Wykołujemy cukrzycę zdrowym stylem życia!

Bezpłatne badania poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia, sprawdzenie masy i składu ciała przy użyciu specjalistycznego sprzętu - w sobotę, 17 czerwca na Placu Grunwaldzkim i w niedzielę, 18 czerwca przy alei Jana Pawła II w Gdyni powstanie Niebieskie Miasteczko Fundacji Medicover. Dodatkowo, w zależności od dnia, przewidziano porady specjalistów: dietetyka, farmaceuty, stomatologa, fizjoterapeuty i dermatologa – każdy odwiedzający będzie mógł sprawdzić stan swojego zdrowia, porozmawiać z ekspertami i dowiedzieć się, jak zapobiec cukrzycy typu 2.

// fot. materiały prasowe

 


Niebieskie Miasteczko będzie zlokalizowane 17 czerwca na Placu Grunwaldzkim i otwarte w godzinach 10.00-14.00. W niedzielę, 18 czerwca na Skwerze Kościuszki Niebieskie Miasteczko będzie czynne od godz. 10.00 do 15.00. Każdy będzie mógł sprawdzić poziom cukru we krwi, ciśnienia, masę i skład ciała (procentową zawartość wody oraz tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organizmie specjalną wagą do bioimpendancji), Dodatkowo, w sobotę, na odwiedzających czekać będzie dietetyk, możliwe będzie także sprawdzenie swojej wydolności fizycznej w specjalnym teście. W drugi dzień weekendu, porad udzielać będą: dietetyk, farmaceuta, fizjoterapeuta, stomatolog i dermatolog. Przy wskazaniu specjalisty, sprawdzany będzie także cholesterol. Przeprowadzane badania są w pełni bezpłatne i dostępne dla każdego odwiedzającego Niebieskie Miasteczko w weekend 17-18 czerwca.


Dlaczego Niebieskie Miasteczko? Kolor nie jest przypadkowy – niebieski jest ogólnoświatowym kolorem walki z cukrzycą, którą Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła mianem epidemii XXI wieku. W 2000 roku 1,13 mln Polaków cierpiało na cukrzycę – obecnie ta liczba wynosi ponad 3 mln (wg PTD), z czego kilkaset tysięcy nie wie, że jest chora i nie podejmuje leczenia. Do 90% przypadków to cukrzyca typu 2. Najczęstszymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 są: nadwaga, otyłość, nieprawidłowa dieta i brak aktywności fizycznej. Dlatego tak ważny jest ruch, zwracanie uwagi na odpowiednią jakość posiłków oraz profilaktyka – wykonywanie regularnych, nieskomplikowanych badań.

Kolejny rok kontynuujemy współpracę z Fundacją i wspieramy jej działania prozdrowotne skierowane zarówno do młodszych, jak i starszych gdynian. Są one niezwykle ważnym elementem samorządowej polityki, a także promocji aktywnego stylu życia. Cieszymy się, że po raz kolejny w Gdyni stanie Niebieskie Miasteczko i z wielką radością przywitamy w naszym mieście uczestników Rajdu Rowerowego „Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2” – podkreśla Bartosz Bartoszewicz, Wiceprezydent Gdyni ds. edukacji i zdrowia.O godzinie 15.00 w niedzielę, planowane jest powitanie wolontariuszy Fundacji, biorących udział w Rajdzie Rowerowym „Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2”, którzy, po ponad 1000 pokonanych kilometrach od startu ekip w Zakopanem i Berlinie, w Gdyni zakończą swój przejazd.„Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2” – to hasło charytatywnego Rajdu Rowerowego Fundacji Medicover, którego celem jest promowanie znaczenia zdrowego stylu życia w walce ze zwiększającą się epidemią cukrzycy, szczególnie typu 2. Wolontariusze, którzy od kilku miesięcy przygotowują swoją formę do startu w Rajdzie już po raz piąty, w siedem dni pokonają trasę z południa na północ Polski.


Start Rajdu 11 czerwca w Zakopanem, wielki finał – 18 czerwca w Gdyni. Do Rajdu, który ma już rangę wydarzenia międzynarodowego, dołączy druga grupa, startująca 13 czerwca z Berlina. Wyznaczona trasa wiedzie przez Kraków, Wrocław, Zieloną Górę, Poznań i Bydgoszcz. Wszędzie powstaną Niebieskie Miasteczka, w których każdy odwiedzający będzie mógł bezpłatnie sprawdzić stan swojego zdrowia, uzyskać porady specjalistów i dowiedzieć się, jak zapobiegać chorobom cywilizacyjnym wśród dzieci i dorosłych.W Rajdzie swój udział zadeklarowały również trzykrotne mistrzynie świata oraz złote medalistki paraolimpijskie z Rio 2016 w kolarstwie tandemowym – Iwona Podkościelna oraz Aleksandra Tecław, wychowanki Lubelskiego Kolarskiego Klubu Tandemowego HETMAN. Dołączą do Rajdu 15 czerwca w Poznaniu i będą towarzyszyć wolontariuszom aż do Gdyni, zachęcając do aktywności fizycznej i zdrowotnej profilaktyki.


Swój udział w inicjatywie – obecność w Niebieskim Miasteczku w Gdyni zapowiedział również Andrzej Michalik, cukrzyk, który w lipcu 2016 roku samotnie przepłynął kajakiem w ciągu 25 dni Wisłę – pokonując ponad 1000 km.  – Jestem cukrzykiem typu 1, i ja niestety nie miałem wpływu na rozwój swojej choroby. Cukrzycy typu 2 na szczęście można w dużym stopniu zapobiec – recepta na to jest tak naprawdę niezwykle prosta – aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie i regularne badania – powiedział Andrzej MichalikW pełni popieram ideę Rajdu, bo zachęca on do aktywności, dbania o swój organizm i przełamywania barier – dodał.

 

opr. Sebastian Drausal

e-mail: s.drausal@gdynia.pl

13.06.2017 06:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Nadciąga festiwal Gdynia Design Days, a z nim #sztorm

Najważniejsza letnia impreza o dobrym projektowaniu startuje już 30 czerwca. Gdynia Design Days to 10 dni inspirujących wystaw i spotkań, angażujących warsztatów i wykładów, projekcji filmowych i bloków tematycznych, które wydobywają z designu to, co najlepsze. Tegorocznym tematem festiwalu jest #sztorm w znaczeniu kreatywnego niepokoju, który generuje potrzebę zmian oraz siły sprawczej, po której nic nie zostaje takie samo.

Pomysły na biznes poszukiwane!

Startups Wanted to program autorstwa Strefy Startup Gdynia, który wspiera pomysły biznesowe we wczesnej fazie rozwoju. Dla jego uczestników przewidziano trwającą przez 3 miesiące serię warsztatów i konsultacji. 12 czerwca rozpoczęła nabór do tego projektu. Rekrutacja potrwa do 10 sierpnia.

Nowy pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej

Jakub Furkal przejął pałeczkę w rowerowej sztafecie, której celem jest wcielanie w życie hasła „Gdynia rowerem” i został powołany na pełnomocnika prezydenta miasta Gdyni ds. komunikacji rowerowej. W pełnieniu tej funkcji zastąpił Zygmunta Zmudę Trzebiatowskiego.