Walczył z morzem i chorobą – dokument o Leonidzie Telidze

100. rocznica urodzin Leonida Teligi oraz 50. rocznica Jego samotnego rejsu dookoła świata są szczególną okazją do przybliżenia sylwetki legendy polskiego żeglarstwa. W Gdyńskim Centrum Filmowym w piątek 17 marca odbędzie się przedpremierowy pokaz specjalny reportażu prezentującego sylwetkę i historię kapitana Leonida Teligi.

// fot. mat. udostępniony przez Jacht Klub Morski GRYF Leonid Teliga

 

Wydarzeniu towarzyszyć będzie dyskusja w gronie wyjątkowych gości: kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, kpt. Macieja Dowhyluka, który pracował przy budowie jachtu OPTY oraz Szymona Kuczyńskiego żeglarza, laureata tegorocznego Kolosa w kategorii Żeglarstwo.

24 minutowy reportaż filmowy, zrealizowany na podstawie prasy, zdjęć oraz archiwaliów TVP, odtworzy klimat tamtych dni. Częścią akcji będą też żyjący jeszcze ludzie, weterani z klubu Gryf w Gdyni, którzy pomagali Leonidowi Telidze w przygotowaniach do wyprawy, oraz miejsca związane z historycznym rejsem i jachtem OPTY.

 

// fot. mat. udostępniony przez Jacht Klub Morski GRYF Leonid Teliga i jacht OPTY na którym żeglarz odbył samotny rejs dookoła świata

 


Tuż po pokazie odbędą się półgodzinne spotkanie i dyskusja, które poprowadzi Paweł Pochwała, dziennikarz Telewizji Polskiej i pasjonat żeglarstwa.

Premiera reportażu na antenie TVP 3 zaplanowana jest na 19 marca na godzinę 11.15.

 

// fot. mat. udostępniony przez Jacht Klub Morski GRYF Leonid Teliga

 

Leonid Teliga w swój wielki rejs wyruszył 25 stycznia 1967 roku. Był pierwszym Polakiem, który popłynął w samotny rejs wokół ziemi i dołączył do bardzo elitarnego wówczas grona żeglarzy samotników. Okrążenie kuli ziemskiej zabrało mu dwa lata i dwa miesiące. Przez ten czas zmagał się z bólem, który towarzyszył mu od początku Jego podróży. Zmarł 11 miesięcy po opłynięciu ziemi, przegrywając walkę z rakiem.


Reportaż prezentujący sylwetkę i historię kapitana Leonida Teligi
Gdyńskie Centrum Filmowe, pl. Grunwaldzki 2
17 marca, godz. 18.00
Wstęp wolny.

 

Małgorzata Omachel-Kwidzińska

e-mail: m.omachel@gdynia.pl

16.03.2017 16:00 Ocena: 0

Zobacz także:

20 mln zł na kanalizację deszczową z programu Infrastruktura i Środowisko

Gdynia ma powody do zadowolenia. Ministerstwo Środowiska przyznało miastu 20 milionów złotych unijnej dotacji na rozwijanie systemu gospodarowania wodami opadowymi, czyli tak zwaną deszczówką. Łatwiej będzie przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych, w tym efektom coraz częściej występujących nagłych i gwałtownych ulew. I to jest bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców dzielnic, które do tej pory były narażone na lokalne podtopienia. Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się 20 marca.

10 000 zł czeka na zdolnego inżyniera

Rusza rywalizacja o nagrodę im. prof. Romualda Szczęsnego, która raz w roku przyznawana jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Stawka jest niebagatelna, bo wynosi 10 000 zł. W konkursie przewidziano również wartościowe wyróżnienia.

Modernizujemy park na Kamiennej Górze i żegnamy Shreka

Zbliżająca się wiosna to moment, kiedy rozpoczynają się prace modernizacyjne na Kamiennej Górze. Park ma być nowoczesnym, atrakcyjnym i ukwieconym miejscem nastawionym na relaks oraz wyciszenie. Jednocześnie 18 marca to dzień, kiedy w pobliskim Teatrze Muzycznym po raz ostatni wystawione zostanie przedstawienie Shrek. Co łączy te dwa fakty?