Portrety imigrantów na Polskiej 1

Ponad sto portretów imigrantów, sfotografowanych na początku XX wieku na słynnej wyspie Ellis u wybrzeży Nowego Jorku, będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Emigracji w Gdyni. Wernisaż pierwszej w Polsce tak obszernej ekspozycji o tej tematyce odbędzie się w piątek, 17 marca, o godz. 18.00.

// fot. www.facebook.com/muzeumemigracjigdynia

 

Autorem zdjęć prezentowanych na wystawie jest Augustus Francis Sherman. W latach 1892-1925 pracował jako urzędnik państwowy w Biurze Rejestracyjnym Stacji Imigracyjnej Ellis Island. Mając kontakt z tysiącami ludzi przybywającymi z innych kontynentów i reprezentującymi różne kultury, religie i obyczaje, stworzył niezwykłą dokumentację. Jako utalentowany fotograf - amator pozostawił ponad 200 indywidualnych i grupowych portretów przybyszów do Ameryki z jej najintensywniejszego migracyjnie okresu. Imigranci, stając przed obiektywem w charakterystycznych dla swoich tradycji strojach, pozwolili Shermanowi stworzyć wielokulturowy obraz ówczesnego świata.

 

Dorobek Shermana jest rodzajem atlasu imigrantów pierwszych dekad XX wieku. Wystawa prezentuje ponad sto portretów uchodźców i migrantów z Azji, Afryki i Europy – w tym z ziem polskich. Współcześnie zbiór ten stanowi dokument o wielkiej wartości badawczej między innymi dla antropologii, etnologii, socjologii i etnografii.

 

Przybliżenie postaci Shermana i jego dzieła życia, stwarza okazję do wytworzenia nowej perspektywy na ruchy migracyjne w przeszłości i dziś. Jest też zaproszeniem do refleksji nad warunkami masowego przemieszczania się, jak i uniwersalnością samego zjawiska. Przez amerykańską Ellis Island w latach 1892-1954 przeszło 12 milionów ludzi. Miejsce to od 1990 roku należy do National Park Service i jest siedzibą Narodowego Muzeum Imigracji, które opiekuje się spuścizną fotograficzną Shermana.

 

Wystawie fotografii Augustusa F. Shermana towarzyszyć będą materiały multimedialne, takie jak publikacje cyfrowe, film dokumentalny i udostępnione ze zbiorów Narodowego Muzeum Imigracji Ellis Island zapisy audio historii polskich imigrantów, którzy potencjalnie mogli być modelami Shermana.

 

Wernisaż wystawy Augustus F. Sherman. Atlas Imigranta
17 marca 2017 | piątek | godz. 18.00
sala wystaw czasowych i korytarz Magazynu Tranzytowego | Gdynia, ul. Polska 1
Wstęp wolny

 

oprac. Agnieszka Wołowicz

e-mail: a.wolowicz@gdynia.pl

15.03.2017 06:00 Ocena: 0

Zobacz także:

20 mln zł na kanalizację deszczową z programu Infrastruktura i Środowisko

Gdynia ma powody do zadowolenia. Ministerstwo Środowiska przyznało miastu 20 milionów złotych unijnej dotacji na rozwijanie systemu gospodarowania wodami opadowymi, czyli tak zwaną deszczówką. Łatwiej będzie przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych, w tym efektom coraz częściej występujących nagłych i gwałtownych ulew. I to jest bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców dzielnic, które do tej pory były narażone na lokalne podtopienia. Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się 20 marca.

10 000 zł czeka na zdolnego inżyniera

Rusza rywalizacja o nagrodę im. prof. Romualda Szczęsnego, która raz w roku przyznawana jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Stawka jest niebagatelna, bo wynosi 10 000 zł. W konkursie przewidziano również wartościowe wyróżnienia.

MIPIM 2017: ważne wydarzenia i ważne rozmowy

W Cannes rozpoczęły się targi MIPIM The World’s Leading Property Market 2017. Przez cztery dni, w znanym m.in. z festiwalu filmowego Palais des Festivals, będą spotykać się najbardziej wpływowi gracze rynku nieruchomości. W tym roku organizatorzy spodziewają się 23 000 uczestników oraz 5 300 inwestorów. To doskonała okazja do zaprezentowania bogatej oferty inwestycyjnej, ale i spotkań. Jednym z nich była rozmowa prezydenta Wojciecha Szczurka i wiceprezydent Katarzyny Gruszeckiej-Spychały z Jacques Collins, reprezentującą Urban Land Institute na Europę.