CRIST rozwija współpracę z Francuzami

Samopodnośna barka Zourite budująca drogę nad brzegiem morza, dok pływający pozwalający na powiększenie powierzchni Księstwa Monako - to kontrakty, które w ostatnim czasie realizuje stocznia CRIST dla francuskich klientów Vinci i Bouyugues. Teraz przed Cristem nowe wyzwanie budowy bloków dla dwóch ponad 300-metrowych wycieczkowców firmy STX France – światowego potentata w budowie statków pasażerskich.

// fot. mat. prasowe stocznia CRIST

 

CRIST może pochwalić się dobrym doświadczeniem z francuskimi klientami, które zdobywa, realizując kontrakty z armatorami z branży budowlanej, takimi jak Vinci i Boyugues. Do tej pory zrealizowaliśmy zamówienie na jednostkę do stawiania nawodnych obiektów budowlanych wokół wyspy La Reunion, kończymy również budowę doku pływającego, pozwalającego na powiększenie powierzchni Księstwa Monako. – mówi Ewa Kruchelska, prezes CRIST S.A.


Na budowie jednostek do stawiania mostów i autostrad oraz wzmacnianiu pozycji na rynku francuskim działania Crist się nie kończą. Stocznia rozpoczyna współpracę przy budowie dużych statków pasażerskich. Crist podpisał kontrakty z firmą STX France na budowę konstrukcji modułów dla dwóch ponad 300-metrowych wycieczkowców. Przedmiotem dwóch kontraktów jest m.in. w pełni wyposażony blok pływający o długości 125 m. Masa tylko tego fragmentu to blisko 6000 ton, co pokazuje skalę tych projektów. – mówi Tomasz Wrzask, PR & Marketing Manager, CRIST S.A.


Wycieczkowce te należą do serii Meraviglia. Na pokład mogą zabrać ponad 5700 pasażerów i 1500 członków załogi. Całkowita wartość każdego statku szacowana jest na półtora miliarda euro.


Mamy nadzieję, że po pierwszych sukcesach otrzymamy kolejne zamówienia. Nasi partnerzy otrzymali wieloletnie kontrakty na wykonanie serii cruiserów, więc i CRIST miałby w tym okresie zapewnione zlecenia. – mówi Ewa Kruchelska.


Warto wspomnieć, że STX France  to stocznia z Saint Nazaire będąca czołowym  europejskim producentem wielkich statków pasażerskich typu cruizer jak: France, Queen Mary 2, Oasis of the Seas i Allure of the Seas.


Przypomnijmy, że Crist to działająca od 1990 roku stocznia początkowo założona jako spółka dwóch inżynierów, a od 2010 roku jako prężnie rozwijająca się spółka akcyjna. Specjalizuje się m.in. w budowie statków, konstrukcjach offshore oraz konstrukcjach stalowych.

 

oprac. Agnieszka Wołowicz

e-mail: a.wolowicz@gdynia.pl

21.04.2017 10:00 Ocena: 5

Zobacz także:

Arka Gdynia – Wisła Płock, czyli mecz za sześć punktów

Żółto-Niebiescy nie rozpieszczają swoich kibiców. Gdyńska drużyna przegrywa mecz za meczem i jej sytuacja w ligowej tabeli staje się nie do pozazdroszczenia. Przed Arką ostatnie spotkanie rundy zasadniczej, które będzie decydowało o miejscu gdynian w ligowej tabeli przed podziałem na grupy mistrzowską i spadkową. 22 kwietnia na Stadionie Miejskim w Gdyni Żółto-Niebiescy zagrają z Wisłą Płock.

Pierwszy polski samochód elektryczny powstanie w Gdyni?

Gdynia wspólnie z partnerami rozpoczęła prace nad stworzeniem prototypowego samochodu elektrycznego, który ma zrewolucjonizować przemysł transportowy. Jednym z ważnych kroków na drodze do realizacji tego przyszłościowego projektu, jest list intencyjny w sprawie uruchomienia działań na rzecz rozwoju Klastra INNOeCAR w województwie pomorskim. Partnerami tego przedsięwzięcia są samorządy, przedsiębiorstwa prywatne i placówki naukowe.

Rzuć wszystko i chodź sprzątać las!

W najbliższy weekend w kilku gdyńskich dzielnicach odbędą się wielkie porządki. W ramach obchodów Dnia Ziemi w pięciu różnych miejscach miasta organizowane są akcje sprzątania lasów i terenów zielonych. To w większości inicjatywy samych mieszkańców. Tych, którym na sercu leży dbałość o przyrodę i czystość najbliższego otoczenia. Każdy może dołączyć i pomóc!