Wykołujemy cukrzycę zdrowym stylem życia!

Bezpłatne badania poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia, sprawdzenie masy i składu ciała przy użyciu specjalistycznego sprzętu - w sobotę, 17 czerwca na Placu Grunwaldzkim i w niedzielę, 18 czerwca przy alei Jana Pawła II w Gdyni powstanie Niebieskie Miasteczko Fundacji Medicover. Dodatkowo, w zależności od dnia, przewidziano porady specjalistów: dietetyka, farmaceuty, stomatologa, fizjoterapeuty i dermatologa – każdy odwiedzający będzie mógł sprawdzić stan swojego zdrowia, porozmawiać z ekspertami i dowiedzieć się, jak zapobiec cukrzycy typu 2.

// fot. materiały prasowe

 


Niebieskie Miasteczko będzie zlokalizowane 17 czerwca na Placu Grunwaldzkim i otwarte w godzinach 10.00-14.00. W niedzielę, 18 czerwca na Skwerze Kościuszki Niebieskie Miasteczko będzie czynne od godz. 10.00 do 15.00. Każdy będzie mógł sprawdzić poziom cukru we krwi, ciśnienia, masę i skład ciała (procentową zawartość wody oraz tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organizmie specjalną wagą do bioimpendancji), Dodatkowo, w sobotę, na odwiedzających czekać będzie dietetyk, możliwe będzie także sprawdzenie swojej wydolności fizycznej w specjalnym teście. W drugi dzień weekendu, porad udzielać będą: dietetyk, farmaceuta, fizjoterapeuta, stomatolog i dermatolog. Przy wskazaniu specjalisty, sprawdzany będzie także cholesterol. Przeprowadzane badania są w pełni bezpłatne i dostępne dla każdego odwiedzającego Niebieskie Miasteczko w weekend 17-18 czerwca.


Dlaczego Niebieskie Miasteczko? Kolor nie jest przypadkowy – niebieski jest ogólnoświatowym kolorem walki z cukrzycą, którą Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła mianem epidemii XXI wieku. W 2000 roku 1,13 mln Polaków cierpiało na cukrzycę – obecnie ta liczba wynosi ponad 3 mln (wg PTD), z czego kilkaset tysięcy nie wie, że jest chora i nie podejmuje leczenia. Do 90% przypadków to cukrzyca typu 2. Najczęstszymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 są: nadwaga, otyłość, nieprawidłowa dieta i brak aktywności fizycznej. Dlatego tak ważny jest ruch, zwracanie uwagi na odpowiednią jakość posiłków oraz profilaktyka – wykonywanie regularnych, nieskomplikowanych badań.

Kolejny rok kontynuujemy współpracę z Fundacją i wspieramy jej działania prozdrowotne skierowane zarówno do młodszych, jak i starszych gdynian. Są one niezwykle ważnym elementem samorządowej polityki, a także promocji aktywnego stylu życia. Cieszymy się, że po raz kolejny w Gdyni stanie Niebieskie Miasteczko i z wielką radością przywitamy w naszym mieście uczestników Rajdu Rowerowego „Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2” – podkreśla Bartosz Bartoszewicz, Wiceprezydent Gdyni ds. edukacji i zdrowia.O godzinie 15.00 w niedzielę, planowane jest powitanie wolontariuszy Fundacji, biorących udział w Rajdzie Rowerowym „Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2”, którzy, po ponad 1000 pokonanych kilometrach od startu ekip w Zakopanem i Berlinie, w Gdyni zakończą swój przejazd.„Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2” – to hasło charytatywnego Rajdu Rowerowego Fundacji Medicover, którego celem jest promowanie znaczenia zdrowego stylu życia w walce ze zwiększającą się epidemią cukrzycy, szczególnie typu 2. Wolontariusze, którzy od kilku miesięcy przygotowują swoją formę do startu w Rajdzie już po raz piąty, w siedem dni pokonają trasę z południa na północ Polski.


Start Rajdu 11 czerwca w Zakopanem, wielki finał – 18 czerwca w Gdyni. Do Rajdu, który ma już rangę wydarzenia międzynarodowego, dołączy druga grupa, startująca 13 czerwca z Berlina. Wyznaczona trasa wiedzie przez Kraków, Wrocław, Zieloną Górę, Poznań i Bydgoszcz. Wszędzie powstaną Niebieskie Miasteczka, w których każdy odwiedzający będzie mógł bezpłatnie sprawdzić stan swojego zdrowia, uzyskać porady specjalistów i dowiedzieć się, jak zapobiegać chorobom cywilizacyjnym wśród dzieci i dorosłych.W Rajdzie swój udział zadeklarowały również trzykrotne mistrzynie świata oraz złote medalistki paraolimpijskie z Rio 2016 w kolarstwie tandemowym – Iwona Podkościelna oraz Aleksandra Tecław, wychowanki Lubelskiego Kolarskiego Klubu Tandemowego HETMAN. Dołączą do Rajdu 15 czerwca w Poznaniu i będą towarzyszyć wolontariuszom aż do Gdyni, zachęcając do aktywności fizycznej i zdrowotnej profilaktyki.


Swój udział w inicjatywie – obecność w Niebieskim Miasteczku w Gdyni zapowiedział również Andrzej Michalik, cukrzyk, który w lipcu 2016 roku samotnie przepłynął kajakiem w ciągu 25 dni Wisłę – pokonując ponad 1000 km.  – Jestem cukrzykiem typu 1, i ja niestety nie miałem wpływu na rozwój swojej choroby. Cukrzycy typu 2 na szczęście można w dużym stopniu zapobiec – recepta na to jest tak naprawdę niezwykle prosta – aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie i regularne badania – powiedział Andrzej MichalikW pełni popieram ideę Rajdu, bo zachęca on do aktywności, dbania o swój organizm i przełamywania barier – dodał.

 

opr. Sebastian Drausal

e-mail: s.drausal@gdynia.pl

13.06.2017 06:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Pomysły na biznes poszukiwane!

Startups Wanted to program autorstwa Strefy Startup Gdynia, który wspiera pomysły biznesowe we wczesnej fazie rozwoju. Dla jego uczestników przewidziano trwającą przez 3 miesiące serię warsztatów i konsultacji. 12 czerwca rozpoczęła nabór do tego projektu. Rekrutacja potrwa do 10 sierpnia.

Nowy pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej

Jakub Furkal przejął pałeczkę w rowerowej sztafecie, której celem jest wcielanie w życie hasła „Gdynia rowerem” i został powołany na pełnomocnika prezydenta miasta Gdyni ds. komunikacji rowerowej. W pełnieniu tej funkcji zastąpił Zygmunta Zmudę Trzebiatowskiego.

Bogate menu podczas UEFA EURO U21

Fani piłki nożnej już dawno zakreślili te daty w kalendarzu. 17, 20 i 23 czerwca na Stadionie Miejskim w Gdyni młodzieżowi reprezentanci Portugalii, Hiszpanii oraz Macedonii walczyć będą o punkty Mistrzostw Europy UEFA EURO U21 Polska 2017. Jednak poza meczami, czyli daniem głównym, na kibiców w Gdyni czeka bardzo bogate menu, które pozwoli zaspokoić piłkarski apetyt na długo przed pierwszym gwizdkiem sędziego. Poznaliśmy również terminy otwartych sesji treningowych, na które dostępne będą bezpłatne wejściówki.