Gdynia wysoko w rankingu najbezpieczniejszych miast

Fundacja im. Roberta Schumana przy współpracy z Polityką Insight opublikowała właśnie raport „Europolis. Bezpieczne i otwarte miasta”. Klasyfikuje on 66 polskich miast na prawach powiatu pod kątem bezpieczeństwa ekonomicznego, publicznego, komunikacyjnego czy otwartości na innych. W rankingu głównym Gdynia zajęła 5. miesjce.

// fot. Karol Stańczak

Czy współczesne miasto może być otwarte i równocześnie bezpieczne? Co sprawia, że jego mieszkańcy nie czują się zagrożeni? Gdzie i dlaczego Polacy są najbardziej zadowoleni ze swojego miejsca zamieszkania? W których miastach jest najwięcej kamer monitoringu i latarni, a w których najrzadziej dochodzi do przestępstw na tle rasowym? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w przekrojowym rankingu „Europolis. Bezpieczne i otwarte miasta”. Jego prezentacja odbyła się 2 czerwca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie podczas konferencji Europolis 2017.


 
Pierwszą piątkę najbezpieczniejszych miast otwiera Gdynia. Na podium znalazły się kolejno Warszawa, Kraków i Rzeszów. Nasze miasto zajęło również dwa drugie miejsca w kategoriach szczegółowych – w zestawieniu miast o wielkości od 150 do 300 tysięcy mieszkańców (na 1. miejscu znalazł się Rzeszów) oraz pod względem bezpieczeństwa indywidualnego (tutaj zwyciężył Sopot). Gdynia zajęła również wysokie miejsca w innych zestawieniach. Link do pełnego raportu „Europolis. Bezpieczne i otwarte miasta” znajduje się TUTAJ.


 
Podczas konferencji w Centrum Nauki Kopernik w panelu dyskusyjnym nt. przykładów i wyzwań w zapewnianiu przez miasta bezpieczeństwa swoim mieszkańcom wziął udział prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Współczesna Polska to takie miejsce, w którym następuje bardzo poważna transformacja myślenia w samorządzie i społecznościach lokalnych na temat tego, co jest dla nas wartością, dla której chcemy pracować. Coraz istotniejszą rolę odgrywa patrzenie na funkcjonowanie miast z perspektywy jakości życia, którą budują rozmaite polityki społeczne, a na którą składa się również poczucie bezpieczeństwa. (…) A problem bezpieczeństwa nie jest z kolei oderwany od wszystkich innych dziedzin naszego funkcjonowania. Zatem wiele czynników i stała praca samorządu na rzecz mieszkańców powodują, że czują się oni w Gdyni bezpiecznie i z tego faktu bardzo dumni – powiedział.


 
Rankingi najbardziej i najmniej bezpiecznych miast pojawiają się stosunkowo często, jednak nierzadko oparte są przede wszystkim na liczeniu przestępstw w relacji do liczby mieszkańców. A przecież mówiąc o tym, czy możemy czuć się bezpiecznie nie wystarczy spojrzeć na statystyki kradzieży czy wypadków drogowych. Należy ująć to zagadnienie całościowo i wziąć pod uwagę również np. wskaźniki dotyczące bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego czy te miękkie, odnoszące się do poziomu zadowolenia mieszkańców czy poczucia bezpieczeństwa w danym mieście – tłumaczą twórcy raportu.W konferencja Europolis 2017 wzięli udział prezydenci miast, samorządowcy, przedsiębiorcy, pracownicy administracji rządowej, przedstawiciele organizacji społecznych i instytucji naukowych zajmujących się rozwojem miast.

 

Barbara Betlejewska

e-mail: b.betlejewska@gdynia.pl

02.06.2017 13:00 Ocena: 5

Zobacz także:

Przegubowy trolejbus testowany w Gdyni

Poruszając się ostatnio po mieście, możemy ujrzeć niecodzienny widok. Po gdyńskich ulicach jeździ przegubowy trolejbus Solaris Trollino 18. To pojazd prototypowy, zamówiony przez Rygę, który odbywa jazdy próbne w naszym mieście.

Odkryj innowacyjność Gdyni okresu międzywojnia i wygraj

Polska Agencja Prasowa we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim organizuje konkurs „Kroniki Rozwoju” dla poszukiwaczy mniej znanych lub zapomnianych śladów polskich inicjatyw gospodarczych okresu międzywojnia. Najlepsze prace zostaną nagrodzone.

Wolontariusze 42. FPFF w Gdyni – poszukiwani!

Odpowiedzialność, punktualność, chęć do pracy i otwartość. To cechuje każdego wolontariusza Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Właśnie ruszyła rekrutacja osób, które chętnie pomogą obsłużyć jeden z najważniejszych festiwali filmowych w Polsce.