Mural z dziecięcych marzeń

W Gdyni jest ich blisko 50 i zdobią zarówno kluczowe i popularne miejsca w mieście, jak i te, które nie zawsze są dostępne dla oka spacerowicza. Murale to dzieła artystyczne, z którymi każdy i to codziennie może obcować. Wczoraj nasze miasto oficjalnie wzbogaciło się o nowy promieniujący dziecięcym entuzjazmem mural. Nic dziwnego, ponieważ jego twórcy inspirowali się swoimi marzeniami.

 

Zakamarek miejski, który ozdabia mural, jest nieprzypadkowy. Wielobarwne dzieło ozdobiło wnętrze bramy wjazdowej prowadzącej do Świetlicy Socjoterapeutycznej Familia (ul. Grabowo 2). Pomysł na stworzenie muralu właśnie w tym miejscu narodził się rok temu. W styczniu ubiegłego roku Joanna Grajter, Prezydent Klubu Rotary Orłowo, zwróciła się do mnie z koncepcją ozdobienia mało atrakcyjnego wnętrza bramy wjazdowej prowadzącej do świetlicy. Wówczas uznałem, że w projekt zaangażuję się osobiście, zwłaszcza, że miejsce jest mi bliskie dosłownie – od roku mieszkam zaledwie 200 m od niego” – mówi Jacek Piątek, Plastyk Miejski Gdyni i jeden z twórców muralu.

W projekt i realizację muralu zaangażowani byli artyści plastycy oraz wolontariusze, którzy wspierali podopiecznych Świetlicy Socjoterapeutycznej Familia. Na początku dzieci uczestniczyły w prowadzonych przez Plastyka Miejskiego Jacka Piątka zajęciach dotyczących historii malarstwa wielkoformatowego. Następnie przystąpiliśmy do projektowania. Dzieci miały za zadanie namalować swoje marzenia. Czyli siebie w przyszłości. Powstało około 20 szkiców, które były punktem wyjścia do dużego projektu ściany o długości 22 metrów i wysokości prawie 2,5 metra. – dodaje Jacek Piątek.
 
Efektem wspólnej pracy, ale także świetnej zabawy, w której chętnie uczestniczyły dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej, jest wielobarwny i bardzo optymistyczny mural. Z młodzieńczą fantazją ukazuje on świat wyobraźni i marzeń, a najmłodszym przynosi radość dzielenia się swoją twórczością z bliskimi.

 

Mural z dziecięcych marzeń

 

Agnieszka Wołowicz

e-mail: a.wolowicz@gdynia.pl

25.05.2017 11:00 Ocena: 5

Zobacz także:

Czas na kobiety jest codziennie

O barierach i problemach, ale także o szansach i możliwościach wyzwolenia własnego potencjału. Przede wszystkim o tym, że trzeba sobie pomagać i wzmacniać siebie nawzajem rozmawiały uczestniczki konferencji „Czas na kobiety” zorganizowanej w Gdyni przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet i Laboratorium Innowacji Społecznych.

Podyskutujmy o piwie

W czwartek na całym świecie celebrujemy Światowy Dzień Piwowara, zaś w sobotę 27 maja Gdynia zamieni się w pomorską stolicą piwa. Miłośnicy i wytwórcy bursztynowego napoju będą mieli okazję spotkać się i podyskutować na bieżące tematy podczas I Pomorskiego Spotkania Piwowarów w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Nowoczesny akcelerator w redłowskim szpitalu

Pacjenci Szpitala Morskiego im. PCK będą mogli skorzystać z nowego sprzętu do radioterapii. Dzięki niemu skróci się czas naświetlania pacjentów, umożliwiona będzie dokładniejsza diagnostyka, a napromieniowywanie zostanie ograniczone do minimum.