Świat w miniaturze

Jak wyglądałby świat w miniaturze – takie pytanie często zadają sobie dzieci i dorośli. Nie musi ono pozostać bez odpowiedzi. Jeśli pragniemy odkryć piękno świata w pomniejszeniu wystarczy wybrać się w sobotę o godz. 14:00 do Muzeum Miasta Gdyni, by uczestniczyć w wernisażu wystawy "Po drugiej stronie ilustracji. Miniatury Roberta Romanowicza".

// fot. Robert Romanowicz

 

W sobotnie popołudnie w Muzeum Miasta Gdyni będzie miała miejsce inauguracja wystawy Po drugiej stronie ilustracji. Miniatury Roberta Romanowicza. Zwiedzający będą mogli spotkać autora prac, który będzie opowiadał o swej twórczości. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych literaturą dziecięcą, ilustracją oraz światem w miniaturze. Pokażemy na niej trójwymiarowe obiekty – miniatury Roberta Romanowicza stworzone do trzech książek – Kapselek autorstwa Kamila Niewińskiego, Misza i Grisza ratują świat Anny Stasiak, a także do wyjątkowej opowieści 'Złodziej krzeseł', która  cały czas powstaje. Stworzymy na wystawie 'Generator Opowieści', będzie to rolka papieru, na której dzieci samodzielnie dopiszą przygody 'Złodzieja krzese'. - wyjaśnia Martyna Groth, kurator wystawy. 

 

Dla najmłodszych organizatorzy przewidzieli specjalne stanowisko do tworzenia własnych miniatur, inspirowanych obserwowanymi pracami. Umieścimy również instrukcję, jak wykonać krzesełko czy własnego Kapselka, który jest jednym z bohaterów naszej wystawy. Planujemy także czytelnię dla dzieci. Będzie to miejsce, w którym najmłodsi poznają  historie bohaterów wystawy, a także inne książki ilustrowane przez Roberta Romanowicza. Przygotowujemy także specjalny tor do gry w kapsle, na którym najmłodsi będą mogli zapoznać się  z tą popularną, a obecnie nieco zapomnianą grę podwórkową – dodaje Groth. Prócz atrakcji dla dzieci wystawie będzie także towarzyszył szeroki program edukacyjny dla osób dorosłych oraz seniorów. Jego szczegóły zostaną podane pod koniec marca.

 

// fot. Robert Romanowicz

  

Wystawa jest przyjazna i dostępna dla dzieci. Wszystkie detale miniatur i ilustracji będzie można podziwiać przez specjalne tabliczki powiększające. Wystawa rozpocznie się w sobotę o godz. 14:00 w Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1.

 

Paweł Plecha

e-mail: eratusz@gdynia.pl

17.03.2017 06:00 Ocena: 0

Zobacz także:

20 mln zł na kanalizację deszczową z programu Infrastruktura i Środowisko

Gdynia ma powody do zadowolenia. Ministerstwo Środowiska przyznało miastu 20 milionów złotych unijnej dotacji na rozwijanie systemu gospodarowania wodami opadowymi, czyli tak zwaną deszczówką. Łatwiej będzie przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych, w tym efektom coraz częściej występujących nagłych i gwałtownych ulew. I to jest bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców dzielnic, które do tej pory były narażone na lokalne podtopienia. Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się 20 marca.

10 000 zł czeka na zdolnego inżyniera

Rusza rywalizacja o nagrodę im. prof. Romualda Szczęsnego, która raz w roku przyznawana jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Stawka jest niebagatelna, bo wynosi 10 000 zł. W konkursie przewidziano również wartościowe wyróżnienia.

Walczył z morzem i chorobą – dokument o Leonidzie Telidze

100. rocznica urodzin Leonida Teligi oraz 50. rocznica Jego samotnego rejsu dookoła świata są szczególną okazją do przybliżenia sylwetki legendy polskiego żeglarstwa. W Gdyńskim Centrum Filmowym w piątek 17 marca odbędzie się przedpremierowy pokaz specjalny reportażu prezentującego sylwetkę i historię kapitana Leonida Teligi.