Starcie poetów - 16. edycja gdyńskiego Slamu

Każdy, kto chciałby poczuć się jak Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki podczas słynnej, paryskiej Uczty Grudniowej, ma na to szansę. Wystarczy we wtorkowy wieczór zabrać ze sobą do Gdyńskiego Centrum Filmowego pięć własnych niepublikowanych wierszy, by stanąć do walki o atrakcyjną nagrodę.

Slam to wyjątkowa formuła literackiego pojedynku, który polega na rywalizacji poetów-performerów. Z reguły każdy artysta prezentujący swe dzieła ma trzy minuty na przedstawienie własnej twórczości. Jurorami podczas tego rodzaju zawodów jest zwykle publiczność lub osoby z niej wybrane. W przypadku szesnastej edycji Slam Gdynia będą to widzowie zgromadzeni w Gdyńskim Centrum Filmowym (pl. Grunwaldzki 2), którzy przy pomocy kartek będą oddawali głosy na najlepszych poetów.

 

// fot. Centrum Kultury w Gdyni

 

Zwycięzca konkursu stanie przed wielką szansą na zaprezentowanie swoich umiejętności podczas I Ogólnopolskich Mistrzostw w Slamie Poetyckim, które odbędą się w Poznaniu. Finalista zaś będzie miał okazję, by powalczyć o miejsce na zawodach w stolicy Wielkopolski poprzez specjalne, dodatkowe eliminacje.

  

Cechą charakterystyczną slamów jest ich nieformalny charakter. Uczestnicy znajdują się blisko publiczności, dzięki czemu oceniający dany występ widzowie mogą lepiej poznać performerów wykonujących własne wiersze. 

 

// fot. Centrum Kultury w Gdyni

 

 

Patronat honorowy nad szesnastym slamem poetyckim w Gdyni objął gdański oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Na zwycięzcę czeka nagroda finansowa.

Początek imprezy we wtorek, 14 marca o godz. 19:00. Wstęp wolny.

 

Paweł Plecha

e-mail: eratusz@gdynia.pl

11.03.2017 13:00 Ocena: 0

Zobacz także:

20 mln zł na kanalizację deszczową z programu Infrastruktura i Środowisko

Gdynia ma powody do zadowolenia. Ministerstwo Środowiska przyznało miastu 20 milionów złotych unijnej dotacji na rozwijanie systemu gospodarowania wodami opadowymi, czyli tak zwaną deszczówką. Łatwiej będzie przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych, w tym efektom coraz częściej występujących nagłych i gwałtownych ulew. I to jest bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców dzielnic, które do tej pory były narażone na lokalne podtopienia. Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się 20 marca.

Gdyńska ROSZADA – pomysł kiełkuje w warszawskim inkubatorze ECORYS

Ma pomóc wyjść poza orbitę codziennych obowiązków pracownika, zmienić sposób patrzenia, ułatwić poszukiwanie własnej ścieżki w zdobywaniu doświadczenia i praktyce zawodowej oraz umożliwić łatwiejszy start w dorosłe życie. Gdyński projekt społeczny ROSZADA, który trafił właśnie do warszawskiego inkubatora pomysłów ECORYS, to pilotażowy program wsparcia młodzieży i studentów, poszukujących miejsca pracy w zgodzie ze zdobywanym wykształceniem.

Artyści dla Ciapkowa

Pełna miska, troskliwa rodzina, własny dom – jeśli mielibyśmy zapytać czworonogi ze schronisk o czym najbardziej marzą, to gdyby tylko potrafiły mówić ludzka mową zapewne tak by odpowiedziały. Rozumiejąc pragnienia podopiecznych Ciapkowa, pomocną dłoń wyciągnął do nich zespół Arshenic.