Seahawks Gdynia zaczynają nowy sezon

Gdyńscy kibice futbolu amerykańskiego odliczają już godziny do startu nowego sezonu. 25 marca na Narodowym Stadionie Rugby przy ul. Kazimierza Górskiego 10 zawodnicy Seahawks Gdynia zmierzą się z Panthers Wrocław na inauguracji nowej kampanii ligowej. To pojedynek aktualnego wicemistrza z mistrzem Polski.

// fot. Maciej Żarnowski

Zespół z Gdyni to jedna z najbardziej utytułowanych ekip w najwyższej klasie rozgrywkowej. Futboliści Seahawks trzykrotnie wywalczyli mistrzostwo Polski i czterokrotnie dochodził do finału krajowych rozgrywek. Jak podkreśla trener drużyny, Maciej Cetnerowski, drużyna zrobiła wszystko, by optymalnie przygotować się do nowego sezonu. Skupiliśmy się bardzo na przygotowaniu fizycznym. Mamy nowego trenera - Mirosława Babiarza - który pracuje z zespołem w tej materii. Sprowadziliśmy także szkoleniowców ze Stanów Zjednoczonych, by wnieśli swoją wiedzę i doświadczenie. Sądzę, że w tym roku będziemy mieli bardzo dobrą drużynę – dodaje szkoleniowiec Seahawks.

 

Przed nowym sezonem ważne są także wzmocnienia kadrowe. Seahawks postawili na sprawdzonych praktyków ze Stanów Zjednoczonych, kolebki tej odmiany futbolu. Zatrudniliśmy dwóch graczy zza oceanu, a także mamy dwóch nowych amerykańskich trenerów. Najważniejsi jednak są polscy zawodnicy. Dzięki temu, że prowadzimy dwie drużyny, posiadamy silne zaplecze kadrowe. Futboliści występujący w niższej lidze mają okazję zdobyć doświadczenie, które potem procentuje w Toplidze. Liczymy na to, że będziemy mocniejsi niż w zeszłym roku – mówi Maciej Cetnerowski.

 

// fot. Maciej Żarnowski

Siła każdej drużyny futbolu amerykańskiego tkwi w kolektywie. Zgranie i wzajemne zaufanie składają się na sukces zespołu. Ważne jest to, by rozgrywający był dobrym zawodnikiem. U nas na tej pozycji występuje Alexander McKean, który jest graczem wyjątkowo charyzmatycznym. Posiada również umiejętności, które pozwalają mu błyszczeć na boisku, więc na niego bardzo liczymy – dodaje szkoleniowiec gdyńskiej drużyny.

 

Podczas inauguracji nowego sezonu, Seahawks Gdynia zmierzą się z ubiegłorocznym zwycięzcą Topligi - drużyną Panthers Wrocław z Dolnego Śląska. Mamy nadzieję, że postawimy twarde warunki Panthers Wrocław. Oczywiście liczymy się też z innymi zespołami, które z roku na rok są coraz mocniejsze - wśród nich jest np. ekipa z Białegostoku czy beniaminek z Tych. Mamy też oko na naszych odwiecznych rywali z Warszawy. Zapowiada się ciekawy i wyjątkowo trudny sezon, ale wierzymy, że dobrze przepracowany okres przygotowawczy pozwoli nam osiągać dobre wyniki – mówi Maciej Cetnerowski.

 

// fot. Maciej Żarnowski

Gdyński zespół, podobnie jak inne ekipy futbolu amerykańskiego, prowadzi nabór do drużyny. Aby zostać futbolistą należy spełnić kilka kryteriów. Najważniejsze jest to, by mieć chęci i czas na duże zaangażowanie w ten sport. Zawsze na jesieni prowadzimy rekrutację do zespołu, później należy regularnie uczęszczać na treningi. Nie ma znaczenia, czy zawodnik dostanie się do drużyny występującej w niższej, czy wyższej klasie rozgrywkowej. W tym sporcie bardzo pomaga doświadczenie wyniesione z innych dyscyplin. Dobre predyspozycje do uprawiania futbolu amerykańskiego posiadają osoby z doświadczeniem koszykarskim – opowiada Maciej Cetnerowski. Futbol Amerykański w Polsce jest dyscypliną amatorską. Zawodnicy, obok treningów, na co dzień pracują zawodowo. Ćwiczenia poszczególnych drużyn odbywają się głównie popołudniami.

 

Futbol amerykański to dyscyplina, która przybyła do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Za oceanem cieszy się olbrzymią popularnością. Na świecie zaś kojarzona jest głównie za sprawą Super Bowl, finałowego spotkania rozgrywek amerykańskiej ligi NFL. Często futbol amerykański porównywany jest to brytyjskiego rugby, jednak jak podkreśla szkoleniowiec Seahawks Gdynia, obie dyscypliny znacząco się od siebie różnią. W futbolu amerykańskim występuje choćby podanie do przodu, które w rugby nie istnieje. Wiele osób uważa nas za miękkich, ponieważ mamy wiele ochraniaczy. Ale specyfika futbolu oraz określony ubiór wynikają również z tego, że są zawodnicy, którzy nigdy nie dotykają piłki. Ich zadaniem jest blokować i torować drogę dla zawodnika z piłką, a obrońców - by go powstrzymać. Ci gracze wchodzą w kontakt w każdej zagrywce, natomiast w rugby jedynie rugbista przy piłce narażony jest na atak – wyjaśnia Maciej Cetnerowski.

 

// fot. Maciej Żarnowski

Pierwsze spotkanie nowego sezonu drużyna Seahawks Gdynia rozegra 25 marca na Narodowym Stadionie Rugby. Przeciwnikiem gdynian będą futboliści Panthers Wrocław. Obie drużyny spotkały się w finałowym meczu poprzedniego sezonu.

 

Paweł Plecha

e-mail: eratusz@gdynia.pl

20.03.2017 06:00 Ocena: 0

Zobacz także:

20 mln zł na kanalizację deszczową z programu Infrastruktura i Środowisko

Gdynia ma powody do zadowolenia. Ministerstwo Środowiska przyznało miastu 20 milionów złotych unijnej dotacji na rozwijanie systemu gospodarowania wodami opadowymi, czyli tak zwaną deszczówką. Łatwiej będzie przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych, w tym efektom coraz częściej występujących nagłych i gwałtownych ulew. I to jest bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców dzielnic, które do tej pory były narażone na lokalne podtopienia. Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się 20 marca.

Maiyo Kimaiyo zwycięzcą ONICO Gdynia Półmaratonu

Kenijczyk Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo powtórzył ubiegłoroczny sukces i zwyciężył w ONICO Gdynia Półmaratonie z czasem 1:02:55. Najszybszy z Polaków był Tomasz Grycko. Jego nowy rekord życiowy – 1:05:20 pozwolił mu zająć 4. miejsce. Wśród kobiet najlepsza okazała się Marokanka, Fatiha Benchatki, która wynikiem 1:12:23 ustanowiła kobiecy rekord trasy gdyńskiego półmaratonu.

Giełda pracy w branży transportowej

Szukasz pracowników – szukasz pracy w branży transportowej? Szybko, łatwo i skutecznie można znaleźć zatrudnienie i pracownika podczas targów pracy. Tym razem Powiatowy Urząd Pracy wspólnie z Pomorskim Stowarzyszeniem Przewoźników Drogowych organizuje giełdę w branży transportowej.