Bobry polubiły Gdynię

W centrum miasta spacerujących ludzi zaskoczył niecodzienny widok. Otóż na wieczorny, piątkowy spacer skwerem Kościuszki wybrał się bóbr. Wytrwały piechur dotarł aleją Jana Pawła II aż do samego morza.

// fot. mat. prasowe Straż Miejska

 

– Do dyżurnego Straży Miejskiej urywały się telefony od mieszkańców i turystów, wśród których były  małe dzieci. Obawiali się oni, że zwierzę może być chore i zaatakować – mówi Danuta Wołk Karaczewska, rzeczniczka gdyńskich strażaków.

 

Interwencję natychmiast  podjęli strażnicy, którzy pełnili służbę najbliżej wskazywanego przez zgłaszających miejsca. Okazało się, że zwierzęciem, które wzbudziło taki niepokój, jest bóbr, pożywiający się roślinnością niedaleko falochronu. Zwierzę wyglądało na zdrowe, nie było ranne, zachowywało się spokojnie, wydawało się oswojone z obecnością człowieka, bo nie bało się otoczenia. Strażnicy Magdalena Blank i Bogusław Pałasz po konsultacji z lekarzem weterynarii odstąpili od próby odłowienia zwierzęcia.

 

Według ekspertów bobry na wiosnę szukają partnera i idąc za głosem serca, opuszczają miejsca bytowania. Zdarza się wtedy zobaczyć bobra spacerującego plażą czy pływającego w zatoce. Dodajmy, że w ubiegłym roku strażnicy interweniowali w podobnej sprawie, wówczas bóbr, młody i silny zapamiętale pływał w zatoce i zgromadził wówczas sporą publiczność, która martwiła się, że zwierzę wymaga pomocy.

 

Od początku roku do dzisiaj gdyńscy funkcjonariusze interweniowali ponad 1300 razy, ratując zwierzęta i ptaki.

 

Małgorzata Omachel-Kwidzińska

e-mail: m.omachel@gdynia.pl

11.06.2017 09:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Jastrząb Kobben – okręt, na którym szkolą się marynarze

Na dziedzińcu Akademii Marynarki Wojennej stoi okręt podwodny Jastrząb Kobben. Codziennie wielu gdynian przejeżdża obok niego w drodze do pracy czy szkoły. Postanowiliśmy nieco przybliżyć jego sylwetkę i zajrzeć do środka.

Przystań rybacka na Oksywiu przejdzie metamorfozę

Rybacy z Oksywia wkrótce będą mieć komfortowe warunki do pracy. Zrealizowany zostanie kolejny etap rozbudowy przystani rybackiej. Prace wykona firma STRABAG, z którą miasto 6 czerwca podpisało umowę. Spółka zobowiązała się wykonać je w ciągu 45 tygodni. Koszt inwestycji to niespełna 3 miliony 200 tysięcy złotych.

ORP MEWA – okręt zwany „papieskim”

11 czerwca 1987 roku Jan Paweł II w swojej trzeciej pielgrzymce do Polski odwiedził Gdynię, gdzie spotkał się z setkami tysięcy wiernych. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta, a także w historii okrętu ORP Mewa, na pokładzie którego Ojciec Święty udał się w dalszą apostolską podróż. Z okazji tego wydarzenia w weekend ORP Mewa zostanie udostępniony zwiedzającym.