Instrukcja obsługi grafiki

Mamy z nią do czynienia na co dzień. Idąc do księgarni, mijając plakaty filmowe w kinie, a nawet otwierając jakąkolwiek stronę internetową. Grafika otacza nas z każdej strony. O jej tajemnicach, ewolucji i znaczeniu opowie dyrektor Muzeum Miasta Gdyni dr Jacek Friedrich podczas najbliższej „Instrukcji obsługi sztuki”.

// fot. www.muzeumgdynia.pl

 

Kiedyś grafika pełniła taką samą funkcję, jaką dzisiaj fotografia. Sprawiała, że niedostępna sztuka stała się popularna. Grafiki przedstawiały wizerunki innych dzieł, plansze ilustracyjne w książkach i mapy. Nawet banknoty i znaczki pocztowe wykonywano przy pomocy rozmaitych technik graficznych. Dawna grafika pełniła funkcję użytkową i choć dzisiaj jej twórcy mają większą swobodę, zachowała swój użytkowy charakter.

 

Historia zna także przypadki, które sprawiły, że grafika została wzniesiona na artystyczne wyżyny. Wystarczy wymienić takie nazwiska jak: Dürer, Rembrandt, Piranesi, Goya, Picasso. To właśnie o nich, ale nie tylko, posłuchamy na najbliższym spotkaniu Instrukcja obsługi sztuki.

 

Grafika – wykład dr. Jacka Friedricha
23 marca, godz. 18.00 – 19.30
Muzeum Miasta Gdyni
ul. Zawiszy Czarnego 1
Wstęp wolny

 

Dorota Patzer

e-mail: d.patzer@gdynia.pl

20.03.2017 09:00 Ocena: 5

Zobacz także:

Kobiece rugby na fali

Rugby to męski sport – taką tezę stawia wielu kibiców. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że nie jest to dyscyplina zarezerwowana wyłącznie dla panów - o czym z powodzeniem przekonują zawodniczki klubu Flota Rugby Girls Gdynia.

20 mln zł na kanalizację deszczową z programu Infrastruktura i Środowisko

Gdynia ma powody do zadowolenia. Ministerstwo Środowiska przyznało miastu 20 milionów złotych unijnej dotacji na rozwijanie systemu gospodarowania wodami opadowymi, czyli tak zwaną deszczówką. Łatwiej będzie przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych, w tym efektom coraz częściej występujących nagłych i gwałtownych ulew. I to jest bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców dzielnic, które do tej pory były narażone na lokalne podtopienia. Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się 20 marca.

Odlotowe Gdynia AEROBALTIC w sierpniu

Niebo nad Gdynią opanują najlepsi piloci akrobacyjni z Polski i z zagranicy. Oprócz pokazów lotniczych, na widzów pierwszej edycji "Gdynia AEROBALTIC powered by Lotos Air BP" czeka niesamowite artystyczne widowisko. Podniebny spektakl, którego kulminacyjnym momentem będzie wieczorne show, bez wątpienia zapadnie na długo w pamięci wszystkich gości. Impreza odbędzie się 11 i 12 sierpnia 2017 roku.