Godzina dla sztuki

Zbliża się szósty ogólnopolski Dzień Wolnej Sztuki. W sobotę 22 kwietnia galerie sztuki, muzea historyczne, archeologiczne, etnograficzne i techniczne w Polsce zaproszą do oglądania swoich wystaw. Zwiedzanie odbywać się będzie w duchu Slow Art, czyli Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki. W Gdyni w akcji wezmą udział Muzeum Emigracji i Muzeum Miasta Gdyni.

// fot. materiały Muzeum Miasta Gdyni

 

Dzień Wolnej Sztuki ma pokazać, że podczas wizyty w muzeum czy galerii sztuki lepiej postawić na jakość przeżywanych emocji, a nie ilość obejrzanych eksponatów. Ma uświadamiać, że sztukę można oglądać z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia. Każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą można samodzielnie odkryć.


Poznawanie tajemnic na ekspozycjach w Muzeum Emigracji i Muzeum Miasta Gdyni rozpocznie się o godz. 12.00. MEG przygotowało pięć specjalnie wybranych obiektów, które przybliżą tematykę wystawy czasowej Augustus F. Sherman. Atlas imigranta. Cztery fotografie i publikacja Komisji Imigracyjnej z 1891 roku pokazywana na ekranie dotykowym staną się elementem wyjściowym do rozmów, do których zachęcać będą wolontariusze.


Muzeum Miasta Gdyni również przybliżać będzie swoim gościom ideę Wolnej Sztuki. I tak samo, na potrzeby akcji, wyselekcjonowanych zostanie tam pięć dzieł będących obiektami prezentowanymi na wystawie Gdynia - dzieło otwarte. Do podjęcia refleksji i samodzielnego interpretowania dzieł namawiać będą wolontariusze, którzy pokażą, że sztuka może być doskonałym źródłem inspiracji.


Więcej informacji o Dniu Wolnej Sztuki znajduje się na stronie internetowej: www.dzienwolnejsztuki.pl


Muzeum Emigracji w Gdyni
ul. Polska 1


Muzeum Miasta Gdyni
ul. Zawiszy Czarnego 1

 

Agnieszka Wołowicz

e-mail: a.wolowicz@gdynia.pl

20.04.2017 06:00 Ocena: 5

Zobacz także:

Giełda szkół i nowy portal pomogą gimnazjalistom w wyborze

24 kwietnia w Gdynia Arenie odbędzie się giełda szkół skierowana do uczniów trzecich klas gimnazjów. Na miejscu młodzież będzie mogła zapoznać się z ofertą gdyńskich liceów, techników i szkół zawodowych. Pomocą w wyborze odpowiedniej szkoły służy również nowy portal – gimanazjanastart.pl.

Z Gdynią przez całe życie - Gdyński Dialog Międzypokoleniowy już trwa

Miasto Gdynia rozpoczęło konsultacje społeczne, których celem jest przygotowanie założeń nowej odsłony lokalnej polityki międzypokoleniowej. Do udziału zaproszeni zostali gdynianie w każdym wieku – od najmłodszych, po najstarszych. Pierwsze z cyklu spotkań już za nami.

„Przysiadaki” – nowe meble miejskie

W Gdyni pojawiły się nowe meble miejskie. „Przysiadaki”, bo o nich tu mowa, montowane są w ciągach pieszych, wszędzie tam, gdzie mogą ułatwić życie osobom starszym i niepełnosprawnym. W centrum Gdyni zainstalowano 24 takie podpórki.