Rewitalizacja osiedla ZOH – budowa zbiornika retencyjnego

Prace przy budowie zbiornika retencyjnego na ul. Komierowskiego w rewitalizowanej części Chyloni są coraz bardziej zaawansowane. Podziemna konstrukcja będzie mogła zgromadzić około 1500 m sześc. deszczówki, spływającej między innymi z ul. Morskiej. Uwagę mieszkańców zwracają pokaźne kolektory (z nich powstaje zbiornik) o średnicy 260 centymetrów. Łączna długość zbiornika wyniesie 140 metrów.

// fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

 

Budowę zbiornika retencyjnego przy ul. Komierowskiego podzielono na cztery części/odcinki. Pierwsza część zbiornika jest gotowa do przykrycia ziemią, druga już jest umieszczona w głębokim wykopie. Obecnie trwają prace scalające elementy. To czynność czasochłonna i wymagająca specjalistycznego sprzętu.  Zajmują się więc nią wyspecjalizowani przedstawiciele producenta. Dwa kolejne odcinki powstaną po tygodniowej przerwie, tego wymaga procedura budowy tego typu konstrukcji.

 

// fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

 

Zbiornik retencyjny będzie pełnić ważną funkcję w systemie sieci kanalizacji deszczowej na osiedlu ZOH – ma zapobiegać podtopieniom ulic. Budowana obecnie konstrukcja umożliwi gromadzenie wody podczas opadów deszczu. Maksymalna pojemność zbiornika wynosić ma aż 1500 metrów sześciennych wody, która w sposób kontrolowany będzie odprowadzana z rejonu osiedla.

Budowa zbiornika retencyjnego przyciąga uwagę mieszkańców osiedla ZOH. Wszystko za sprawą pokaźnych rozmiarów kolektorów przeznaczonych do jego wykonania. Każdy element ma aż ok. 30 metrów długości i średnicę 260 centymetrów, waży około sześciu ton. Łączna długość zbiornika wyniesie 140 metrów.

 

// fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

 Budowa sieci kanalizacji deszczowej i układu dróg osiedlowych w rejonie ZOH, rozpoczęta pięć tygodni temu, polega obecnie na przygotowaniu tzw. uzbrojeniu terenu. Wymaga to m. in. wykopów ziemnych oraz czasowego usunięcia nawierzchni dróg (ulica Komierowskiego i Opata Hackiego). Skutkiem jest między innymi częściowe zamknięcie ulicy Opata Hackiego dla ruchu pojazdów (od ulicy Geskiego do ul. Komierowskiego  samochody mogą przejeżdżać wyłącznie w kierunku ulicy Chylońskiej) oraz całkowite zamknięcie ulicy Komierowskiego. O wszystkich zmianach w organizacji ruchu w rejonie osiedla ZOH na bieżąco informują gdyński Zarząd Dróg i Zieleni oraz Laboratorium Innowacji Społecznych.

 

Małgorzata Omachel-Kwidzińska

e-mail: m.omachel@gdynia.pl

18.05.2017 13:30 Ocena: 0

Zobacz także:

Pieszy Rajd Kaszubski czeka na śmiałków

42 km pieszo, poszukiwanie białej broni, zadania kulinarne, to tylko niektóre z atrakcji czekających na uczestników Pieszego Rajdu Kaszubskiego, który odbędzie się 17 czerwca. Zapisy wciąż trwają.

XIV Bałtycki Festiwal Nauki w Gdyni

Nauka rozbudza ciekawość, poszerza horyzonty, wywołuje poczucie satysfakcji i radości. Co jednak ważniejsze, jest coraz bardziej popularna i chętniej pogłębiana. Na co dowodem jest Bałtycki Festiwal Nauki, który odbędzie się w dniach 24-28 maja, już po raz czternasty z inicjatywy Rady Rektorów Województwa Pomorskiego.

Projekt pomorskiego zintegrowanego biletu z dofinansowaniem!

Wiemy już, że projekt wspólnego dla województwa pomorskiego zintegrowanego biletu jest na dobrej drodze do realizacji. Program „InterConnect" nie tylko został bardzo wysoko oceniony przez międzynarodowych ekspertów, ale także otrzymał dodatkowe dofinansowanie w wysokości 1,5 mln euro.