Nie kupuj, adoptuj! Podpowiadamy jak

Wiele osób chciałoby adoptować kota lub psa, ale nie wie, jak to zrobić. W tym krótkim przewodniku podpowiadamy, jak krok po kroku wygląda adopcja zwierząt w gdyńskim schronisku Ciapkowo.

// fot. www.facebook.com/ciapkowo

 

Każdy, kto zechciałby przyjąć pod swój dach czworonoga, musi spełnić kilka warunków. Adopcja zwierząt to proces kilkustopniowy. Podobnie jak z zawieraniem nowej znajomości, tak i w wypadku przyjęcia psa czy kota ze schroniska najważniejsze jest nabranie wzajemnego zaufania. Pracownicy schroniska pomagają w adopcji. Zwierzęta dobierane są odpowiednio – czy to do domu, czy do mieszkania. Dopasowujemy też psy i koty pod kątem rodzin z dziećmi. Gdy już jakieś ze zwierząt przypadnie do gustu adoptującym, odbywa się spacer zapoznawczy – mówi Joanna Janiak ze schroniska Ciapkowo.

 

Podczas spaceru obserwujemy, czy czworonóg polubi się z nowym właścicielem i odwrotnie. Pracownik towarzyszy w spacerze, a potem zainteresowany może samodzielnie przejść się z psem. Takich spotkań może być kilka – w zależności od potrzeb – wyjaśnia Janiak.

// fot. www.facebook.com/ciapkowo

 

 

Kolejnym krokiem na drodze do adopcji czworonoga jest zabranie go do domu w godzinach pracy schroniska. Ma to na celu sprawdzenie, czy dany pies lub kot odnajdzie się w nowym środowisku. Pozwala to ocenić, czy pies nie posiada lęku separacyjnego i jak zwierzę radzi sobie w warunkach domowych. Stwarza to szansę na podjęcie świadomej decyzji o adopcji. Takich wizyt można odbyć kilkanaście - tak, by przekonać się, czy wzajemnie się akceptujemy – mówi Joanna Janiak.

 

Następnie, gdy okaże się, że relacje pomiędzy czworonogiem a nowymi właścicielami są prawidłowe, można podpisać umowę adopcyjną. Podobna rzecz ma miejsce z kotami. Jeśli w mieszkaniu jest inny kot, można zabrać kota ze schroniska w celu zapoznania ich ze sobą. Jest to bardzo ważne, ponieważ takie adopcje są decyzją, którą podejmujemy na wiele lat – opowiada Joanna Janiak.

 

// fot. Ciapkowo

  

Już po zakończeniu procesu adopcyjnego nowych właścicieli czworonogów czeka wizyta przedstawicieli schroniska. Wizyty poadopcyjne mają na celu sprawdzenie, czy psu żyje się dobrze w nowym domu. Kontrolujemy np. to, czy psy nie są przywiązywane do budy, bo na to nie pozwalamy. Przeprowadzamy również wizyty przedadopcyjne, podczas których sprawdzamy miejsce, do którego nasz podopieczny ma trafić – wyjaśnia Joanna Janiak.

 

Regułą jest, że najdłużej na nowych właścicieli czekają stare zwierzęta. Często ludzie boją się takiej adopcji i tego, że mogą szybko pożegnać swojego czworonoga. Ale nawet jeśli starszym psom czy kotom da się dom na rok czy dwa, to najpiękniejsza rzecz, jaka może je spotkać. Odchodzą mając swoją rodzinę, a nie jako zapomniane zwierzeta ze schroniska – mówi Joanna Janiak.

 

// fot. www.facebook.com/ciapkowo

 

Podsumowując, najważniejsza jest wola, by adoptować zwierzę. Następnie należy się z nim zaprzyjaźnić i oswoić. Dalej sprawdzić, jak się czują razem z nami w domu. Gdy wszystko przebiegnie pomyślnie, można podpisać dokumenty adopcyjne. 

 

Schronisko Ciapkowo znajduje się w Gdyni przy ulicy Małolackiej 3.

 

Paweł Plecha

e-mail: eratusz@gdynia.pl

17.04.2017 07:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Rowerowe akcje w Gdyni

Do wsiadania na rower nie trzeba gdynian specjalnie namawiać. Jednak tradycyjne akcje, jakimi są: European Cycling Challenge, Do pracy jadę rowerem, Rowerowy Maj, Odprowadzam Sam, skierowane do konkretnej grupy odbiorców sprawiają, że robimy to zdecydowanie chętniej.

Magia kaszubskiej Wielkanocy

Wkrótce zasiądziemy do wspólnych stołów, by celebrować Święta Wielkanocne. Na Kaszubach jest to jedno z najważniejszych świąt w roku. O zwyczajach wielkanocnych w naszym regionie opowiedziały nam Barbara Kaszuba z Kaszubskiej Fundacji Pomocy Potrzebującym oraz Sylwia Kawalec z Kaszubskiego Forum Kultury.

Ostatni dzwonek na złożenie wniosku do Budżetu Obywatelskiego!

Już nie ma na co czekać. Jeszcze tylko do północy w piątek 14 kwietnia można składać zgłoszenia projektów do tegorocznej puli Budżetu Obywatelskiego. O tym, które projekty zostaną wskazane do realizacji, zadecydują mieszkańcy podczas jesiennego głosowania. Pula środków tegorocznego BO to bowiem dokładnie 5 310 198 zł.