Rok awangardy. Łódź w Gdyni

Mija właśnie sto lat od pierwszego, ważnego awangardowego manifestu. Dlatego, by odpowiednio uczcić tę rocznicę, rok 2017 ogłoszono rokiem awangardy. Trzy muzea posiadające największe zbiory odwołujące się do tego stylu postanowiły podzielić się nimi z szerszą publicznością. Gdyni przypadło Muzeum Sztuki w Łodzi z dziełami Władysława Strzemińskiego. W trakcie obchodów wydarzenia „Rok awangardy. Łódź w Gdyni”, odbędą się także pokazy filmowe i teatralne, spotkania z twórcami i wspomnienia najważniejszych artystów, którzy odcisnęli piętno na awangardowej arenie.

// fot. Agnieszka Wołowicz

 

Bardzo się cieszę, że taka inicjatywa powstała i że możemy ją realizować w naszym mieście, które historycznie jest silnie powiązane z awangardą. Powracanie, poprzez postaci i wydarzenia, do tego wspaniałego dziedzictwa kulturowego jest niezmiernie ważne, a dodatkową wartością jest możliwość dzielenia się spuścizną artystyczną z różnymi miastami w Polsce. – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.


Na ogół wydaje się, że awangarda jest zjawiskiem marginalnym, które interesuje niewielkie grono zapaleńców. Tak naprawdę, gdyby nie awangarda, nasza rzeczywistość nie tylko kulturalna, ale także ta, która nas otacza, byłaby zupełnie inna. Gdyby nie inicjatywy i idee, które pojawiły się w głowach awangardowych artystów i architektów, Gdynia wyglądałaby zupełnie inaczej.  – tłumaczy Jarosław Wojciechowski, dyrektor Centrum Kultury w Gdyni.


Rok awangardy. Łódź w Gdyni, rozpocznie pokaz spektaklu Kobro z Teatru Nowego w Łodzi. Sztuka Kobro pióra Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk jest pierwszą dramatopisarską próbą pokazania fenomenu kobiety i prekursorki, o której twórczości przez wiele lat mówiono wyłącznie w kontekście prac znanego męża – Władysława Strzemińskiego. W Centrum Kultury w Gdyni odbędzie się pokaz spektaklu W małym dworku. Scena 138 składa w nim hołd mistrzowi formy i gatunku – Witkacemu.


Kolejne wydarzenia są zaplanowane na 19 maja. O godzinie 19.00 w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego odbędzie się Spotkanie z dziełem: Władysław Strzemiński – wernisaż, na którym zostanie zaprezentowane jedno z dzieł Władysława StrzemińskiegoPejzaż łódzki – sprowadzone z Muzeum Sztuki w Łodzi. Tego samego dnia zostanie zaprezentowany film Beuys. Sztuka to rewolucja podejmującego temat awangardy.


26 maja o godzinie 19.00 Centrum Kultury w Gdyni zaprezentuje premierę spektaklu Sonata Belzebuba. Wydarzenie obejmuje także spotkanie autorskie z dr hab. Iwoną Lubą oraz Pauliną Wawer, współautorkami książki Zawsze w awangardzie - Władysław Strzemiński. Rekonstrukcja nieznanej biografii.


W planach wydarzenia znalazł się również konkurs dla mieszkańców Gdyni i Łodzi, w którym do wygrania będzie wycieczka kulturoznawcza do Łodzi (dla mieszkańców Gdyni) i Gdyni (dla mieszkańców Łodzi). Zainteresowani będą mieli do wykonania zadanie: napisanie eseju oraz wykonanie fotografii na temat związany z awangardą.

 

Agnieszka Wołowicz

e-mail: a.wolowicz@gdynia.pl

17.03.2017 17:00 Ocena: 0

Zobacz także:

20 mln zł na kanalizację deszczową z programu Infrastruktura i Środowisko

Gdynia ma powody do zadowolenia. Ministerstwo Środowiska przyznało miastu 20 milionów złotych unijnej dotacji na rozwijanie systemu gospodarowania wodami opadowymi, czyli tak zwaną deszczówką. Łatwiej będzie przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych, w tym efektom coraz częściej występujących nagłych i gwałtownych ulew. I to jest bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców dzielnic, które do tej pory były narażone na lokalne podtopienia. Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się 20 marca.

Giełda pracy w branży transportowej

Szukasz pracowników – szukasz pracy w branży transportowej? Szybko, łatwo i skutecznie można znaleźć zatrudnienie i pracownika podczas targów pracy. Tym razem Powiatowy Urząd Pracy wspólnie z Pomorskim Stowarzyszeniem Przewoźników Drogowych organizuje giełdę w branży transportowej.

Ankiety o Gdyni dla gdynian

W najbliższych tygodniach ankieterzy z Akademii Marynarki Wojennej będą zbierać materiał do publikacji książkowej pt. „Gdynia 1990 – 2015. Niezwykłe miasto, niezwykli ludzie w niezwykłych czasach”, obrazującej przemiany w Gdyni pod patronatem odrodzonego samorządu.