Witaj przyjacielu Zhuhai!

Jest miastem nadmorskim, na którego obszarze znajduje się 217 wysp, leży w prowincji Guangdong w delcie Rzeki Perłowej, liczy 1,6 miliona mieszkańców i właśnie zostało miastem zaprzyjaźnionym/siostrzanym Gdyni. W chińskim Zhuhai podpisano umowę, na podstawie której miasta będą realizowały szeroko pojętą współpracę.

// fot. mat. pras. Gdynia

 

Przyjaźń między Gdynią i Zhuhai będzie polegać na wymianie doświadczeń w dziedzinie: gospodarki, kultury, sportu, rekreacji i edukacji. Będzie koncentrować się na promocji współpracy gospodarczej i handlowej, wymianie informacji, ułatwianiu kontaktów między firmami i udzielaniu pomocy, która ma umożliwić realizację inwestycji. Umowa została zawarta na okres pięciu lat z możliwością przedłużenia.

 
W trakcie wizyty w Zhuhai gdyńska delegacja, przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska i radny Paweł Brutel, wzięli udział w wizytach studyjnych, m.in. w: Gree Electronic Appliance Co. Ltd, Gaolan Port Economic Zone, Zhuhai National Hi-Tech Zone i w filii Beijing Normal University w Zhuhai. Zasadzono także pamiątkowe drzewo.


Uchwała rady miasta Gdyni, wyrażająca wolę podpisania umowy z miastem Zhuhai została podjęta jednogłośnie. Zhuhai to nowoczesne, ponad półtora milionowe miasto w którym m.in. znajdują się siedziby globalnych marek. Podobnie jak Gdynia, Zhuhai jeszcze kilkadziesiąt lat temu było rybacką wioską, dzisiaj jest przykładem dynamicznego rozwoju - mówi przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska. W Zhuhai działa pięć stref ekonomicznych i park technologiczny. Intensywnie rozwijają się różne gałęzie przemysłu, m.in.: elektronika, informatyka, czy biofarmaceutyka, a także lotnictwo i inżynieria morska. Ważnym projektem realizowanym przez miasto jest most o długości 42 km, który połączy Zhuhai z Hongkongiem i Makau. Przyczyni się on do usprawnienia komunikacji i intensyfikacji rozwoju gospodarczego w tym rejonie.Bezpośrednie sąsiedztwo Hongkongu i Makau, inwestycje i przemysł skoncentrowany wokół portu oraz specjalnych stref ekonomicznych, klasyfikuje Zhuhai wśród najnowocześniejszych miast państwa środka. Ta umowa otwiera nowe możliwości dla Gdyni jak i przede wszystkim gdyńskich przedsiębiorców - tłumaczy gdyński radny Paweł Brutel. Zhuhai posiada też bogaty potencjał turystyczny. Dzięki morskim wyspom, źródłom geotermalnym i organizacji międzynarodowych wydarzeń jest jednym z 40 najlepszych kierunków turystycznych w Chinach.

 

Dorota Patzer

e-mail: d.patzer@gdynia.pl

21.05.2017 11:00 Ocena: 5

Zobacz także:

Uroki krótkofalarstwa

Krótkofalarstwo zwane jest też radiową służbą amatorską, którą pełnią miłośnicy nadawania na falach radiowych. Choć może przypominać zabawę, pełni ważną rolę w ratownictwie, akcjach poszukiwawczych i ostrzeganiu przed gwałtownymi zmianami pogody. O tej formie aktywności opowiedział nam Stefan Wieczorek prezes Koła Krótkofalowców Błyskawica z gdyńskiego Oksywia.

User Experience – doświadcz nowego

Tipi UX to spotkania, które poruszają tematykę User Experience. Pierwsze Tipi UX od-było się rok temu w Gdyni, a obecnie organizowane jest również w innych miastach Pol-ski. Główną tematyką spotkań jest grafika, psychologia i marketing – słowem najważ-niejsze zagadnienia dla każdego, kto chciałby tworzyć użyteczne rozwiązania. 29 maja osoby, które chciałyby poznać to zagadnienie będą mogły poszerzyć swoją wiedzę pod-czas wydarzenia Tipi UX Trójmiasto w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Euruś oficjalną maskotką Euro U21 w Gdyni

Wiktoria, uczennica klasy III B ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Gdyni, wygrała konkurs na projekt gdyńskiej maskotki UEFA EURO U21. Imprezie piłkarskiej, której nasze miasto jest współgospodarzem, towarzyszyć będzie ptak Euruś.