By w pubie siedziało się przyjemniej

Są młodzi, zdolni i niezwykle pomysłowi i właśnie wygrali jeden z najbardziej prestiżowych konkursów informatycznych. Mowa o programistach z gdyńskiej firmy Speednet, którzy stworzyli wyjątkową aplikację. Dzięki ich pracy klienci pubów będą mogli płacić bez odchodzenia od stolika.

// fot. Speednet

 

Młodzi gdynianie stworzyli podczas katowickich zawodów aplikację o nazwie PubbING. Dzięki ich pomysłowi klienci pubów będą mogli realizować zamówienia i płacić za nie bez wstawania od stolika. Pojechaliśmy, by stworzyć aplikację oraz wspierający ją backend, czyli część aplikacji działającą na serwerze i zaopatrująca przeglądarki bądź aplikacje mobilne w dane. Tam dzieją się kluczowe dla aplikacji funkcjonalności jak logowanie, przelewy czy wszelkie fizyczne zapisywanie danych. Użytkowanie aplikacji jest bardzo proste. Należy ją włączyć, a następnie przyłożyć telefon do małego nadajnika sygnału radiowego - bluetooth, mogącego komunikować się z naszymi smartfonami. Następnie aplikacja wyświetli menu, w którym wybieramy interesującą nas pozycję, zamawiamy, płacimy i pozostaje nam czekać, aż ktoś z obsługi baru przyniesie nasze zamówienie bezpośrednio do stolika – wyjaśnia działanie aplikacji Paweł Cieszyński Project Manager z firmy Speednet.

 

Pracowaliśmy przez 24 godziny, bez snu ani dłuższego odpoczynku. Było to bardzo męczące wyzwanie, ale dało nam dużo satysfakcji. Myślę, że wygraliśmy, gdyż nasz system działa, a pomysł ma biznesowe zastosowanie. Przy niewielkim nakładzie pracy można go wdrożyć w każdym pubie. – mówi Paweł Cieszyński

 

Podczas konkursu Hackaton pochodzący z Gdyni programiści musieli zmierzyć się z liczną międzynarodową konkurencją. Łącznie na starcie komputerowego maratonu stanęło 400 osób reprezentujących 48 państw. 

 

Nagroda dla gdynian będzie także szczególna. Programiści ze Speednetu będą mogli odwiedzić w Stanach Zjednoczonych siedziby takich gigantów przemysłu technologicznego jak Google czy Apple.

 

Hackaton to wydarzenie skierowane do programistów, podczas którego informatycy i inne osoby związane z rozwojem oprogramowania, takie jak projektanci grafiki, twórcy interfejsów i menedżerowie projektów, stają przed zadaniem rozwiązania określonego problemu związanego z projektowaniem. Hackatony odbywają się w krótkim czasie, zazwyczaj na przestrzeni jednego dnia lub weekendu.

 

Gdyńska firma Speednet działa w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, jest także aktywna w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych.

 

Paweł Plecha

e-mail: eratusz@gdynia.pl

19.05.2017 10:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Euruś oficjalną maskotką Euro U21 w Gdyni

Wiktoria, uczennica klasy III B ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Gdyni, wygrała konkurs na projekt gdyńskiej maskotki UEFA EURO U21. Imprezie piłkarskiej, której nasze miasto jest współgospodarzem, towarzyszyć będzie ptak Euruś.

Jak spełnić marzenia o aktorstwie - opowiada Małgorzata Polakowska

Aktorstwo to jeden z zawodów, który od zawsze rozpalał wyobraźnię młodych ludzi. O specyfice tej pracy opowiada gdyńska aktorka Małgorzata Polakowska, którą na co dzień można oglądać na deskach Teatru Gdynia Główna.

R@port dobija do brzegu

Dosłownie kilka dni dzieli nas od ważnego teatralnego wydarzenia, jakim jest Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port. Publiczność obejrzy w sumie osiem przedstawień konkursowych, by na koniec poznać najlepsze. Inauguracja festiwalu odbędzie się w niedzielę 21 maja w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza. Wydarzenie otworzy sztuka „Triumf woli” Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego.