Rowerowy zawrót głowy

W maju sporo się działo w mobilnym świecie. Za nami European Cycling Challenge, podczas którego Gdynia wykręciła 48 tysięcy kilometrów, „Rowerowy Maj”, a także trwające nadal „Odprowadzam sam” i „Do pracy jadę rowerem”.

// fot. mat. pras. Gdynia

Rowerowe kampanie cieszyły i nadal cieszą się niesłabnącą popularnością. Zakończony właśnie „Rowerowy Maj” pokazał, że uczniowie chętnie przesiadają się z komunikacji na jeszcze bardziej ekologiczny środek transportu. Kampania objęła 22 szkoły podstawowe, czyli 5478 uczniów z 234 klas. W sumie dzieci przyjechały ponad 73 tysiące razy do szkoły. Najbardziej rowerową szkołą została Szkoła Podstawowa nr 37, drugie zajęła Szkoła Podstawowa nr 23, a trzecie 14. Najwyższą frekwencją może się za to pochwalić klasa 1 a ze Szkoły Podstawowej nr 35. Na uczniów czekają nagrody finansowe – mówi Paweł Kimel z Referatu Projektów Unijnych i Zarządzania Mobilnością Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

 

Drugi konkurs, skierowany tym razem do gdyńskich przedszkolaków i uczniów zerówek, nosił nazwę „Odprowadzam sam”. Kampania polega na zbieraniu naklejek, które dzieci otrzymywały po dotarciu do szkoły w sposób aktywny: na piechotę, rowerem czy transportem publicznym. Zachęcamy nadal do uczestniczenia do kontynuowania dobrych nawyków – tłumaczy Paweł Kimel

 

Zwyciężyły:

I miejsce: Przedszkole nr 30
II miejsce: Przedszkole nr 50
III miejsce: zerówka ze Szkoły Podstawowej nr 35
IV miejsce: Przedszkole nr 53

 

Rowerowe kampanie obejmują również gdyńskich pracowników. „Do pracy jadę rowerem”, skierowana do pracowników gdyńskich firm. Rozpoczęła się 4 kwietnia i potrwa pięć miesięcy. W tegorocznej edycji udział wzięło najwięcej uczestników – 1400 pracowników ze 195 firm. Bijemy rekord, bo do tej pory uczestnicy wykręcili już 314 tysięcy 813 kilometrów. Dla najaktywniejszych przewidzieliśmy śniadania. Do dzisiaj wydaliśmy 3190 śniadań rowerowych. Oficjalna ceremonia wręczenia nagród odbędzie się tydzień po zakończeniu konkursu – mówi Urszula Senk z Referatu Projektów Unijnych i Zarządzania Mobilnością Zarządu Drógi i Zieleni.
 

Za nami wiele emocji sportowych związanych z European Cycling Challenge. Gdynia przez cały maj angażowała mieszkańców, do wzięcia udziału w rywalizacji europejskich miast. By zamiast podróży samochodem, wybrać dwa kółka. W tym roku udało nam się uzyskać 21. pozycję w rankingu miast, z wynikiem 48 tysięcy kilometrów, którą przejechał gdyński zespół w liczbie ponad 660 osób, które na ten wynik dzielnie pracowały. Największą liczbę kilometrów przejechało w sumie pięciu uczestników: Robert Żygenda, Robert Berg, Radosław Łabędzki, Marcelina Lelito i Jacek Wroński – wymienia Rafał Polakowski z Referatu Projektów Unijnych i Zarządzania Mobilnością Zarządu Dróg i Zieleni. 

 

Dorota Patzer

e-mail: d.patzer@gdynia.pl

14.06.2017 06:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Nadciąga festiwal Gdynia Design Days, a z nim #sztorm

Najważniejsza letnia impreza o dobrym projektowaniu startuje już 30 czerwca. Gdynia Design Days to 10 dni inspirujących wystaw i spotkań, angażujących warsztatów i wykładów, projekcji filmowych i bloków tematycznych, które wydobywają z designu to, co najlepsze. Tegorocznym tematem festiwalu jest #sztorm w znaczeniu kreatywnego niepokoju, który generuje potrzebę zmian oraz siły sprawczej, po której nic nie zostaje takie samo.

Pomysły na biznes poszukiwane!

Startups Wanted to program autorstwa Strefy Startup Gdynia, który wspiera pomysły biznesowe we wczesnej fazie rozwoju. Dla jego uczestników przewidziano trwającą przez 3 miesiące serię warsztatów i konsultacji. 12 czerwca rozpoczęła nabór do tego projektu. Rekrutacja potrwa do 10 sierpnia.

Zbliża się festiwal Gdynia OPEN

Już za moment, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Gdynia OPEN, w naszym mieście do muzycznej rywalizacji staną młode talenty. Miłośników muzyki nie może zatem zabraknąć na Placu Grunwaldzkim, gdzie młodzi artyści będą prezentowali swoje umiejętności. Początek zawodów w czwartek 15 czerwca.