Osiemdziesiąt lat Szkoły Podstawowej nr 16

Gdyńskie szkoły świętują w ostatnim czasie okrągłe jubileusze. Pod koniec maja Szkoła Podstawowa nr 35 obchodziła 50 lat istnienia, zaś 9 czerwca swoje osiemdziesięciolecie świętuje Szkoła Podstawowa nr 16. To doskonała okazja, by przybliżyć sylwetkę tej jednej z najstarszych gdyńskich szkół.

// fot. Paweł Plecha

Pierwsze zajęcia w SP nr 16 odbyły się we wrześniu 1937 roku. Ówczesna siedziba szkoły mieściła się przy ulicy Kartuskiej w Chyloni. Warto przypomnieć, że w trakcie wojny szkoła prowadziła tajne nauczanie pod kierunkiem Haliny Kosik. W latach 60. SP nr 16 przeniosła się do swojej obecnej siedziby przy ulicy Chabrowej. Od 1992 roku szkoła nosi imię Orła Białego, a jej święto obchodzone jest 10 listopada.

 

Uroczystość jubileuszu 80 lat istnienia szkoły będzie wyjątkowa z jeszcze jednego powodu. Po zakończeniu aktualnego roku szkolnego na emeryturę przejdzie dyrektor szkoły Regina Bzyl, która swoją funkcję pełni od 26 lat, zaś ze szkołą jest związana od 1984 roku.

 

// fot. Paweł Plecha

 

 

Uczniowie szkoły nr 16 są niezwykle aktywni w projektach edukacyjnych i wolontariacie. Szczególnie chętnie angażują się w akcję „Góra Grosza”, czy wspierają schronisko dla zwierząt Ciapkowo. Ponadto, młodzież z sukcesami uczestniczy w konkursach międzyszkolnych. W minionym roku uczniowie zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie matematycznym Kangur, szkoła uplasowała się również na trzecim miejscu w Gdyni podczas sprawdzianu szóstoklasisty.

 

Obok osiągnięć naukowych, uczniowie ze szkoły przy ulicy Chabrowej mogą pochwalić się licznymi sukcesami sportowymi. Prężnie działa tam Uczniowski Klub Sportowy Orka Gdynia, który zdobywa nagrody w biegach na orientację. Świetnie radzą sobie także szkolni koszykarze, którzy w zeszłym roku zajęli pierwsze miejsce w zawodach rejonowych. Ponadto, w minionym roku sztafeta dziewcząt zajęła trzecie miejsce w mistrzostwach Gdyni.

 

Gratulujemy sukcesów uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły i życzymy, by dalej z taką pasją i zaangażowaniem tworzyli historię tego miejsca.

 

Paweł Plecha

e-mail: eratusz@gdynia.pl

09.06.2017 14:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Nadciąga festiwal Gdynia Design Days, a z nim #sztorm

Najważniejsza letnia impreza o dobrym projektowaniu startuje już 30 czerwca. Gdynia Design Days to 10 dni inspirujących wystaw i spotkań, angażujących warsztatów i wykładów, projekcji filmowych i bloków tematycznych, które wydobywają z designu to, co najlepsze. Tegorocznym tematem festiwalu jest #sztorm w znaczeniu kreatywnego niepokoju, który generuje potrzebę zmian oraz siły sprawczej, po której nic nie zostaje takie samo.

Jastrząb Kobben – okręt, na którym szkolą się marynarze

Na dziedzińcu Akademii Marynarki Wojennej stoi okręt podwodny Jastrząb Kobben. Codziennie wielu gdynian przejeżdża obok niego w drodze do pracy czy szkoły. Postanowiliśmy nieco przybliżyć jego sylwetkę i zajrzeć do środka.

Przystań rybacka na Oksywiu przejdzie metamorfozę

Rybacy z Oksywia wkrótce będą mieć komfortowe warunki do pracy. Zrealizowany zostanie kolejny etap rozbudowy przystani rybackiej. Prace wykona firma STRABAG, z którą miasto 6 czerwca podpisało umowę. Spółka zobowiązała się wykonać je w ciągu 45 tygodni. Koszt inwestycji to niespełna 3 miliony 200 tysięcy złotych.