Dlaczego Gdynia jest miastem przyszłości? To proste!

Gdynia oferuje wszystkie uroki wielkiego miasta, ale zarazem jest bardzo kompaktowa – mówi wiceprezydent Katarzyna Gruszecka - Spychała, w wywiadzie dla serwisu rt.tv. W rankingu należącego do grupy Financial Times FDI Magazine „Miasto przyszłości 2017/2018” Gdynia w kategorii miast średniej wielkości zajęła 1 miejsce. Oficjalne wręczenie nagrody odbędzie się we wtorek 14 marca.

 O czynnikach, które zdecydowało o przyznaniu nagrody Gdyni, wiceprezydent ds. gospodarki opowiadała w programie #RZECZoBIZNESIE- Nagrodę przyznaje magazyn wydawany przez Financial Times. Ta nagroda nie kłamie, bo opiera się na cyfrach i faktach. Magazyn FDI służy radą inwestorom, którzy chcieliby dobrze ulokować swoje pieniądze - mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała. - Gdynia zajęła pierwsze miejsce w kategorii miast średniej wielkości, czyli jest polskim liderem i miastem przyszłości. Również w kategoriach dla miast o większej wielkości zdobyliśmy nagrody w kategoriach szczegółowych, jak potencjał ekonomiczny, kapitał ludzki itp. - dodała.


 
Wiceprezydent Gdyni podkreśliła, że aby przyciągać inwestorów, nie można kłamać. - Trzeba mieć jasną wizję tego, czego rzeczywiście potrzebujemy. Jeśli nie wiemy i chcemy przyciągnąć wszystkich to znajdziemy dla każdego coś dobrego, czyli dla nikogo nic szczególnego – tłumaczyła.Zaznaczyła, że Gdynia chwali się przede wszystkim jakością życia. – To jest unikat, który nas wyróżnia. Na jakość życia składa się wiele czynników. Kilka lat temu, kiedy opowiadaliśmy, że mamy czyste powietrze, było to pomijane. Dzisiaj miasto bez smogu to strasznie ważny czynnik – mówiła K. Gruszecka-Spychała.Rozmówczyni zaznaczyła, że Gdynia to miejsce bardzo przyjazne mieszkańcom. - Gdynia oferuje wszystkie uroki wielkiego miasta, ale zarazem jest bardzo kompaktowa i można szybko wszędzie dojechać – oceniła.Stwierdziła, że dzisiaj szeroko pojęty biznes morski ma się w Gdyni bardzo dobrze. - Szukając nowych innowacyjnych pomysłów na ten biznes, chcemy go jak najmocniej wspierać – podkreśliła wiceprezydent.Przypomniała, że kryzysu udało się uniknąć, ponieważ Gdynia miała drugą mocną nogę poza biznesem morskim. - Chodzi o szeroko pojętą przedsiębiorczość. Gdynia ma bardzo mocne wskaźniki, znacząco odmienne od całej Polski. Dotyczą one zarówno dynamiki przyrostu nowych działalności gospodarczych, jak i niewielkiej dynamiki likwidacji tych, które już istnieją – tłumaczyła K. Gruszecka-Spychała- Dla mnie jednym z podstawowych celów jest przyciąganie nowych gdynian. Chciałabym, aby jak najwięcej osób osiedlało się w mieście, tu znajdywało komfort życia, na który składają się dobre mieszkanie i dobra praca – podsumowała.


Cały wywiad dostępny jest na stronie www.rp.tv

 

Materiał dzięki uprzejmości serwisu rp.tv

 

Sebastian Drausal

e-mail: s.drausal@gdynia.pl

10.03.2017 15:00 Ocena: 5

Zobacz także:

20 mln zł na kanalizację deszczową z programu Infrastruktura i Środowisko

Gdynia ma powody do zadowolenia. Ministerstwo Środowiska przyznało miastu 20 milionów złotych unijnej dotacji na rozwijanie systemu gospodarowania wodami opadowymi, czyli tak zwaną deszczówką. Łatwiej będzie przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych, w tym efektom coraz częściej występujących nagłych i gwałtownych ulew. I to jest bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców dzielnic, które do tej pory były narażone na lokalne podtopienia. Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się 20 marca.

Starcie poetów - 16. edycja gdyńskiego Slamu

Każdy, kto chciałby poczuć się jak Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki podczas słynnej, paryskiej Uczty Grudniowej, ma na to szansę. Wystarczy we wtorkowy wieczór zabrać ze sobą do Gdyńskiego Centrum Filmowego pięć własnych niepublikowanych wierszy, by stanąć do walki o atrakcyjną nagrodę.

Gdyńska ROSZADA – pomysł kiełkuje w warszawskim inkubatorze ECORYS

Ma pomóc wyjść poza orbitę codziennych obowiązków pracownika, zmienić sposób patrzenia, ułatwić poszukiwanie własnej ścieżki w zdobywaniu doświadczenia i praktyce zawodowej oraz umożliwić łatwiejszy start w dorosłe życie. Gdyński projekt społeczny ROSZADA, który trafił właśnie do warszawskiego inkubatora pomysłów ECORYS, to pilotażowy program wsparcia młodzieży i studentów, poszukujących miejsca pracy w zgodzie ze zdobywanym wykształceniem.