Z Gdynią przez całe życie - Gdyński Dialog Międzypokoleniowy już trwa

Miasto Gdynia rozpoczęło konsultacje społeczne, których celem jest przygotowanie założeń nowej odsłony lokalnej polityki międzypokoleniowej. Do udziału zaproszeni zostali gdynianie w każdym wieku – od najmłodszych, po najstarszych. Pierwsze z cyklu spotkań już za nami.

// fot. mat. prasowe

 

Spotkania z cyklu Z Gdynią przez całe życie organizowane są przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. To efekty przyjętej 28 września 2016 roku przez Radę Miasta uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących założeń gdyńskiej polityki międzypokoleniowej. Kwestie poruszone przez mieszkańców podczas tych spotkań mają pomóc wypracować takie kierunki działań samorządu, które możliwie maksymalnie odpowiadać będą na potrzeby mieszkańców.


Włączenie jak najszerszego grona mieszkańców, niezależnie od ich metryki, we współodpowiedzialność za miasto jest ważne. Zachęcamy do partycypacji i słuchamy głosu kolejnych pokoleń by mieć pewność, że rozwiązania już wprowadzone są skuteczne, a te wprowadzane są potrzebne. Szeroki dialog społeczny pozwoli zbudować międzypokoleniowy pakt na rzecz seniorów. Pakt, którego beneficjentami któregoś dnia zostaniemy wszyscy. -  mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.


Pierwsze, pilotażowe spotkanie odbyło się 16 marca w Klubie Osiedlowym Apteka w Chyloni (ul. Opata Hackiego 17A). Mieszkańcy dostrzegli przede wszystkim konieczność tworzenia otwartych przestrzeni, pozwalających na wspólne spędzanie czasu i poznawanie się. Wskazali również, że potrzebna jest organizacja zajęć, które pozwalałyby na międzypokoleniową wymianę doświadczeń – młodzież mogłaby uczyć seniorów np. korzystania z nowych technologii, a seniorzy mogliby dzielić się życiowym doświadczeniem.


Spotkanie odbyło się w bardzo dobrej atmosferze. Mieszkańcy Chyloni są żywo zainteresowani zmianami w sferze społecznej, nie tylko jako odbiorcy, ale także jako współgospodarze tych procesów. To bez wątpienia efekt wielu lat działań animacyjnych, jakie władze Gdyni podejmują w tej części miasta. – mówi Marek Szymański z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni, koordynator  spotkań.


Na kolejne spotkania z mieszkańcami zapraszamy:
• 19.04 (środa) – Gdyńskie Centrum Filmowe, plac Grunwaldzki 2,
• 8.05 (poniedziałek) – Szkoła Podstawowa nr 35, ul. Uczniowska 1,
• 17.05 (środa) – Miejska Biblioteka Publiczna (Mediateka Pogórze), ul. Porębskiego 21,
• 24.05 (środa) – Placówka Wsparcia Dziennego „KREATYWNI Oksywie, ul. Płk. Dąbka 52,
• 31.05 (środa) - Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 14, ul. Brzechwy 3/5,
• 7.06 (środa) – Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, al. Zwycięstwa 96/98.


W spotkaniach może wziąć udział każdy gdynianin, niezależnie od wieku. Nie obowiązują zapisy -wystarczy przyjść. Wszystkie spotkania odbywają się w godzinach 16.00-18.00.


Działania te wpisują się w model miasta przyjaznego starzeniu się. Taki tytuł uzyskała Gdynia od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), stając się członkiem Globalnej Sieci Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu. Miasto jest także członkiem innych organizacji, podejmujących tematykę demograficzną, m.in. Unii Miast Bałtyckich (UBC) oraz  Stowarzyszenia European Covenant on Demographic Change. Działania w tej sferze, prowadzone w latach 2004-2016, podsumowuje prezentowana na konferencji publikacja Z Gdynią przez całe życie. Innowacyjne sposoby na międzypokoleniowe miasto.

 

Aleksandra Dylejko

e-mail: a.dylejko@lis.gdynia.pl

19.04.2017 12:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Giełda szkół i nowy portal pomogą gimnazjalistom w wyborze

24 kwietnia w Gdynia Arenie odbędzie się giełda szkół skierowana do uczniów trzecich klas gimnazjów. Na miejscu młodzież będzie mogła zapoznać się z ofertą gdyńskich liceów, techników i szkół zawodowych. Pomocą w wyborze odpowiedniej szkoły służy również nowy portal – gimanazjanastart.pl.

„Przysiadaki” – nowe meble miejskie

W Gdyni pojawiły się nowe meble miejskie. „Przysiadaki”, bo o nich tu mowa, montowane są w ciągach pieszych, wszędzie tam, gdzie mogą ułatwić życie osobom starszym i niepełnosprawnym. W centrum Gdyni zainstalowano 24 takie podpórki.

W inkubatorze rozwijają się innowacyjne pomysły

Pierwsze inicjatywy, których realizacja rokuje mocne szanse na poprawę jakości życia osób zależnych oraz ich opiekunów, kiełkują już w „gdyńsko-warszawskim” Inkubatorze Pomysłów. Autorzy dopracowują pomysły i rozwijają plany, by z wypracowanymi rozwiązaniami móc niebawem wejść w fazę testów. Do projektu dołączyła właśnie kolejna grupa uczestników – ogłoszone zostały bowiem wyniki drugiego naboru.