Wodna Fiesta z ekspedycją poszukiwawczą w tle

Tym razem gdyńska marina stanie się miejscem Wodnej Fiesty. Festiwal, który odbędzie się w sobotę 20 maja, zainauguruje sezon żeglarski na Pomorzu. Będzie to również okazja, aby pożegnać wyruszającą tego dnia ekspedycję poszukiwawczą ORP „Orzeł”. Wstęp wolny.

// fot. diko1967 / sxc.hu

 

Wodna Fiesta jest to impreza mająca zapoznać mieszkańców, turystów, przejezdnych z tematyką morską, z aktywnościami wodnymi, a także promować szlaki wodne i miejsca rekreacji w województwie. – tłumaczy Irmina Lewoszewska, kierownik Miejskiej Informacji Turystycznej.


W tym celu przygotowano wiele atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Dzieci będą mogły wziąć udział w plażowych zajęciach sportowych, grach, konkursach i zabawach oraz z dorosłymi obejrzeć pokazy ratownictwa wodnego i ratownictwa z udziałem psów.


Wodnej Fieście towarzyszyć będzie pożegnanie ekspedycji poszukiwawczej ORP Orzeł, która w sobotę 20 maja o godz. 14.00 wyruszy z portu w Gdyni.


Projekt „Santi Odnaleźć Orła” narodził się w 2014 roku i jest to pierwsze długofalowe przedsięwzięcie mające na celu odnalezienie ORP „Orzeł”. Dotychczas nie był on kompleksowo poszukiwany a nasza inicjatywa ma doprowadzić do odnalezienia okrętu. – mówi Tomasz Stachura, szef ekspedycji.


Jest to już czwarta, cyklicznie organizowana, ekspedycja badawcza, która w tym roku zostanie przeprowadzona z wykorzystaniem statku badawczego Mewo Nawigator, służącego do prowadzenia specjalistycznych prac hydrograficznych. Członkowie ekspedycji zamierzają w ciągu trzytygodniowego rejsu ostatecznie zweryfikować hipotezę, według której przyczyną zatonięcia polskiego okrętu był atak bombowy brytyjskiego samolotu.


Przez długi czas będziemy płynąć trasą ostatniego, ucieczkowego rejsu „Orła”, co jest na pewno ważne a ponadto przez prawie 300 mil będziemy przemierzać trasę ostatniego patrolu okrętu. Co ważne udało nam się uzyskać parę pozycji na tej trasie, co bardzo podnosi szanse odnalezienia „Orła”. – dodaje Tomasz Stachura.


Wodna Fiesta
sobota 20 maja, godz. 10.00-15.00


Przystań jachtowa
Marina Gdynia

 

Agnieszka Wołowicz

e-mail: a.wolowicz@gdynia.pl

17.05.2017 11:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Świat wokół nieruchomości - Real Estate Impactor

Jak zmiany w myśleniu o przestrzeni i nowe trendy na rynku nieruchomości przekuć w udany biznesowy pomysł? Tego m.in. dotyczyć będzie pierwszy kongres rynku nieruchomości – Real Estete Impactor. Do Gdyni już w najbliższy poniedziałek i wtorek, 22 i 23 maja, przyjadą samorządowcy oraz specjaliści branżowi z kraju i zagranicy. Organizatorem wydarzenia jest dziennik Rzeczpospolita. Gdynia, jako miejsce eventu, wybrana została nieprzypadkowo. To miasto, które jakość życia i pracy zawsze stawia na pierwszym miejscu.

Wiosenny piknik przyrodniczy

Wiosna to nie tylko czas, kiedy budząca się do życia przyroda odkrywa swoje tajemnice. To także okres aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i doskonała okazja do piknikowania. W piątek 19 maja miłośnicy natury będą mogli wziąć udział w festynie przyrodniczym łączącym relaks z nauką o świecie fauny i flory. Wstęp wolny.

Z Gdyni do Cannes przez Warszawę

Absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej zmierzy się z najlepszymi twórcami z całego świata podczas tegorocznego 70. Festiwalu Filmowego w Cannes. Film Grzegorza Mołdy „Koniec widzenia” wybrano spośród 4843 obrazów i zakwalifikowano do konkursu filmów krótkometrażowych. Tuż przed rozpoczęciem canneńskiego święta, we wtorek, 16 maja, w kinie Kultura w Warszawie, film miało okazję obejrzeć grono zaproszonych gości. Na pokazie nie zabrakło znamienitych twarzy polskiego kina: Janusza Zaorskiego, Roberta Glińskiego, Juliusza Machulskiego, Danuty Stenki i wielu, wielu innych.