Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam!

W piątek, 9 czerwca w samo południe przed okrętem muzeum ORP Błyskawica w Gdyni, odbyła się uroczysta przysięga wojskowa elewów w ramach II turnusu służby przygotowawczej. 105 ochotników złożyło uroczyste ślubowanie na sztandar Komendy Portu Wojennego Gdynia.

 

Ochotnicy pochodzący z całej Polski, 4 maja br. rozpoczęli wojskowe szkolenie przygotowawcze. Ćwiczenia odbywają się w Komendzie Portu Wojennego Gdynia, 43. Batalionie Saperów w Rozewiu oraz 6. Ośrodku Radioelektronicznym. Służba przygotowawcza została podzielona na dwa okresy: 3 miesięczne szkolenie podstawowe oraz szkolenie specjalistyczne, które potrwa miesiąc. Szkolenie podstawowe to przede wszystkim regulaminy i musztra, profilaktyka i dyscyplina wojskowa, szkolenie ogniowe, taktyka, a także budowa i eksploatacja podstawowego sprzętu wojskowego. Podczas drugiej części ćwiczeń żołnierze będą szkolili się w różnych specjalnościach, w zależności od zgłaszanych potrzeb z jednostek wojskowych.

Służba przygotowawcza to pierwszy etap selekcji ochotników do zawodowej służby wojskowej. W ćwiczeniach biorą udział mężczyźni, którzy dotychczas nie pełnili czynnej służby wojskowej. Głównym celem szkolenia przygotowawczego jest sprawdzenie, którzy ochotnicy nadają się do pełnienia zawodowej służby wojskowej. Z najlepszymi żołnierzami dowódcy jednostek wojskowych podpiszą kontrakty do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR). Nadane zostaną im również przydziały kryzysowe. Ochotnicy, z którymi nie zostaną podpisane kontrakty do NSR, stają się żołnierzami rezerwy i stanowią zasoby rezerw osobowych na potrzeby obronne naszego kraju.

Obecny turnus służby przygotowawczej na potrzeby korpusu szeregowych NSR, to drugi z trzech zaplanowanych na ten rok. Zgodnie z rozkazem Szefa Sztabu Generalnego WP, jednostki 3. Flotylli Okrętów będą szkolić ochotników do służby wojskowej jeszcze w jednym turnusie tj. 05.09-22.12.2017 r.

 

Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam!

 

mat. prasowe Marynarka Wojenna RP

e-mail: a.wolowicz@gdynia.pl

09.06.2017 15:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Jastrząb Kobben – okręt, na którym szkolą się marynarze

Na dziedzińcu Akademii Marynarki Wojennej stoi okręt podwodny Jastrząb Kobben. Codziennie wielu gdynian przejeżdża obok niego w drodze do pracy czy szkoły. Postanowiliśmy nieco przybliżyć jego sylwetkę i zajrzeć do środka.

Przystań rybacka na Oksywiu przejdzie metamorfozę

Rybacy z Oksywia wkrótce będą mieć komfortowe warunki do pracy. Zrealizowany zostanie kolejny etap rozbudowy przystani rybackiej. Prace wykona firma STRABAG, z którą miasto 6 czerwca podpisało umowę. Spółka zobowiązała się wykonać je w ciągu 45 tygodni. Koszt inwestycji to niespełna 3 miliony 200 tysięcy złotych.

ORP MEWA – okręt zwany „papieskim”

11 czerwca 1987 roku Jan Paweł II w swojej trzeciej pielgrzymce do Polski odwiedził Gdynię, gdzie spotkał się z setkami tysięcy wiernych. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta, a także w historii okrętu ORP Mewa, na pokładzie którego Ojciec Święty udał się w dalszą apostolską podróż. Z okazji tego wydarzenia w weekend ORP Mewa zostanie udostępniony zwiedzającym.