Mamy to! Gdynia miastem przyszłości

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek odebrał w Cannes we Francji tytuł „Polskiego Miasta Przyszłości 2017/18”, które przyznała Gdyni redakcja magazynu fDi. To wydawnictwo i portal internetowy kierowane do inwestorów, należące do grupy Financial Times. Wyróżnienie zostało wręczone podczas MIPIM – najbardziej prestiżowych targów branży nieruchomości na świecie.Przyznany Gdyni po raz drugi z rzędu tytuł „Miasta przyszłości” daje powody do ogromnej satysfakcji, bo wskazuje, że osiągamy zamierzone efekty. To także docenienie wysiłku całej wspólnoty samorządowej, wkładanego w nowoczesny rozwój Gdyni – komentował na gorąco tuż po odebraniu nagrody prezydent Wojciech SzczurekPotencjał ekonomiczny, warunki dla biznesu, innowacyjność, klimat do inwestycji, czy poziom życia zostały bardzo wysoko ocenione przez niezależne grono profesjonalistów, międzynarodowych ekspertów. Fakt, że już po raz kolejny otrzymaliśmy pierwsze miejsce w rankingu wskazuje, że wybraliśmy właściwą drogę rozwoju, nasze cele są świadomie obrane i potrafimy je skutecznie realizować.


fDi to skrót od foreign direct investments (tzw. bezpośrednich inwestycji zagranicznych), które są głównym kryterium oceny dla specjalistów opracowujących ranking „Polskich Miast Przyszłości”.

 

Jak tłumaczy Courtney Figar, redaktorka naczelna fDi MagazineAby stworzyć listę „Polskich Miast Przyszłości 2017/18”, portal internetowy fDi Intelligence zebrał dane, korzystając m.in. ze specjalnych internetowych narzędzi fDi Markets i fDi Benchmark. Powstała lista 50 lokalizacji, wyznaczająca 50 najlepszych polskich miast odpowiadających projektom fDi Markets. Dane z lokalizacji zbierane były w pięciu kategoriach: Potencjału ekonomicznego, Udogodnień dla biznesu, Kapitału ludzkiego i stylu życia, Opłacalności oraz Infrastruktury i łączności.

 


Gdynia wypadła bardzo dobrze w rankingu, zajmując pierwsze miejsce pośród miast średniej wielkości – kontynuuje Courtney FigarWysoko oceniono potencjał ekonomiczny, przyjazność dla biznesu i infrastrukturę. W uzasadnieniu zauważono, że Gdynia jako miejsce do inwestowania ma wiele silnych, konkretnych zalet. Miasto podejmuje także aktywne działania na rzecz rozwoju ekonomicznego i wspiera innowacyjność. Pomimo wyzwań ciężko pracuje, aby stworzyć markę konkurencyjną na światowym rynku inwestycyjnym – dodała redaktor naczelna magazynu.Odbierając nagrodę prezydent Wojciech Szczurek odnosił się również m.in. do świetnej oceny miasta przez jego mieszkańców: Gdynia to miasto nowoczesne, otwarte, które dziś wychodzi naprzeciw nowoczesnym wyzwaniom przyszłości. Wysoka ocena jakości życia, którą od wielu lat konsekwentnie wyrażają mieszkańcy Gdyni, spotyka się z potwierdzeniem  międzynarodowych ekspertów, a także w niepodważalnych wskaźnikach ekonomicznych.Potencjał i rozwój Gdyni, oprócz ekspertów, doceniają także przedsiębiorcy. Jak komentuje wynik Adam Pstrągowski z firmy jubilerskiej S&A: Gdynia to optymalne miejsce do prowadzenia międzynarodowego biznesu. Lokalizacja oraz nowoczesny charakter miasta pozytywnie zaskakuje zagranicznych kupców. Dzięki wykwalifikowanej młodej kadrze z Gdyni i okolic możliwości rozwoju przedsiębiorstw są wyjątkowo szerokie.Właściciel firmy AB Inwestor, Andrzej Boczek, również nie szczędzi dobrych słów pod adresem miasta: Prowadzę firmę AB Inwestor w Gdyni od wielu lat, a nagroda „Miasto Przyszłości” dla ludzi biznesu jest najlepszym potwierdzeniem dobrej lokaty  kapitału. Budowane i planowane przez nas inwestycje usytuowane są w Gdyni, bo panuje tu dobry klimat do inwestowania i przyjazne przedsiębiorcom warunki. Moja rodzina od lat mieszka w Gdyni, poziom życia i zadowolenia od lat jest najwyższy w kraju, co potwierdzają wyróżnienia takie jak to.W podobnym tonie wypowiada się prezes Moderna Holding, Adam MałaczekGdynia promowała się kiedyś hasłem "Gdy inwestujesz – Gdynia". Z doświadczeń naszej firmy wynika, że to nie tylko slogan, że stoi za nim praca i zaangażowanie zarówno władz miasta, które tworzą doskonały klimat dla inwestorów, jak i urzędników odpowiedzialnych za ich bezpośrednią obsługę. O tym, że Gdynia to miasto otwarte na niebanalne pomysły, przekonaliśmy się realizując naszą największą do tej pory gdyńską inwestycję – Baltiq Plazę przy kultowej ul. Świętojańskiej. Przed nami kolejne, wyjątkowe wyzwanie związane z zabytkowym Bankiem Polskim przy ul. 10 Lutego. Jestem przekonany, że i w tym przypadku współpraca z miejskimi instytucjami będzie układała się bardzo dobrze.Przypomnijmy – ranking „Polskich Miast Przyszłości 2017/18” został opublikowany przez redakcję fDi Magazine w lutym tego roku. Gdynia zwyciężyła w nim w kategorii miast o średniej wielkości. Zdobyła również łącznie 9 wyróżnień w innych kategoriach. Szczegóły wyników rankingu przybliżaliśmy w tym artykule.

 

Barbara Betlejewska

e-mail: b.betlejewska@gdynia.pl

14.03.2017 19:00 Ocena: 0

Zobacz także:

20 mln zł na kanalizację deszczową z programu Infrastruktura i Środowisko

Gdynia ma powody do zadowolenia. Ministerstwo Środowiska przyznało miastu 20 milionów złotych unijnej dotacji na rozwijanie systemu gospodarowania wodami opadowymi, czyli tak zwaną deszczówką. Łatwiej będzie przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych, w tym efektom coraz częściej występujących nagłych i gwałtownych ulew. I to jest bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców dzielnic, które do tej pory były narażone na lokalne podtopienia. Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się 20 marca.

10 000 zł czeka na zdolnego inżyniera

Rusza rywalizacja o nagrodę im. prof. Romualda Szczęsnego, która raz w roku przyznawana jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Stawka jest niebagatelna, bo wynosi 10 000 zł. W konkursie przewidziano również wartościowe wyróżnienia.

„Mały procent – wielka sprawa!”

Przekazywanie 1% podatku Organizacjom Pożytku Publicznego jest łatwiejsze, niż myślicie. To tylko wpisanie dziesięciocyfrowego numeru KRS - 20 sekund - które nic nas nie kosztuje. To prosty i wyjątkowo skuteczny sposób na to, żeby pomóc wybranej przez siebie fundacji.