REHakcja - przyjaźń i wolontariat

Samotność to problem, z którym zmaga się wiele osób niepełnosprawnych. By przeciwdziałać tej formie wykluczenia, gdyńskie Centrum Współpracy Młodzieży stworzyło projekt REHakcja – Niepełnosprawni w działaniu. Jego celem jest aktywizacja społeczna osób niepełnosprawnych.

//fot. Centrum Współpracy Młodzieży

 

Grupa gdyńskich wolontariuszy przez ponad pół roku będzie odbywała w wolnych chwilach spotkania z osobami niepełnosprawnymi. Będą to koleżeńskie wizyty w domach, ale także wspólne wyjścia do kin, teatrów czy na koncerty. Celem projektu REHakcja jest zwiększenie udziału osób niepełnosprawnych w życiu społecznym. W ramach naszych działań wolontariusze i osoby niepełnosprawne nawiązują nieformalne, koleżeńskie relacje. Od kwietnia do grudnia będą ze sobą spędzać czas wolny, wzajemnie się poznawać, rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Zadaniem wolontariuszy - mentorów jest pokazanie osobom niepełnosprawnym, że mogą tak - samo jak wszyscy inni ludzie - cieszyć się życiem – opowiada Aleksandra Sadowska. Prócz spotkań indywidualnych uczestnicy projektu będą brali udział w spotkaniach integracyjnych razem z pozostałymi osobami, które są zaangażowane w tę inicjatywę.

 

Wolontariusze biorący udział w REHakcji są wyłącznie osobami pełnoletnimi. Cierpliwość oraz zdolności motywacyjne są jednymi z kilku pożądanych cech, jakimi powinni charakteryzować się towarzysze osób niepełnosprawnych, ale nie jedynymi. Ważne jest, aby zaangażowani w projekt mentorzy cechowali się wysokim poziomem empatii, a także byli komunikatywni, towarzyscy i otwarci na świat. Najważniejsze jest, by pomoc sprawiała im przyjemność. W zamian zaś otrzymują satysfakcję z obserwowania zmian zachodzących w swoich podopiecznych. Poza tym sami poszerzają grono znajomych, ponieważ w projekcie bierze udział około 20 osób niepełnosprawnych oraz kilkunastu innych wolontariuszy – mówi Aleksandra Sadowska.

 

//fot. Centrum Współpracy Młodzieży

 

Jak interesujące jest to wydarzenie przekonuje Paulina Janus, która zaangażowana jest w tę inicjatywę w charakterze wolontariuszki. W ubiegłym roku byłam uczestniczką podobnego projektu, organizowanego przez Centrum Współpracy Młodzieży. Chciałam kontynuować to, co z powodzeniem wykonywałam podczas poprzedniej inicjatywy, zależało mi na nawiązaniu relacji z nowymi osobami. Prócz satysfakcji z samego udziału cieszę się, że mogę pomagać osobom niepełnosprawnym i widzieć jak się zmieniają. Ten projekt pokazuje, że osoby niepełnosprawne mogą być fajnymi kompanami, z którymi można ciekawie spędzić czas. Wzajemnie się od siebie uczymy – dodaje Paulina Janus.

 

Wśród najbardziej preferowanych form spędzania wolnego czasu - zarówno pośród wolontariuszy, jak i osób niepełnosprawnych - są wyjścia do kina i teatru. Tak naprawdę robimy wszystko to, co nam przyjdzie do głowy. Są spotkania przyjacielskie, czasem siedzimy razem przy kubku kawy czy herbaty i rozmawiamy ze sobą. Nie mamy żadnych ograniczeń co do pomysłów. Centrum Współpracy Młodzieży daje nam merytoryczną wiedzę, natomiast od naszej wyobraźni zależy jak ten czas razem spędzimy – mówi Paulina Janus.

 

Projekt REHakcja – niepełnosprawni w działaniu potrwa od kwietnia do grudnia bieżącego roku. Wolontariusze oraz osoby niepełnosprawne chcące wziąć w nim udział mogą zgłaszać się do 19 marca. Szczegółowe informacje na temat projektu znajdują się na stronie: www.cwm.org.pl.

Projket współfinansowany jest ze środków z budżetu Miasta Gdyni.

 

Paweł Plecha

e-mail: eratusz@gdynia.pl

13.03.2017 06:00 Ocena: 5

Zobacz także:

20 mln zł na kanalizację deszczową z programu Infrastruktura i Środowisko

Gdynia ma powody do zadowolenia. Ministerstwo Środowiska przyznało miastu 20 milionów złotych unijnej dotacji na rozwijanie systemu gospodarowania wodami opadowymi, czyli tak zwaną deszczówką. Łatwiej będzie przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych, w tym efektom coraz częściej występujących nagłych i gwałtownych ulew. I to jest bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców dzielnic, które do tej pory były narażone na lokalne podtopienia. Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się 20 marca.

19. Kolosy – przyznane. Superkolos dla Joëlle i Janusza Kurbielów

Znamy laureatów Kolosów przyznanych za wyczyny podróżnicze dokonane w 2016 roku. Główne nagrody trafiły między innymi w ręce Małgorzaty Wojtaczki, Małgorzaty Jarmułowicz i Zygmunta Leśniaka, Krzysztofa Starnawskiego, Szymona Kuczyńskiego oraz Andrzeja Bargiela.

Rewitalizacja Chyloni – w miejsce kortu powstaje parking

Blisko 40 miejsc postojowych dla samochodów powstanie niebawem na terenie Obiektu Sportowego Checz”. Jeden z tamtejszych kortów tenisowych zostanie wkrótce przebudowany na parking dla osób korzystających z obiektów sportowych stowarzyszenia. Prace mają zakończyć się w kwietniu.