Osiem razy większy projekt Budżetu Obywatelskiego

Amatorzy aktywnego spędzania wolnego czasu na Chwarznie-Wiczlinie na pewno zwrócili uwagę na prace prowadzone w dzielnicy. Siłownia zewnętrzna już jest gotowa, a budowa łącznie około 1,3 kilometra ścieżek rowerowych zbliża się do końca. Te inwestycje to nic innego jak realizacja jednego ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego 2015. W mocno poszerzonym zakresie!

// fot. mat. prasowe LIS

 

BO razy osiem

Projekt „Aktywnie na Chwarznie i Wiczlinie” pierwotnie zakładał budowę siłowni zewnętrznej przy ul. Okrężnej oraz ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Mokrej. Ostatecznie jednak został rozszerzony także o rozbudowę ulic poprzez budowę trasy dla pieszych i rowerzystów od Szkoły Podstawowej nr 37 do ul. Zaruskiego. I tak, z projektu BO wycenianego na trochę ponad 540 tysięcy złotych, realizowana jest inwestycja warta łącznie blisko 4,5 miliona zł! Realizacja jest zatem aż osiem razy większa.

- Rozmowy z mieszkańcami, ich zaangażowanie w opracowanie i promocję projektu, poparcie radnych dzielnicy, a przede wszystkim gorący odbiór i udział gdynian w głosowaniu były żywym dowodem na to, że „Aktywnie na Chwarznie i Wiczlinie” to potrzebny projekt. Niejednokrotnie słyszeliśmy od mieszkańców, że mógłby zostać zrealizowany w większej skali, ponieważ w dzielnicy brakuje ścieżek rowerowych. Zdecydowaliśmy się więc poszerzyć projekt mieszkańców o ponad kilometr nowej trasy dla cyklistów. Cieszy mnie, że mieliśmy taką możliwość - mówi Paweł Brutel, przewodniczący Komisji Samorządności Lokalnej i Bezpieczeństwa Rady Miasta Gdyni.

// fot. mat. prasowe LIS

 

Niezbędne kroki

Uzgodnienia dotyczące realizacji inwestycji na wskazanej przez mieszkańców działce trwały do kwietnia 2016 roku. Przygotowano m.in. dokumentację projektową, a w sierpniu podpisano umowę z wykonawcą. Siłownię przy ul. Okrężnej do użytku oddano na przełomie października i listopada 2016. Plac wyposażono m.in. w popularne w całym mieście orbitreki, pylony czy wyciąg górny.

W przypadku projektów dotyczących remontów czy przebudowy ulic uzgodnienia trwają dłużej. Umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej dotyczącej trasy wzdłuż ul. Mokrej podpisano w styczniu 2016, a do połowy sierpnia trwało skompletowanie uzgodnień niezbędnych do wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, badań geologicznych gruntu, inwentaryzacji zieleni i gospodarki drzewostanem. Zgody zostały wydane w lutym 2017 roku.

 

// fot. mat. prasowe LIS

 

Następnie na plac budowy wjechał ciężki sprzęt. Pod koniec lipca prace mają zostać zakończone. Inwestycja, wraz z m.in. montażem ławek i tzw. przysiadaków oraz przebudową oświetlenia ulicznego, to koszt ponad 860 tysięcy złotych.

Ostatnia część tej inwestycji - blisko 1,2-kilometrowa trasa pieszo-rowerowa od SP 37 do ul. Zaruskiego wraz z małą architekturą - realizowana ma być mniej więcej do końca października. Wkrótce ma zostać podpisana umowa z wybranym wykonawcą, a po tym zostanie przekazany plac budowy. Koszt tej części inwestycji to ponad 3,5 miliona złotych.  

 

// fot. mat. prasowe LIS

 

Mieszkańcy wskazują

Na projekt „Aktywnie na Chwarznie i Wiczlinie” zagłosowało dokładnie 1611 mieszkańców. Wybrali go spośród 11 zgłoszonych propozycji.

- Mieszkańcy Gdyni są po prostu aktywni i widać to w kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego. Stąd wprowadziliśmy także premię „+1” dla tej dzielnicy, w której oddanych jest najwięcej głosów w ramach BO. Poprzednią edycję zdominowali głosujący na projekty Pustek Cisowskich-Demptowa i to w tej dzielnicy realizowany jest dodatkowy projekt. Z niecierpliwością czekam na wyniki tegorocznej edycji – dodaje Paweł Brutel.

Pod koniec lipca na Chwarznie-Wiczlinie rozpocznie się także realizacja innego projektu Budżetu Obywatelskiego – budowa nowoczesnego boiska ze sztuczną murawą przy Zespole Szkół nr 15, przy ul. Jowisza. Będzie to teren dostępny dla wszystkich mieszkańców dzielnicy.

 

 

Małgorzata Omachel-Kwidzińska

e-mail: m.omachel@gdynia.pl

23.06.2017 10:00 Ocena: 5

Zobacz także:

Nadciąga festiwal Gdynia Design Days, a z nim #sztorm

Najważniejsza letnia impreza o dobrym projektowaniu startuje już 30 czerwca. Gdynia Design Days to 10 dni inspirujących wystaw i spotkań, angażujących warsztatów i wykładów, projekcji filmowych i bloków tematycznych, które wydobywają z designu to, co najlepsze. Tegorocznym tematem festiwalu jest #sztorm w znaczeniu kreatywnego niepokoju, który generuje potrzebę zmian oraz siły sprawczej, po której nic nie zostaje takie samo.

Podwodne spełnianie marzeń

W najbliższą niedzielę 25 czerwca na plaży w Orłowie pasjonaci nurkowania będą zacierać ręce i płetwy. Pod okiem doświadczonych instruktorów zejdą pod wodę, by podziwiać piękno podwodnego świata podczas 3City Diving Day. Celem akcji jest wsparcie fundacji Trzeba Marzyć.

Cudawiankowe atrakcje naukowe

Błędne ogniki i opowieści o legendarnym kwiecie paproci, magii torfowisk oraz pełna emocji gra miejska – to nie jedyne atrakcje, które Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni przygotował dla najmłodszych i nieco starszych uczestników „Cudawianków”. Imprezy towarzyszące obchodom nocy świętojańskiej rozpoczną się w sobotę 24 czerwca o godz. 12.00. Wstęp wolny.