Gdyńska ROSZADA – pomysł kiełkuje w warszawskim inkubatorze ECORYS

Ma pomóc wyjść poza orbitę codziennych obowiązków pracownika, zmienić sposób patrzenia, ułatwić poszukiwanie własnej ścieżki w zdobywaniu doświadczenia i praktyce zawodowej oraz umożliwić łatwiejszy start w dorosłe życie. Gdyński projekt społeczny ROSZADA, który trafił właśnie do warszawskiego inkubatora pomysłów ECORYS, to pilotażowy program wsparcia młodzieży i studentów, poszukujących miejsca pracy w zgodzie ze zdobywanym wykształceniem.

// fot. Mikhail Popov / sxc.hu

 

Gdyńska ROSZADA ma wymiar społeczny. Pracuję z młodymi ludźmi od wielu lat i od pewnego czasu zauważam niepokojący schemat – mówi Łukasz Rąpała z Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, prowadzący również Wymiennikownię. Oto absolwent średniej szkoły trafia na wymarzone studia, kształci się i rozwija swój talent, ale na jego drodze do pełni sukcesu pojawia się problem ze znalezieniem źródła utrzymania.


Pilna potrzeba wymusza szybką decyzję. Studenci przeróżnych specjalizacji trafiają najczęściej za sklepową kasę. W handlu najłatwiej jest dziś znaleźć pracę – kontynuuje Łukasz Rąpała i zauważa, że bieżące zajęcia większości młodych ludzi mijają się z ich marzeniami i nie ułatwiają życiowego startu po opuszczeniu murów uczelni. Takiej sytuacji nie poprawia też fakt, że większość zawodowych praktyk jest bezpłatna, a więc nie daje możliwości utrzymania się samodzielnym już studentom.


Założeniem programu ROSZADA jest zmiana tej sytuacji poprzez delegowanie studentów do pracy w przedsiębiorstwach, które w pełni wykorzystają ich zawodowe powołanie. Firmy, które zdecydują się na udział w projekcie, otrzymają zwrot kosztów poniesionych na potrzeby zatrudnienia młodych pracowników oraz będą miały okazję skorzystać z ich potencjału. Niewykluczone, że po zakończeniu pilotażu współpraca ze studentami będzie kontynuowana poprzez stałe zatrudnienie – przekonuje Łukasz Rąpała z gdyńskiego LIS.


Miejsca zwolnione przez migrujących w ramach ROSZADY studentów zaproponujemy młodzieży i podopiecznym ośrodków pomocy społecznej w wieku 18, 26 lat. - tłumaczy dalej swój pomysł Łukasz Rąpała. Będą to osoby, które zmuszone są łączyć obowiązkową naukę i dbać o własne utrzymanie. Większość z nich nie podjęła jeszcze decyzji o zawodowej przyszłości, dlatego w pierwszej kolejności powinni kształcić umiejętności adaptacji w miejscu zatrudnienia – mówi pomysłodawca ROSZADY.


Pilotażowy, gdyński projekt ROSZADA, który trafił do inkubatora pomysłów ECORYS (akcjainkubacja.pl) został stworzony z myślą o sześciu uczestnikach: trzech studentach i trzech osobach z grupy tzw. NEET’s. Budżet trzymiesięcznej zamiany ról i miejsc ma wynieść 72 tysiące złotych. Aktualnie trwa etap inkubacji pomysłu, w lipcu zaś powinna ruszyć rekrutacja do programu.

 

oprac. Agnieszka Wołowicz

e-mail: a.wolowicz@gdynia.pl

11.03.2017 07:00 Ocena: 0

Zobacz także:

20 mln zł na kanalizację deszczową z programu Infrastruktura i Środowisko

Gdynia ma powody do zadowolenia. Ministerstwo Środowiska przyznało miastu 20 milionów złotych unijnej dotacji na rozwijanie systemu gospodarowania wodami opadowymi, czyli tak zwaną deszczówką. Łatwiej będzie przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych, w tym efektom coraz częściej występujących nagłych i gwałtownych ulew. I to jest bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców dzielnic, które do tej pory były narażone na lokalne podtopienia. Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się 20 marca.

Artyści dla Ciapkowa

Pełna miska, troskliwa rodzina, własny dom – jeśli mielibyśmy zapytać czworonogi ze schronisk o czym najbardziej marzą, to gdyby tylko potrafiły mówić ludzka mową zapewne tak by odpowiedziały. Rozumiejąc pragnienia podopiecznych Ciapkowa, pomocną dłoń wyciągnął do nich zespół Arshenic.

W GCF rusza „Filmoteka Szkolna”

Profesjonalni wykładowcy, ciekawe spotkania i zajęcia praktyczne z wykorzystaniem prawdziwego sprzętu filmowego czekają na młodych miłośników kina. Od 11 marca w Gdyńskim Centrum Filmowym ruszają bezpłatne warsztaty w ramach programu edukacyjnego „Filmoteka Szkolna". Zapisy trwają!