Święto gdyńskich strażaków

Ich służba jest wymagająca i odpowiedzialna, ale jak sami mówią nie wyobrażają sobie bez niej życia. W czwartkowe przedpołudnie strażacy z Gdyni celebrowali swoje święto - Dzień Strażaka. W reprezentacyjnych mundurach świętowali przed komendą przy ulicy Władysława IV. Oprócz strażaków w obchodach wzięli licznie udział mieszkańcy. Najmłodsi mogli podziwiać wozy ratowniczo-gaśnicze, zarówno te zabytkowe, jak i najnowsze pojazdy gaśnicze. Gratulacje i życzenia, w imieniu samorządu gdyńskiego, złożył strażakom dyrektor UM Jerzy Zając.

// fot. Paweł Plecha

Jak podkreślają gdyńscy strażacy to jeden z najważniejszych dni w roku. - To dla nas wielkie święto, 4 maja celebrowaliśmy to wydarzenie wewnętrznie, podczas uroczystej mszy u naszego kapelana. Obchody oficjalne, z udziałem mieszkańców, w naszym mieście przypadły na 18 maja. – wyjaśnia kapitan Paweł Gil z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni.  I dodaje - Nasza służba polega przede wszystkim na ratowaniu bezcennego życia ludzkiego. Jeździmy do różnych zdarzeń. Pożarów mamy na szczęście coraz mniej, ale pojawiają się tak zwane inne miejscowe zagrożenia. Przede wszystkim służymy obywatelom - to nasza dewiza.

 

W trakcie uroczystości strażacy zostali odznaczeni za swą pracę, a także otrzymali promocję na wyższe stanowiska służbowe. Awanse otrzymało 42 funkcjonariuszy straży pożarnej. Od pełnionej służby strażacy nie mają wolnego. Podczas uroczystości rozległ się dźwięk syreny alarmowej, a to oznaczało, że muszą wyruszyć na ratunek. 

 

// fot. Paweł Plecha

 

 

Każdy kto chce zostać strażakiem ma do wyboru trzy drogi. Jedną z nich jest klasyczny nabór. Osoba, która przejdzie pomyślnie wszelkie testy, w tym sprawnościowe i rozmowę kwalifikacyjną, może zostać przyjęta. Kolejna droga wiedzie przez dzienne szkoły aspirantów. W Polsce mamy trzy takie placówki w Krakowie, Częstochowie i Poznaniu. Trzecia droga wiedzie przez szkołę oficerską Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, jednak tu obowiązuje ograniczenie wiekowe.

 

// fot. Paweł Plecha

 

 

Warto wspomnieć, że w minionym tygodniu gdyńscy strażacy otrzymali dofinansowanie z budżetu państwa, w wysokości 608 tysięcy złotych. Pieniądze przeznaczone zostaną na budowę Jednostki-Ratowniczo Gaśniczej nr 3 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni Oksywiu. 

 

Paweł Plecha

e-mail: eratusz@gdynia.pl

18.05.2017 15:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Pieszy Rajd Kaszubski czeka na śmiałków

42 km pieszo, poszukiwanie białej broni, zadania kulinarne, to tylko niektóre z atrakcji czekających na uczestników Pieszego Rajdu Kaszubskiego, który odbędzie się 17 czerwca. Zapisy wciąż trwają.

Rewitalizacja osiedla ZOH – budowa zbiornika retencyjnego

Prace przy budowie zbiornika retencyjnego na ul. Komierowskiego w rewitalizowanej części Chyloni są coraz bardziej zaawansowane. Podziemna konstrukcja będzie mogła zgromadzić około 1500 m sześc. deszczówki, spływającej między innymi z ul. Morskiej. Uwagę mieszkańców zwracają pokaźne kolektory (z nich powstaje zbiornik) o średnicy 260 centymetrów. Łączna długość zbiornika wyniesie 140 metrów.

XIV Bałtycki Festiwal Nauki w Gdyni

Nauka rozbudza ciekawość, poszerza horyzonty, wywołuje poczucie satysfakcji i radości. Co jednak ważniejsze, jest coraz bardziej popularna i chętniej pogłębiana. Na co dowodem jest Bałtycki Festiwal Nauki, który odbędzie się w dniach 24-28 maja, już po raz czternasty z inicjatywy Rady Rektorów Województwa Pomorskiego.