Filmowcy dla rodzin zastępczych - „Zwyczajna rodzina”

Od 22 maja ruszyła w Gdyni kampania „Zwyczajna rodzina”, propagująca ideę rodzicielstwa zastępczego. Oparta jest na trzech krótkich filmach, które stworzyli młodzi reżyserzy, absolwenci Gdyńskiej Szkoły Filmowej - Elżbieta Benkowska i Adrian Apanel.

// fot. mat. prasowe MOPS Piknik dla dzieci z rodzin zastępczych

 

 

Od 22 maja ruszyła w Gdyni kampania „Zwyczajna rodzina”, propagująca ideę rodzicielstwa zastępczego. Oparta jest na trzech krótkich filmach, które stworzyli młodzi reżyserzy, absolwenci Gdyńskiej Szkoły Filmowej - Elżbieta Benkowska i Adrian Apanel.

Elżbieta Benkowska to twórca nagradzany w Polsce i na świecie – m.in. w 2013 roku była nominowana do nagrody Złotej Palmy w Cannes w kategorii najlepszy film krótkometrażowy. 

Krótkie trzy filmy, które na potrzeby kampanii nieodpłatnie stworzyli absolwenci gdyńskiej filmówki pokazują migawki z codziennego życia trzech gdyńskich rodzin zastępczych. Kampania ma na celu przede wszystkim propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego oraz pozyskanie nowych kandydatów do tej funkcji wśród mieszkańców Gdyni. 

 

// fot. mat. prasowe MOPS Bal karnawałowy dla dzieci z rodzin zastępczych

 

- Propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego ma obecnie zupełnie inny smak niż choćby dekadę temu – powiedział Franciszek Bronk, z-ca dyrektora MOPS w Gdyni. – Gdy wówczas prowadziliśmy takie działania zależało nam na pozyskaniu kilkudziesięciu kandydatów na rodziców zastępczych, gdyż tyle dzieci czekało na odpowiednich opiekunów. Dziś potrzebujemy zaledwie kilku. Bardziej zależy nam na stworzeniu dobrego klimatu wokół rodzicielstwa zastępczego i pełnego zrozumienia społecznego dla trudu rodziców zastępczych, ich odpowiedzialnej misji, której nie sposób przecenić. Tym bardziej cieszą nas takie niestandardowe inicjatywy artystów filmowców, którzy z własnej woli, nieopłatnie postanowili wesprzeć nas i pokazać jasne strony rodzicielstwa zastępczego. 

 Założeniem kampanii jest, aby filmy trafiły do szerokiej publiczności. Można je obejrzeć na specjalnie stworzonej stronie internetowej www.zwyczajnarodzina.pl, na której zainteresowani gdynianie mogą dowiedzieć się co trzeba zrobić, aby zostać kandydatem na rodzinę zastępczą. Filmy dystrybuowane będą również poprzez media społecznościowe. 
Ponadto w ramach kampanii filmy wyświetlane będą od 22 do 31 maja w Gdyńskim Centrum Filmowym, a od 25 do 31 maja na ekranach w gdyńskich trolejbusach i autobusach. W pojazdach komunikacji miejskiej w tzw. rączkach reklamowych umieszczone będą również informacje gdzie mogą zgłosić się kandydaci na rodziców zastępczych.

Z kolei 25 maja, w Sali Morskiej Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, odbędzie się seminarium „Zwyczajna rodzina”, na którym obecni będą m.in. twórcy filmu i Leszek Kopeć dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Tam również Michał Guć, wiceprezydent Gdyni wręczy specjalne wyróżnienia dla rodzin wyjątkowo zaangażowanych w propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego. 

27 maja w godz. 12.00-16.00, odbędzie się piknik z okazji obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego na terenie starej wozowni parku Kolibki w Gdyni. Na imprezę zostały zaproszone wszystkie rodziny zastępcze z Gdyni. Organizatorem pikniku jest Fundacja Przyjazny Dom oraz Zespół ds. rodzinnej pieczy zastępczej MOPS.

Dodatkowo filmy zostaną wyświetlone 8 czerwca podczas Ogólnopolskiego Kongresu Rodzicielstwa Zastępczego w Warszawie. 

Warto przypomnieć, że 30 maja obchodzimy w Polsce Dzień Rodzicielstwa Zastępczego.
Obecnie w 230 gdyńskich rodzinach zastępczych wychowuje się łącznie 350 dzieci.

 

Małgorzata Omachel-Kwidzińska

e-mail: m.omachel@gdynia.pl

23.05.2017 08:00 Ocena: 5

Zobacz także:

Mistrzynie Polski z wizytą u prezydenta Gdyni

Prezydent Wojciech Szczurek spotkał się z zawodniczkami Vistalu Gdynia. Podczas kameralnej uroczystości, która 22 maja odbyła się w gdyńskim magistracie, świeżo upieczone mistrzynie Polski odebrały listy gratulacyjne. W rewanżu prezydent otrzymał pamiątkowy medal oraz „mistrzowską” koszulkę z autografami całej drużyny.

O świecie nieruchomości na Real Estate Impactor

W Gdyni rozpoczął się kongres rynku nieruchomości – Real Estate Impactor. Przez dwa dni samorządowcy oraz specjaliści branżowi z kraju i zagranicy rozmawiać będą m.in. o nowych trendach na rynku nieruchomości i o tworzeniu nowatorskich projektów biznesowych. Swoimi doświadczeniami i pomysłami podzielą się także przedstawiciele naszego samorządu.

Real Estate Impactor: Podnosimy jakość życia

Chcemy, by rozwój Gdyni był zrównoważony, i w ten sposób myślimy także o nowych projektach inwestycyjnych – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni w rozmowie z dziennikarką Rzeczpospolitej Karoliną Kowalską. W poniedziałek 22 maja rozpoczyna się dwudniowy kongres Real Estate Impactor, którego gazeta jest organizatorem a Gdynia gospodarzem.