rubio i „Światło między oceanami” reż. Derek Cianfrance. Ponadto w repertuarze na początek wakacji dużo propozycji dla najmłodszych widzów, między innymi „Smerfy. Poszukiwacze zaginionej wioski”. Pełny repertuar dostępny jest na stronie www.gcf.org.pl. Bilety kosztują 17 i 14 złotych (normalny/ulgowy), a w Tanie Poniedziałki – 13 i 11 złotych. Dodatkowo posiadacze Metropolitalnej Karty do Kultury mogą skorzystać z oferty promocyjnej w każdy wtorek.

Sala Warszawa

niedziela, 25 czerwca
Smerfy. Poszukiwacze zaginionej wioski – 11.10, 16.50
Czerwony żółw – 13.10, 18.40
Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie – 14.50
Miłość aż po ślub – 20.20 

Sala Goplana

Piątek, 23 czerwca
Old fashioned – 18.20
Sama przeciw wszystkim – 20.40

Sala Morskie Oko

Niedziela, 25 czerwca
Zielona szkoła – 10.40
Teraz i w godzinę śmierci – 12.20
Historia pewnego życia – 14.30
Martwe wody – 17.00
Gleason – 19.45

 

25 czerwca o godz. 11.00 odbędzie się kolejny spacer z cyklu „Zwiedzamy Gdynię”, który poprowadzi Arkadiusz Brzęczek. Zbiórka przy Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30). Udział bezpłatny.

 

Stowarzyszenie Gdyńska Strefa Kultury zaprasza 24 czerwca w godz. 12.00-13.30 na spacer śladami gdyńskich legend. Tym razem poznamy historię Oksywia. Zbiórka o godz. 12.00 przy Rondzie bitwy pod Oliwą. Spacer poprowadzi Elżbieta Wierszko. 

 

Dorota Patzer

e-mail: d.patzer@gdynia.pl

23.06.2017 06:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Nadciąga festiwal Gdynia Design Days, a z nim #sztorm

Najważniejsza letnia impreza o dobrym projektowaniu startuje już 30 czerwca. Gdynia Design Days to 10 dni inspirujących wystaw i spotkań, angażujących warsztatów i wykładów, projekcji filmowych i bloków tematycznych, które wydobywają z designu to, co najlepsze. Tegorocznym tematem festiwalu jest #sztorm w znaczeniu kreatywnego niepokoju, który generuje potrzebę zmian oraz siły sprawczej, po której nic nie zostaje takie samo.

Podwodne spełnianie marzeń

W najbliższą niedzielę 25 czerwca na plaży w Orłowie pasjonaci nurkowania będą zacierać ręce i płetwy. Pod okiem doświadczonych instruktorów zejdą pod wodę, by podziwiać piękno podwodnego świata podczas 3City Diving Day. Celem akcji jest wsparcie fundacji Trzeba Marzyć.

Osiem razy większy projekt Budżetu Obywatelskiego

Amatorzy aktywnego spędzania wolnego czasu na Chwarznie-Wiczlinie na pewno zwrócili uwagę na prace prowadzone w dzielnicy. Siłownia zewnętrzna już jest gotowa, a budowa łącznie około 1,3 kilometra ścieżek rowerowych zbliża się do końca. Te inwestycje to nic innego jak realizacja jednego ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego 2015. W mocno poszerzonym zakresie!