Przystań rybacka na Oksywiu przejdzie metamorfozę

Rybacy z Oksywia wkrótce będą mieć komfortowe warunki do pracy. Zrealizowany zostanie kolejny etap rozbudowy przystani rybackiej. Prace wykona firma STRABAG, z którą miasto 6 czerwca podpisało umowę. Spółka zobowiązała się wykonać je w ciągu 45 tygodni. Koszt inwestycji to niespełna 3 miliony 200 tysięcy złotych.

// fot. Sebastian Drausal

Projekt zakłada budowę falochronu brzegowego, pochylni slipu umożliwiającej cumowanie jednostek rybackich oraz urządzeń technologicznych do wodowania i wyciągania łodzi na ląd: wyciągarki zasilane energią elektryczną pracujące w oparciu o posadowioną w morzu dalbę oraz kierat pozwalającą na awaryjne wyciąganie ręczne łodzi na ląd. Wykonane zostanie też nowe oświetlenie i monitoring przystani. Firma zadba również o estetykę tego miejsca - odtworzenie trawników i nasadzenie ozdobnych traw. Prace powinny zakończyć się wiosną przyszłego roku.

                                                                     
Warto wspomnieć, że już w 2008 roku zrealizowane zostały inwestycje, które znacznie poprawiły warunki pracy oksywskich rybaków. Powstał wówczas budynek magazynowy z zapleczem socjalnym wyposażony m.in. w stalowe regały, stoły, zlewozmywaki, lady chłodnicze, kostkarki do lodu oraz wagę towarową. Na plaży stanęły boksy rybackie do przechowywania sieci. Całość wykonała firma Warbud kosztem 1,5 mln zł. Projekt był współfinansowany z Finansowego Instrumentu Sterowania Rybołówstwem w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006”.

 

 

Małgorzata Omachel-Kwidzińska

e-mail: m.omachel@gdynia.pl

11.06.2017 11:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Nadciąga festiwal Gdynia Design Days, a z nim #sztorm

Najważniejsza letnia impreza o dobrym projektowaniu startuje już 30 czerwca. Gdynia Design Days to 10 dni inspirujących wystaw i spotkań, angażujących warsztatów i wykładów, projekcji filmowych i bloków tematycznych, które wydobywają z designu to, co najlepsze. Tegorocznym tematem festiwalu jest #sztorm w znaczeniu kreatywnego niepokoju, który generuje potrzebę zmian oraz siły sprawczej, po której nic nie zostaje takie samo.

Jastrząb Kobben – okręt, na którym szkolą się marynarze

Na dziedzińcu Akademii Marynarki Wojennej stoi okręt podwodny Jastrząb Kobben. Codziennie wielu gdynian przejeżdża obok niego w drodze do pracy czy szkoły. Postanowiliśmy nieco przybliżyć jego sylwetkę i zajrzeć do środka.

ORP MEWA – okręt zwany „papieskim”

11 czerwca 1987 roku Jan Paweł II w swojej trzeciej pielgrzymce do Polski odwiedził Gdynię, gdzie spotkał się z setkami tysięcy wiernych. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta, a także w historii okrętu ORP Mewa, na pokładzie którego Ojciec Święty udał się w dalszą apostolską podróż. Z okazji tego wydarzenia w weekend ORP Mewa zostanie udostępniony zwiedzającym.