„Safari” zapowiedzią festiwalu Millennium Docs Against Gravity

Kwartalnik Bliza zaprasza 19 kwietnia (środa) na przedpremierowy, specjalny pokaz najnowszego filmu Ulricha Seidla pt. „Safari”. Film będzie zwiastunem największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity, którego druga gdyńska edycja odbędzie się w maju. Po filmie rozmowa z dyrektorem festiwalu, Arturem Liebhartem.

Kadr z filmu ”Safari” Ulricha Siedla // mat. prasowe

 

W swoim filmie „Safari” legendarny reżyser Ulricha Seidl wraca do Afryki. Ostatnim razem był tam, realizując pamiętną fabułę „Raj: miłość” – o seksturystyce białych kobiet. Tym razem portretuje austriackich myśliwych, zażywających uroków mordowania zwierząt w rezerwacie. To wstrząsający, obnażający „cywilizowanych” Europejczyków film, doskonale przyjęty na festiwalach w Wenecji, Rotterdamie czy Toronto.

 

Obraz Seidla jest okrutnym rewersem programów przyrodniczych – widzimy śmierć i cierpienie zwierząt, fizyczne podniecenie myśliwych; ludzi, którzy przyznają sobie prawo do panowania nad naturą i czerpią satysfakcję z zadawania śmierci. Jak każda społeczność, tworzą oni swoje magiczne rytuały, które podtrzymują ich wspólnotę. Seidl portretuje ich w swoim stylu – bezlitośnie, ironicznie i z pewnym dystansem.

Kadr z filmu ”Safari” Ulricha Siedla // mat. prasowe

 

 

Po każdym pokazie z Blizą odbywa się dyskusji z osobami, które wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem. Tym razem w Gdyńskim Centrum Filmowym spotkamy Artura Liebharta, dyrektora festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Film „Safari” jest bowiem przedsmakiem festiwalu – zakwalifikował się do konkursu głównego jego tegorocznej,  14. edycji. Spotkanie poprowadzi Przemek Rydzewski.

 

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity Gdynia 2017 odbędzie się w dniach 17-26 maja w Gdyńskim Centrum Filmowym.Dzięki ogromnemu sukcesowi ubiegłorocznej edycji, w tym roku festiwal potrwa dłużej. Projekcje będą realizowane we wszystkich salach kinowych, zobaczymy też więcej filmów. W związku z tym do Gdyni przyjedzie również większa ilość gości: reżyserów, bohaterów i producentów filmowych, zorganizowanych zostanie też jeszcze więcej debat tematycznych.

 

 

data: 19 kwietnia 2017 (środa)

godzina: 20.00

miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Warszawa, plac Grunwaldzki 2

wstęp: Kwartalnik Artystyczny Bliza do kupienia na miejscu w specjalnej cenie 10 zł

 

Barbara Betlejewska

e-mail: b.betlejewska@gdynia.pl

14.04.2017 06:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Znaleźć bezpieczny dom poza Wzgórzem Orlicz – Dreszera

Osiedle Pekin na Wzgórzu Orlicz – Dreszera powstawało z potrzeby chwili. Tymczasowo miało dać dach nad głową tym, którzy w okresie międzywojennym przybywali z całej Polski do Gdyni w poszukiwaniu pracy, stabilizacji i własnego miejsca do życia. Dynamiczny rozwój miasta i portu kusił szansą na sukces. Niestety, rzeczywistość zweryfikowała wiele marzeń. To, co miało być tymczasowe, przetrwało dziesięciolecia. Obecna rewitalizacja osiedla Pekin ma pomóc jego mieszkańcom w rozpoczęciu nowego życiowego rozdziału w innym miejscu w Gdyni.

Dziennikarze i media służący Polonii uhonorowani

Laureatami tegorocznej edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii zostali dziennikarze ze Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii i Polski. Jury wybrało zwycięzców spośród sześćdziesięciu nominacji. Werdykt został ogłoszony w czwartek 13 kwietnia. Gala finałowa odbędzie się za nieco ponad miesiąc, 27 maja w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Tydzień myślenia o dizajnie

Dziś, 13 kwietnia, startują zapisy na wydarzenia organizowane w ramach „Design Thinking Week". To przepełniony inspirującymi spotkaniami i warsztatami tydzień, w trakcie którego można na własne oczy zobaczyć, jak myślenie projektowe może przyczynić się do znalezienia innowacyjnych rozwiązań. W tym roku festiwal odbywać się będzie w dniach 8-14 maja.