Prof. Jan Łopuski odznaczony

Profesor Jan Łopuski, gdyniani, oficer Armii Krajowej i naukowiec, został odznaczony Krzyżem 70-lecia Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. O przyznanie odznaczenia wystąpił Okręg Toruński Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Medal wręczył profesorowi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Prezydent Wojciech Szczurek wręcza medal prof. Janowi Łopuskiemu // fot. B. Betlejewska

Bogaty życiorys profesora Jana Łopuskiego może posłużyć za scenariusz niejednego filmu. Ten wybitny naukowiec, specjalista z zakresu międzynarodowego prawa handlowego, morskiego i ubezpieczeniowego, autor blisko 200 publikacji naukowych i 30 książek, skończył w tym roku 100 lat. Jednak, jak przyznał sam podczas rozmowy z prezydentem Wojciechem Szczurkiem, to właśnie okres służby w Armii Krajowej jest najważniejszym czasem w jego życiu.


Prof. Jan Łopuski i prezydent Gdyni Wojciech Szczurek // fot. B. Betlejewska

Profesor urodził się 3 stycznia 1917 r. Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i w Akademii Handlowej w Krakowie. Podczas drugiej wojny światowej za swoje najważniejsze powołanie uznał służbę na rzecz Armii Krajowej. Był oficerem AK Podokręgu Rzeszów. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na Rzeszowszczyznę pozostał w konspiracji, jednak w grudniu 1944 roku dostał się w ręce radzieckich służb bezpieczeństwa. Został zesłany do 283. łagru NKWD w Stalinogorsku. Po zwolnieniu wstąpił w szeregi stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość, cywilno-wojskowej organizacji antykomunistycznej, i nielegalnie przedostał się na Zachód. Tam, w latach 1946-1947, służył w II Korpusie Polskich Sił Zbrojnych, najpierw we Włoszech, następnie w Wielkiej Brytanii. Jednak, tęskniąc za ojczyzną, postanowił powrócić do kraju. Zafascynowany morzem zamieszkał w Gdyni. W 1951 r. obronił pracę doktorską, stopień doktora habilitowanego nauk prawnych otrzymał w 1971 r., tytuł profesora nadzwyczajnego w 1977 r., a tytuł profesora zwyczajnego w 1984 r.

 
Prof. Jan Łopuski został odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Medalem Edukacji Narodowej, a 30 maja 2017 Jubileuszowym Krzyżem 70-lecia Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

 

Barbara Betlejewska

e-mail: b.betlejewska@gdynia.pl

30.05.2017 16:00 Ocena: 5

Zobacz także:

Wskocz na pokład Stena Spirit

Raz w roku Stena Line organizuje Dzień Otwarty dla zwiedzających. Jest to nie tylko okazja, aby zwiedzić statek Stena Spirit od środka i zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne dla turystów, ale także skorzystać z wielu specjalnie przygotowanych atrakcji. Na pokład promu będzie można wejść w piątek 2 czerwca w godz. 11.30-18.00. Wstęp wolny.

Nadchodzi 2. Weekend Literacki

Nadchodzi 2. Weekend Literacki Miasta Słowa będący prawdziwym świętem czytelników. W ramach festiwalu literackiego zaplanowano warsztaty, akcje miejskie, dyskusje, a przede wszystkim spotkania ze znakomitymi polskimi pisarzami. Impreza odbywać się będzie w dniach 2-3 czerwca w różnych częściach miasta.

„Elektra” zwodowana!

Kolejny odważny projekt, którego realizacji podjęła się gdyńska Stocznia Crist, został zwodowany w wodach rzeki Aura w fińskim Turku. Matką chrzestną jednostki została Minister Transportu i Komunikacji Finlandii Anne Berner i będzie pływała pod banderą Finferries.