Wielkanocne sokoły – Bryza i Bosman rodzicami

Trzy pisklęta przyszły na świat w Wielkanoc w gnieździe na kominie Elektrociepłowni w Gdyni. Dzięki kamerze można ich dorastanie podglądać na żywo. Dwa maluchy wykluły się wieczorem w niedzielę. Kolejny w poniedziałek. W gnieździe jest wciąż jedno jajo.

// Źródło: http://peregrinus.pl/pl/gdynia-edf-podglad

 

 

Rodzicie małych sokołów to urodzony w 2010 roku Bosman i młodsza o dwa lata Bryza. Pierwsza pojawiła się w Gdyni samica, która do naszego miasta przyleciała w 2013 roku z oddalonego o 376 km Neustrelitz w Niemczech. Wkrótce dołączył do niej, z południa Polski – dokładnie z Wrocławia, samiec. Początkowo w gnieździe nie było młodych. Pierwszy lęg miał miejsce w 2015 roku. Bosman i Bryza opiekowali się wtedy jednym pisklakiem – samiczką. Kolejne małe sokoliki przyszły na świat w  następnym roku.

 

Dzięki zamontowanym kamerom w gnieździe sokołów mamy podgląd na żywo przez 24 godziny - http://peregrinus.pl/pl/gdynia-edf-podglad

 

Sokół to ptak niegdyś licznie spotykany w naszych lasach. Niestety w latach sześćdziesiątych wyginął w Polsce na skutek zatrucia środowiska. Przyczyną było stosowanie środków ochrony roślin, a zwłaszcza DDT. Toksyczne substancje gromadziły się w organizmie tego drapieżnika i powodowały jego bezpłodność. Dzięki wieloletniej współpracy hodowców, sokolników, ornitologów i wielu pasjonatów ochrony przyrody dziś w Polsce można już zobaczyć dzikie sokoły, a dzięki nowoczesnej technice można nawet zajrzeć do ich gniazda.

Sokół wędrowny jest objęty ścisłą ochroną. To znakomity lotnik i myśliwy. Atakuje inne ptaki i małe ssaki pikując i spadając na nie z prędkością ponad 300 km na godzinę. Łowi głównie ptaki wielkości gołębia lub większe, łapane w locie na otwartej przestrzeni. Nie ma wielu naturalnych przeciwników. Może mu zagrozić jedynie puchacz, a także człowiek.

 

 

Małgorzata Omachel-Kwidzińska

e-mail: m.omachel@gdynia.pl

18.04.2017 10:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Prestiżowa nominacja. Głosujmy na „Szkło, metal, detal”!

Wystawa Muzeum Miasta Gdyni "Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczególe" zdobyła nominację w prestiżowym ogólnopolskim konkursie Wydarzenie Historyczne Roku 2016, organizowanym przez Muzeum Historii Polski. Do drugiego etapu w tej kategorii przeszło łącznie tylko pięciu uczestników. Zwycięzcę wyłoni głosowanie internautów, które trwa do 14 maja.

Rowerowe akcje w Gdyni

Do wsiadania na rower nie trzeba gdynian specjalnie namawiać. Jednak tradycyjne akcje, jakimi są: European Cycling Challenge, Do pracy jadę rowerem, Rowerowy Maj, Odprowadzam Sam, skierowane do konkretnej grupy odbiorców sprawiają, że robimy to zdecydowanie chętniej.

Nie kupuj, adoptuj! Podpowiadamy jak

Wiele osób chciałoby adoptować kota lub psa, ale nie wie, jak to zrobić. W tym krótkim przewodniku podpowiadamy, jak krok po kroku wygląda adopcja zwierząt w gdyńskim schronisku Ciapkowo.