Święto gdyńskich czytelników

Gdyńskich bibliofili czeka prawdziwa literacka uczta. Przed nami 22 kwietnia, czyli Światowy Dzień Książki, który w mieście będziemy obchodzić wyjątkowo hucznie. Podczas wydarzenia przygotowanego na placu Grunwaldzkim pojawi się między innymi Michał Rusinek, odbędą się warsztaty ilustratorskie i czytanie „Don Kichota” w języku Cervantesa.

// fot. Karol Stańczak

 


Z wydarzenia będą zadowoleni zarówno najmłodsi czytelnicy, jak ich starsi koledzy i dojrzali mieszkańcy. W programie znalazła się lekcja języka hiszpańskiego, po której nastąpi czytanie historii o człowieku z La Manchy w oryginale. Po nich odbędą się zajęcia komiksowe i ilustratorskie, prowadzone przez Katarzynę Cerazy. Kolejną z form rozrywki będzie tworzenie instalacji z tektury w ramach warsztatów Hura Tektura. Hura Tektura  to poruszające wyobraźnię warsztaty,  podczas których można zarazić się bakcylem czytania i odkryć, że w każdym skrawku tektury kryje się jakiś jamnik, aciumpastyczny hipopotam albo Marian w pasiastych skarpetkach – zapowiadają organizatorzy. Uczestnicy poznają także dźwięki djembe i dundun, podczas nauki gry na bębnach afrykańskich. Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem promocja@bibliotekagdynia.pl.

 

Na festynie zagości Michał Rusinek, autor wydanego w marcu przekładu „Nowych przygód Kubusia Puchatka”. Klasyczne opowiadania o Kubusiu Puchatku A.A. Milne’a kontynuowane są przez najlepszych współczesnych pisarzy dla dzieci. „Nowe przygody Kubusia Puchatka” okraszone są pięknymi ilustracjami w stylu E.H. Sheparda, więc jest to dzieło nie tylko dobrze napisane i przetłumaczone, ale też wspaniale wydane graficznie. O kulisach prac nad tłumaczeniem opowie Michał Rusinek – mówi dyrektor Biblioteki Gdynia Natalia Gromow.

 

Od godziny 11.00 do 15.00 będzie można skorzystać z punktu bookcrossinowego, a w obrębie Śródmieścia skorzystać z oferty Biblioroweru Biblioteki Gdynia. Wzorem ubiegłego roku chcemy zaprosić gdynian do wypoczynku na świeżym powietrzu, z książką w dłoni, na wygodnym bibliotecznym leżaku. Jest to propozycja szczególnie dla rodziców, ponieważ warsztaty w tym roku kierujemy do najmłodszych – mówi Natalia Gromow.

 

Ponadto uczestnicy festynu będą mogli wziąć udział w animacjach teatralnych, samodzielnie wykonać literacką przypinkę, zaopatrzyć się w książki przy stanowisku księgarskim, a także zdobyć jedną z kilku nagród podczas organizowanych przez cały dzień konkursów. Na zakończenie o godzinie 14. 30 goście przeniosą się w środek Afryki Zachodniej dzięki zespołom Cocodjembe i Nandaloo.

 

Z pełną ofertą Światowego Dnia Książki w Gdyni, można się zapoznać pod tym linkiem www.bibliotekagdynia.pl

 

Dorota Patzer

e-mail: d.patzer@gdynia.pl

19.04.2017 16:00 Ocena: 5

Zobacz także:

Godzina dla sztuki

Zbliża się szósty ogólnopolski Dzień Wolnej Sztuki. W sobotę 22 kwietnia galerie sztuki, muzea historyczne, archeologiczne, etnograficzne i techniczne w Polsce zaproszą do oglądania swoich wystaw. Zwiedzanie odbywać się będzie w duchu Slow Art, czyli Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki. W Gdyni w akcji wezmą udział Muzeum Emigracji i Muzeum Miasta Gdyni.

Giełda szkół i nowy portal pomogą gimnazjalistom w wyborze

24 kwietnia w Gdynia Arenie odbędzie się giełda szkół skierowana do uczniów trzecich klas gimnazjów. Na miejscu młodzież będzie mogła zapoznać się z ofertą gdyńskich liceów, techników i szkół zawodowych. Pomocą w wyborze odpowiedniej szkoły służy również nowy portal – gimanazjanastart.pl.

Z Gdynią przez całe życie - Gdyński Dialog Międzypokoleniowy już trwa

Miasto Gdynia rozpoczęło konsultacje społeczne, których celem jest przygotowanie założeń nowej odsłony lokalnej polityki międzypokoleniowej. Do udziału zaproszeni zostali gdynianie w każdym wieku – od najmłodszych, po najstarszych. Pierwsze z cyklu spotkań już za nami.