Weekend po gdyńsku

Wiosna na dobre zagościła w Gdyni. Ciepło i wysokie temperaturą każą myśleć już o wakacjach, ale spokojnie... W maju w Gdyni sporo się dzieje. Czekamy na R@port, a póki co w Gdyńskim centrum Filmowym trwa święto miłośników oglądania dokumentów na wielkim ekranie, czyli Festiwal Millennium Docs Against Gravity.

//fot. www.facebook.com/Gdynia, arturteca.pl

 

PIĄTEK


Równolegle w Bydgoszczy, Gdyni, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu trwa 14. edycja festiwalu filmowego MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY. Jest to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i trzeci co do popularności w Europie. Wydarzenie jest okazją do podróży dookoła świata i wewnątrz nas samych oraz do oderwania się od przyzwyczajeń i stereotypów.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz


Miłośnicy natury natomiast będą mogli wziąć udział w festynie przyrodniczym łączącym relaks z nauką o świecie fauny i flory. Przyrodnicza przygoda rozpocznie się już o godzinie 10.00 w zespole pałacowo-parkowym w gdyńskim parku Kolibki. Dla uczestników przygotowano strefę relaksu i edukacji. W tym roku tematem przewodnim jest Wisła zatem podczas wykładów będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek ze świata roślin, owadów i ryb oraz poznać znaczenie rzek dla fauny i flory oraz ich bioróżnorodność.


Relaks na świeżym powietrzu i zacieśnienie więzów z sąsiadami to idea, która przyświeca organizowanemu w Chyloni festynowi z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada. Impreza rozpocznie się o godz. 16.00 między budynkami przy ul. Zamenhofa i Opata Hackiego.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz


SOBOTA


W sobotę gdyńska marina stanie się miejscem Wodnej Fiesty. Festiwal nie tylko zainauguruje sezon żeglarski na Pomorzu ale będzie to również okazją, aby pożegnać wyruszającą tego dnia ekspedycję poszukiwawczą ORP Orzeł. Wodna Fiesta to impreza mająca zapoznać mieszkańców, turystów, przejezdnych z tematyką morską, z aktywnościami wodnymi, a także promować szlaki wodne i miejsca rekreacji w województwie. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Dzieci będą mogły wziąć udział w plażowych zajęciach sportowych, grach, konkursach i zabawach oraz z dorosłymi obejrzeć pokazy ratownictwa wodnego i ratownictwa z udziałem psów.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz


Na opowieść o historii rocka o godz. 16.00 zaprasza Towarzystwo Przyjaciół Orłowa. Gośćmi spotkania będą redaktor Dariusz Szreter z Dziennika Bałtyckiego i Jana Kras-Kosela, żona legendarnego muzyka. Spotkanie poświęcone będzie Jerzemu Koseli – prekursorowi polskiego rocka, współzałożycielowi m.in. Niebiesko-Czarnych i Czerwonych Gitar.


Sobotni wieczór należeć zaś będzie głównie do muzeów. Gdyńskie instytucje kultury z okazji Europejskiej Nocy Muzeów przygotowały wiele atrakcji. Będzie to okazja, żeby uciec z postapokaliptycznego moskiewskiego metra inspirowanego powieścią Dmitrija Głuchowskiego, zobaczyć dzieło Władysława Strzemińskiego w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego, przy akompaniamencie muzyki zagranej na zabytkowym pianinie obejrzeć zabytkowe samochody w Gdyńskim Muzeum Motoryzacji. Tej nocy Muzeum Emigracji zamieni się w Dworzec Morski z dawnych lat, w Muzeum Marynarki Wojennej będzie można zobaczyć prezentacje jednostek wojskowych oraz grup rekonstruktorów a Muzeum Miasta Gdyni zaprosi do specjalnej, autobusowej Lini N – N jak Noc.


NIEDZIELA


Wiosna to okres kiedy ptaki najintensywniej śpiewają i zarazem najlepszy moment do ich poznania. Dlatego Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo" zaprasza na spotkanie Ptasie Trele. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się po co właściwie ptaki śpiewają? Kto śpiewa – samiec, czy samica? Czy śpiew ma na celu tylko przywabienie partnera? Uczestnicy spotkania będą mogli wziąć udział w obrączkowaniu ptaków oraz nauczyć się rozpoznawać podstawowe gatunki, takie jak bogatka czy modraszka. Zajęcia zwykle odbywają się w dwóch turach, o godz. 11.00 i 13.00.


W niedzielę w Gdyni po raz dwunasty wystartuje festiwal R@port, podczas którego spotkamy się z najlepszymi polskimi sztukami współczesnymi. W programie festiwalu znalazło się osiem przedstawień konkursowych. Dopełnieniem konkursu są trzy konteksty. Zobaczymy Kontekst Familijny, czyli Piekło-Niebo z Wrocławskiego Teatru Lalek. Kontekst Widz reprezentuje Triatlon z Teatru Ochota. A pod Kontekstem Polityka kryje się Hymn narodowy.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz

 

Agnieszka Wołowicz

e-mail: a.wolowicz@gdynia.pl

19.05.2017 13:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Euruś oficjalną maskotką Euro U21 w Gdyni

Wiktoria, uczennica klasy III B ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Gdyni, wygrała konkurs na projekt gdyńskiej maskotki UEFA EURO U21. Imprezie piłkarskiej, której nasze miasto jest współgospodarzem, towarzyszyć będzie ptak Euruś.

Jak spełnić marzenia o aktorstwie - opowiada Małgorzata Polakowska

Aktorstwo to jeden z zawodów, który od zawsze rozpalał wyobraźnię młodych ludzi. O specyfice tej pracy opowiada gdyńska aktorka Małgorzata Polakowska, którą na co dzień można oglądać na deskach Teatru Gdynia Główna.

By w pubie siedziało się przyjemniej

Są młodzi, zdolni i niezwykle pomysłowi i właśnie wygrali jeden z najbardziej prestiżowych konkursów informatycznych. Mowa o programistach z gdyńskiej firmy Speednet, którzy stworzyli wyjątkową aplikację. Dzięki ich pracy klienci pubów będą mogli płacić bez odchodzenia od stolika.