Miejskie Hale Targowe odzyskują przedwojenny blask

W najbliższych tygodniach rozpocznie się kolejny etap modernizacji Zespołu Miejskich Hal Targowych. To jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków w Gdyni.

Miejskie Hale Targowe w Gdyni

 

W najbliższych tygodniach rozpocznie się kolejny etap modernizacji Zespołu Miejskich Hal Targowych. To jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków w Gdyni.

Zespół hal od kilku lat poddawany jest renowacji i sukcesywnie odzyskuje swój przedwojenny wygląd. Do tej pory wyremontowany został dach, podziemia i poszczególne fragmenty elewacji budynków. Oprócz odświeżenia ścian m.in. została zamontowana nowa rampa, specjalne okna oddymiające, pojawiło się oświetlenie oraz nowe zadaszenie wejścia podziemnego. Wymieniona została instalacja odgromowa, a także działanie rozpoczął nowy system odprowadzania wody z dachu. Najbardziej charakterystyczna hala łukowa przed dwoma laty została przemalowana na kolor piaskowy, pojawił się też zegar oraz szyld stylizowany na lata trzydzieste XX wieku.
 
Tym razem działania remontowe prowadzone będą w hali płaskiej. W przetargu na wykonanie piątego etapu elewacji budynków Zespołu Miejskich Hal Targowych w Gdyni została wybrana oferta firmy KD Northpol z Redy. Modernizacja przewiduje wymianę szklenia ścian na południowej elewacji hali płaskiej na szklenie dwuszybowe, a także demontaż, konserwację oraz ponowny montaż istniejących klap dymowych w nowych przeszkleniach. Zostanie też uzupełniony tynk i pomalowane ściany oraz zrekonstruowana zabytkowa elewacja ramy hali. Ten etap modernizacji kosztować będzie 375 tys. złotych.

- Zespół hal targowych to bardzo ważny gdyński zabytek do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisany 15 grudnia 1983 roku. Decyzję tę argumentowano śmiałymi, bardzo nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi hali, która w okresie swojego powstania stanowiła jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu. Również w literaturze wielokrotnie opisywana była jako dzieło architektoniczne lat 30. XX wieku – mówi Robert Hirsch, gdyński konserwator zabytków.

Hale targowe przy ul. Wójta Radtkego zostały zbudowane w latach 1935-38 wg projektu inż. Jerzego Mullera. Wówczas był to jeden z najciekawszych przykładów konstruktywizmu z Europie, a dziś jeden z nielicznych przykładów tego stylu w polskiej architekturze. W okresie międzywojennym hala była miejscem, gdzie sprzedawano produkty rolne i ryby, natomiast w okresie PRL-u towary deficytowe pochodzące z importu. Do dziś cieszy się dobrą opinią mieszkańców, oferując m.in. świeże produkty spożywcze lub rzemieślnicze najwyższej jakości.

 

Marta Jaszczerska

e-mail: m.jaszczerska@gdynia.pl

26.05.2017 16:00 Ocena: 5

Zobacz także:

Pobiegnij z Gdyni do Nowego Jorku

Po raz kolejny potwierdza się, że w PKO Grand Prix Gdyni warto startować nie tylko dla zdrowia i satysfakcji. Tym razem można dobiec aż do Nowego Jorku, aby wziąć tam udział w TCS New York City Marathon 2017. Zadanie jest banalnie proste: wystarczy, że ukończysz przynajmniej jeden z biegów gdyńskiego cyklu i napiszesz, dlaczego właśnie Ty powinieneś wystartować za oceanem. Konkurs trwa do 31 sierpnia.

Dzielne Niedźwiadki

Kolejny sukces naszych młodych sportowców! Zawodnicy HUKS Niedźwiadki Gdynia zdobyli wicemistrzostwo Polski w hokeju na rolkach.

Perłowa Gdynia

Perły Samorządu 2017 przyznane! Uroczysta gala plebiscytu Dziennika Gazety Prawnej odbyła się w Gdyni, w wyjątkowych wnętrzach Muzeum Emigracji w Gdyni. Nasze miasto choć nie zdobyło nagrody głównej, konsekwentnie od lat znajduje się w czołówce najlepszych samorządów. Muzyczną gwiazdą wieczoru był akordeonista Marcin Wyrostek wraz z zespołem.