„Mały procent – wielka sprawa!”

Przekazywanie 1% podatku Organizacjom Pożytku Publicznego jest łatwiejsze, niż myślicie. To tylko wpisanie dziesięciocyfrowego numeru KRS - 20 sekund - które nic nas nie kosztuje. To prosty i wyjątkowo skuteczny sposób na to, żeby pomóc wybranej przez siebie fundacji.

 

Okres rozliczeń podatkowych, dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2016, trwa do końca kwietnia. Zachęcamy do udziału w kampanii „Mały procent – wielka sprawa!”.

 

 - Podczas ubiegłorocznej akcji 1 procenta gdynianie przekazali 11 milionów złotych, a organizacje działające na terenie Gdyni zostały wsparte kwotą 7 milionów złotych! Są to pieniądze, które każdego dnia zmieniają nasze miasto – mówi Marek Radyko z Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. - Do organizacji, które uzyskały największe wsparcie, można zaliczyć Stowarzyszenie Hospicjum św. Wawrzyńca oraz OTOZ Animals prowadzące gdyńskie schronisko Ciapkowo.

 

W tym roku do akcji włączyło się 88 organizacji działających na rzecz gdynian. Jesteśmy przekonani, że wśród nich znajdą Państwo tę, która realizuje cele najbliższe Waszemu sercu! Jeśli już wybierzemy organizację, której chcemy przekazać 1% naszego podatku, to w zeznaniu PIT należy wpisać numer KRS wybranej organizacji.

 

I nie musimy obawiać się, że pieniądze te zostaną nieodpowiednio wydane: - Pieniądze z 1 procenta nie płyną na dowolne działania. To są określone zadania z których trzeba się rozliczyć. Trafiają rzeczywiście na działalność pożytku publicznego, czy to edukację, czy to pomoc osobom zagrożonym, czy też pomoc zwierzętom – mówi Jakub Ubych z GCOP.

 

1% podatku na rzecz NGO-sów można przekazywać już od ponad 10 lat. Zasada jest prosta – podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą w zeznaniu rocznym pomniejszyć należny podatek o kwotę przekazaną na rzecz organizacji pożytku publicznego do wysokości 1% należnego podatku. Innymi słowy – wskazanie OPP, któremu chcemy przekazać część swojego podatku sprawia, że pieniądze te nie trafiają do budżetu państwa, ale na konto wybranej organizacji.

 

Wykaz gdyńskich organizacji: http://www.gdyniapozarzadowa.pl/2016/02/27/spis-gdynskich-organizacji-pozytku-publicznego/

 

Spis wszystkich organizacji uprawnionych do otrzymywania 1 procenta podatku można znaleźć w serwisie bazy.ngo.pl/opp.

 

Małgorzata Omachel-Kwidzińska

e-mail: m.omachel@gdynia.pl

15.03.2017 10:00 Ocena: 0

Zobacz także:

20 mln zł na kanalizację deszczową z programu Infrastruktura i Środowisko

Gdynia ma powody do zadowolenia. Ministerstwo Środowiska przyznało miastu 20 milionów złotych unijnej dotacji na rozwijanie systemu gospodarowania wodami opadowymi, czyli tak zwaną deszczówką. Łatwiej będzie przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych, w tym efektom coraz częściej występujących nagłych i gwałtownych ulew. I to jest bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców dzielnic, które do tej pory były narażone na lokalne podtopienia. Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się 20 marca.

10 000 zł czeka na zdolnego inżyniera

Rusza rywalizacja o nagrodę im. prof. Romualda Szczęsnego, która raz w roku przyznawana jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Stawka jest niebagatelna, bo wynosi 10 000 zł. W konkursie przewidziano również wartościowe wyróżnienia.

Portrety imigrantów na Polskiej 1

Ponad sto portretów imigrantów, sfotografowanych na początku XX wieku na słynnej wyspie Ellis u wybrzeży Nowego Jorku, będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Emigracji w Gdyni. Wernisaż pierwszej w Polsce tak obszernej ekspozycji o tej tematyce odbędzie się w piątek, 17 marca, o godz. 18.00.