Projekt pomorskiego zintegrowanego biletu z dofinansowaniem!

Wiemy już, że projekt wspólnego dla województwa pomorskiego zintegrowanego biletu jest na dobrej drodze do realizacji. Program „InterConnect" nie tylko został bardzo wysoko oceniony przez międzynarodowych ekspertów, ale także otrzymał dodatkowe dofinansowanie w wysokości 1,5 mln euro.

// fot. www.facebook.com/SzybkaKolejMiejska

To dobra wiadomość dla osób korzystających z komunikacji zbiorowej. Uzyskane z programu InterReg środki finansowe umożliwią wdrożenie na Pomorzu, regionalnego zintegrowanego systemu opłat za przewozy w transporcie zbiorowym oraz jednolitej informacji pasażerskiej. Oznacza to, pasażerowie będą mogli podróżować na podstawie jednolitego biletu elektronicznego.

Nowy system obowiązywać będzie na dowolnych trasach i przy wykorzystaniu środków transportu dostępnych przewoźników. Niezależnie od środka lokomocji i liczby przesiadek, system podpowie pasażerowi najlepszą ofertę. Ponadto podróżujący będzie mieć możliwość płacenia za przejazd gotówką, korzystając ze smartfonu lub karty płatniczej. 

Projekt zakłada również inne udogodnienia. Stworzona zostanie informacja pasażerska zintegrowana dla całego naszego województwa, planer podróży, w tym dla osób niepełnosprawnych oraz specjalne oferty łączące opłaty za przejazd z usługami turystycznymi.

Jego wdrożenie planowane jest na koniec czerwca 2020 roku a szacowany całkowity koszt wynosi 55 mln zł (bez kwot na wyposażenie autobusów przewoźników prywatnych). Budżet programu został określony na postawie wstępnych wywiadów rynkowych, a więc jego wartość może się zmienić w ostatecznym trybie udzielenia zamówienia publicznego. Założono, iż poziom dofinansowania ze środków unijnych wyniesie 85%.

Przypomnijmy, że w styczniu tego roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego list intencyjny dotyczący wdrożenia programu w województwie pomorskim podpisali m.in. przedstawiciele Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot, miast: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wejherowo, Tczew, Starogard Gdański, Słupsk, Chojnice, Ustka, Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście Sp. z o.o. i Przewozów Regionalnych Sp. z o.o.

 

Agnieszka Wołowicz

e-mail: a.wolowicz@gdynia.pl

18.05.2017 11:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Arka o Grzegorzu Krychowiaku nie zapomina

Choć Grzegorz Krychowiak opuścił gdyńską Arkę wiele lat temu to jego była drużyna o nim nie zapomina. Wczoraj klub miał okazję podyskutować na twitterze ze swoim byłym graczem przy okazji odbywającej się w Gdyni Akademii KlasyEkstra.

„Jak spotkać syrenę” otwiera Millennium Docs Against Gravity

Machina ruszyła. Po raz drugi Gdyńskie Centrum Filmowe stało się domem dla Festiwalu Millennium Docs Against Gravity Trójmiasto. Poprzednia edycja została bardzo ciepło przyjęta, dlatego o kolejną odsłonę organizatorzy mogą być spokojni. Widzowie chętnie rezerwują bilety, żeby zobaczyć najlepsze i najodważniejsze filmy dokumentalne z całego świata na wielkim ekranie. W środę 17 maja w Sali Warszawa odbyła się uroczysta gala otwarcia.

Złote Vistalki!

Szczypiornistki Vistalu Gdynia rozegrały jedno z najważniejszych spotkań w historii klubu. Wygrywając w Gdynia Arenie 24-22 z Metraco Zagłębie Lubin sięgnęły po drugie w historii Mistrzostwo Polski. W imieniu władz miasta sukcesu gratulował zapalony kibic gdyńskich szczypiornistek, wiceprezydent Marek Stępa.