#RZECZoBIZNESIE: Gdynia jest nastawiona na przyszłość

Gdynia jest młodym miastem, ma zaledwie 91 lat, ale jest bardzo nowoczesna – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, gość Marcina Piaseckiego, dziennikarza Rzeczpospolitej, podczas targów MIPIM w Cannes.

Wojciech Szczurek // fot. Rzeczpospolita

 

Wojciech Szczurek podczas targów MIPIM w Cannes odebrał nagrodę magazynu FDI „Gdynia – miasto przyszłości”.


To potwierdzenie przez zagranicznych ekspertów pozycji miasta w obszarach rozwojowych. Tych, które mierzy się dzisiaj twardą infrastrukturą, ofertą inwestycyjną, przyjaznością dla inwestorów, ale także tych, które decydują o jakości życia – mówił prezydent Gdyni.


Tłumaczył, że miasto przyjazne dla inwestorów to bardzo szeroki wachlarz działań, które podejmuje miasto. Bardzo ważnym elementem jest otoczenie inwestorów realną opieką. Skończyła się epoka prostych projektów inwestycyjnych, wszystkie są bardzo skomplikowane. Otwartość służ samorządowych na oczekiwania inwestorów, elastyczność, sprawność działania, wiarygodność, którą buduje się latami, to coś, co uzyskuje premię a po latach przynosi znakomite efekty - tłumaczył Wojciech Szczurek.

 
Wyjaśnił, że Gdynia bardzo silnie, oprócz na tradycyjne obszary przemysłowe, kładzie również nacisk na rozwój nowoczesnych technologii. Stąd takie działania jak park naukowo-technologiczny i projekty wspierania innowacyjnego przemysłu – mówił gość.


Podkreślił, że dzisiaj kapitałem Gdyni jest także wysoka jakość pracowników, których szukają globalne firmy.


Zaznaczył, że efekty w jakości życia przychodzą po wielu latach konsekwentnych działań na wielu polach. Chcemy by mieszkańcom dobrze się żyło, ale skutek dodatkowy to jest także stworzenie bardzo dobrego klimatu dla inwestorów. Np. Gdynia jest jednym z najczystszych polskich miast. Każdy strategiczny inwestor wie, że pracownicy w takich miejscach będą dobrze się czuli - mówił W. Szczurek.


Podkreślił, że Gdynia jest młodym miastem, ma zaledwie 91 lat, ale jest bardzo nowoczesna. Miasto od samego początku budowania było nastawione na przyszłość. Przygotowujemy inwestycje i tereny rozwojowe, które sprawią, że Gdynia uzyska swój drugi oddech – tłumaczył prezydent.


Gość wyjaśnił, że ważnym projektem jest zabudowa nowego śródmieścia Gdyni. Nowa dzielnica, która powstanie w centrum miasta.


Śródmieście Morskie to projekt bardzo szczególny. Oczy wielu inwestorów zwrócone są w tę stronę. Atrakcyjność tych terenów jest zarówno z punktu widzenia funkcji usługowych i mieszkaniowych niezwykle wysoka – mówił.


W Cannes podkreślamy wizję rozwojową miasta oraz konkretne projekty inwestycyjne - podsumował Wojciech Szczurek.


Cały wywiad dostępny jest na stronie www.rp.tv.


Materiał dzięki uprzejmości serwisu rp.pl i rp.tv

 

Barbara Betlejewska

e-mail: b.betlejewska@gdynia.pl

15.03.2017 15:00 Ocena: 0

Zobacz także:

20 mln zł na kanalizację deszczową z programu Infrastruktura i Środowisko

Gdynia ma powody do zadowolenia. Ministerstwo Środowiska przyznało miastu 20 milionów złotych unijnej dotacji na rozwijanie systemu gospodarowania wodami opadowymi, czyli tak zwaną deszczówką. Łatwiej będzie przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych, w tym efektom coraz częściej występujących nagłych i gwałtownych ulew. I to jest bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców dzielnic, które do tej pory były narażone na lokalne podtopienia. Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się 20 marca.

10 000 zł czeka na zdolnego inżyniera

Rusza rywalizacja o nagrodę im. prof. Romualda Szczęsnego, która raz w roku przyznawana jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Stawka jest niebagatelna, bo wynosi 10 000 zł. W konkursie przewidziano również wartościowe wyróżnienia.

Rekordowa „Orkiestra” – także w Gdyni

Nie tak dawno Jurek Owsiak, szef Fundacji WOŚP, ogłosił wynik zbiórki przeprowadzonej w ramach 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W całej Polsce zebrano ponad 105 milionów złotych! Ten rok okazał się rekordowy również w Gdyni – znamy dokładną kwotę zebraną w naszym mieście.