Nagrody w konkursie „Zapraszamy ptaki do Gdyni” rozdane

Estetyczne i przemyślane budki lęgowe i karmniki to efekty pracy uczniów gdyńskich szkół, którzy uczestniczyli w XIX edycji konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Wykonane przez dzieci i młodzież domki dla ptaków wykorzystywane są do uzupełniania miejsc lęgowych w Gdyni.

// fot. Agnieszka Wołowicz

 

Bardzo ważne jest, aby przy projektowaniu budek dla ptaków brać pod uwagę normy, które muszą one spełniać. Powinny być one drewniane, nielakierowane i wykonane bez użycia farb. Zbyt wymyślne projekty mogą odstraszać ptaki. – tłumaczył podczas uroczystości wręczenia nagród Jerzy Zając, dyrektor Urzędu Miasta Gdyni.


W tegorocznym konkursie wzięli udział uczniowie z 25 placówek oświatowych z Gdyni. W wyniku ich zaangażowania powstało 336 prac, w tym 249 karmników i 87 budek lęgowych.


Oprócz nagród indywidualnych jak co roku przyznane zostały nagrody dla trzech szkół, których uczniowie dostarczyli na konkurs łącznie największą liczbę prac spełniających wymogi zawarte w regulaminie. W tym roku nagrodzone zostały następujące szkoły:

  •     SP nr 40 im. kpt. ż. w. Karola Olgierda Burchardta,
  •     SP nr 28 im. Lotników Polskich,
  •     SP nr 18 im. Kornela Makuszyńskiego.


Warto wspomnieć, że ogłoszony po raz pierwszy w 1999 roku konkurs Zapraszamy ptaki do Gdyni cieszy się dużym zainteresowaniem wśród gdynian. Dotychczas w osiemnastu edycjach zostały zgłoszone łącznie 4672 prace, a na terenie Gdyni pojawiło się 1998 nowych miejsc lęgowych. Efektem konkursu są także karmniki dla ptaków zimujących w Gdyni, których łącznie powstało 2674.


Przypomnijmy, że konkurs służy między innymi uzupełnianiu miejsc lęgowych dla ptaków na terenie Gdyni. W tym celu prace konkursowe są przekazywane mieszkańcom Gdyni, którzy montują je w swoich ogrodach lub przy domach. Tym samym aktywnie włączają się w ochronę ptaków bytujących stale lub okresowo na terenie miasta.

 

Agnieszka Wołowicz

e-mail: a.wolowicz@gdynia.pl

07.03.2017 11:00 Ocena: 5

Zobacz także:

Artyści dla Ciapkowa

Pełna miska, troskliwa rodzina, własny dom – jeśli mielibyśmy zapytać czworonogi ze schronisk o czym najbardziej marzą, to gdyby tylko potrafiły mówić ludzka mową zapewne tak by odpowiedziały. Rozumiejąc pragnienia podopiecznych Ciapkowa, pomocną dłoń wyciągnął do nich zespół Arshenic.

Misja ściśle fajna, czyli dzieciaki w roli detektywów

Rozwiązywanie zagadek, odkrywanie tajemnic, poznawanie mrocznych historii - brzmi jak przepis na dobrą zabawę? Takie atrakcje proponuje swoim nastoletnim gościom Muzeum Emigracji w Gdyni. Misja ściśle fajna to spotkania, na których dzieci na pewno nie będą się nudzić. Kolejne edycje zabawy odbędą się 11 i 25 marca.

Piękno podmorskiego świata w Gdyni

Młode rekiny marmurkowe, rybę ananas, czy rozgwiazdę żywiącą się rafą koralową można podziwiać w Akwarium Gdyńskim. Dzięki specjalnie zaprojektowanym akwariom – butom te morskie zwierzęta są niemal na wyciągnięcie ręki.