Świętujemy 30. rocznicę wizyty papieża w Gdyni

W najbliższą niedzielę na placu przy Akwarium Gdyńskim odbędzie się koncert upamiętniający 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Gdyni. Wystąpią Natalia Szroeder, Muniek Staszczyk, Natalia Kukulska, Rafał Brzozowski, Anna Jurksztowicz, Mieczysław Szcześniak oraz Elbląska Orkiestra Kameralna i Polski Chór Kameralny Jana Łukaszewskiego.

// fot.Halina Wasielke-Cieślak

 

30 lat temu podczas swojej trzeciej podróży apostolskiej do Polski Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził Gdynię. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta, które zgromadziło kilkaset tysięcy wiernych. Dla upamiętnienia tego niezwykłego spotkania w Gdyni, niedaleko miejsca gdzie 30 lat temu wznosił się ołtarz, odbędzie się widowisko multimedialno-muzyczne „Wciąż tak blisko…”.


W koncercie, pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego wystąpią: Elbląska Orkiestra Kameralna i Polski Chór Kameralny Jana Łukaszewskiego, a także gwiazdy polskiej piosenki Natalia Szroeder, Mieczysław Szcześniak, Natalia Kukulska, Rafał Brzozowski, Anna Jurksztowicz i po raz pierwszy w towarzystwie orkiestry Muniek Staszczyk. Pomiędzy występami artystów na ekranach prezentowane będą krótkie unikalne filmy z wizyty Ojca Świętego 30 lat temu, niezwykłe ujęcia ówczesnej Gdyni i atmosfery towarzyszącej pobytowi papieża.

 
Wydarzenie odbędzie się na placu przy Akwarium Gdyńskim (al. Jana Pawła II 1), w niedzielę 11 czerwca o godzinie 16.00. Wstęp wolny.


Po wizycie apostolskiej w Gdyni, Jan Paweł II w dalszą pielgrzymkę udał się na pokładzie okrętu ORP Mewa. Ta wyjątkowa jednostka, wciąż będąca w służbie w dniach 10 - 11 czerwca, w godz. 10.00-12.00 oraz 13.00-15.00 zostanie udostępniona zwiedzającym. Okręt zacumowany będzie przy Nabrzeżu Prezydenta.

11 czerwca dotrze do Gdyni sztafeta biegowa z Rudy Śląskiej. Biegacze od 1998 roku organizują „Pokojowe sztafety biegowe po Europie”. W sumie pokonali już 20 tys. kilometrów. Tym razem do przebiegnięcia mają 570 kilometrów. Startują 9 czerwca o godz. 9.00 a do Gdyni na Skwer Kościuszki dotrą 11 czerwca około godz. 14.00. W ramach dotychczasowych pokojowych sztafet dobiegli już między innymi trzykrotnie do  Watykanu, Aten, Brukseli, Fatimy i Gdańska. Po śmierci Jana Pawła II  biegacze postanowili co roku 16 października, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, pokonywać biegiem  trasę z Rudy Śląskiej do Wadowic. Ten sposób pielgrzymowania pozwala sportowcom zachować pamięć o Janie Pawle II.


11 czerwca wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu kołowym na al. Jana Pawła II (od restauracji Róża Wiatrów do Akwarium Gdyńskiego) w godzinach 6.00 - 18.00.

 

Marta Jaszczerska

e-mail: m.jaszczerska@gdynia.pl

08.06.2017 17:00 Ocena: 5

Zobacz także:

Dziewczyny na fali

Jeśli kochasz morze, nie brak ci odwagi i chciałabyś przeżyć niezwykłą przygodę – jacht Pogoria zaprasza Cię na pokład! The Sail Trainnig Association Poland wspólnie z gdyńską Wyższą Szkołą Komunikacji Społecznej prowadzi nabór na wyjątkowy rejs STS Pogoria. Wezmą w nim udział wyłącznie dziewczęta z rodzin wielodzietnych oraz Amazonki.

Wzorowa piecza zastępcza? Tak w Gdyni!

Trzeci rok z rzędu Gdynia otrzymała wyróżnienie za wzorowy rozwój rodzinnej pieczy zastępczej. Specjalne Wyróżnienie Pięciolecia zostało przyznane naszemu miastu podczas V Kongresu Rodzicielstwa Zastępczego, które w czwartek 8 czerwca odbyło się w siedzibie Ministerstwa Rozwoju w Warszawie. Nagrodę odebrali wiceprezydent Gdyni Michał Guć, Mirosława Jezior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Zuzanna Stec, kierownik Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej.

Nocny Bieg Świętojański już w piątek!

Z okazji święta ulicy Świętojańskiej 9 czerwca o godz. 23:59 ruszy Nocny Bieg Świętojański. Wydarzenie mające 13-letnią tradycję, każdego roku przyciąga tysiące biegaczy, którzy pod osłoną nocy chcą sprawdzić się na dystansie 10 kilometrów. Tym razem również nie powinno zabraknąć emocji, zwłaszcza że na uczestników czeka nowa trasa z premią górską.