Złote Oksery dla stoczni Crist

W trakcie dwudziestosiedmioletniej działalności osiągnęli pozycję jednego z czołowych producentów wyspecjalizowanego sprzętu stoczniowego i jednostek pływających dla największych światowych odbiorców. Jednym z realizowanych obecnie projektów jest budowa pływającego doku, który... zwiększy powierzchnię Monako o 6 hektarów. Wyróżnieniem za pracę pełną wyzwań jest „Złoty Okser” – nagroda specjalna Pracodawców Pomorza. Otrzymali ją założyciele stoczni Crist, Ireneusz Ćwirko i Krzysztof Kulczycki.

// fot. mat. prasowe CRIST

 

Nagroda tylko potwierdza, że ciężka praca i konsekwencja w budowie własnej firmy jest podstawą dla jej ostatecznego sukcesu. Crist jest świetnym przykładem marzenia o prężnej, innowacyjnej, polskiej firmie w branży stoczniowej, które stało się rzeczywistością – przekonuje Krzysztof Kulczycki, Crist S.A.

 

Ireneusz Ćwirko i Krzysztof Kulczycki założyli Stocznię CRIST SA w 1990 roku. Zaczynali od urządzeń wentylacyjnych, później zajęli się elementami jednostek pływających, a po kilku latach zbudowali pchacze barek. Crist jest obecnie jedną z największych polskich stoczni. Firma rozwija się na rynku offshore, buduje specjalistyczne statki i konstrukcje do obsługi nie tylko farm wiatrowych, ale także platform wiertniczych.  

 

Aktualnie jesteśmy o krok od przekazania nowoczesnego hybrydowego promu typu "double ended ferry" dla fińskiego armatora Finferries. Wygraliśmy również kontrakt na budowę kompletnie wyposażonego RoPax'a dla Vegagerðin - Islandzkiego Urządu Transportu Drogowego. Stale stawiamy na budowę statków innowacyjnych, czego najlepszym przykładem jest specjalistyczny dok pływający NB 56 – który pomoże w budowie nowoczesnego osiedla apartamentów w Księstwie Monako – mówi Ireneusz Ćwirko o obecnych projektach realizowanych w gdyńskiej stoczni. Dzięki specjalistycznemu dokowi NB 56, część zatoki Monako zamieni się w suchy ląd. Na powierzchni 60 000 m kw. powstaną m.in. luksusowe apartamenty, promenada i parki. Osiedle będzie atrakcją turystyczną, a jego niecodzienne położenie ma przyciągać nowych inwestorów.

// fot. www.crist.com.pl

Do światowych osiągnięć Stoczni Crist można zaliczyć także pływający pod niemiecką banderą „Innovation”, czyli przypominający barkę statek hydrotechniczny Heavy Lift Jack up Vessel, pozwalający na budowę i obsługę farm wiatrowych. Podobną funkcję pełni „Vidar”, który z powodzeniem transportuje turbiny i maszty. Na jego pokładzie znajduje się również żuraw o udźwigu 1,5 tys. ton, co umożliwia kompleksowy montaż urządzeń. Z kolei „Zourite” to samopodnośna barka pracująca pod francuską banderą La Reunion, położonej ok. 700 km na wschód od Madagaskaru wyspy, zamorskiego dystryktu Francji. Jednostka ma wymiary czterech pełnowymiarowych kortów tenisowych i zużyto na nią 6800 ton prefabrykowanej stali. Aktualnie „Zourite” bierze udział w budowie najdroższego wiaduktu morskiego.  

 

Najlepsze pomorskie firmy zostały nagrodzone podczas uroczystej Gali Evening zorganizowanej przez Pracodawców Pomorza. Okser to wyjątkowo trudna, podwójna przeszkoda w skokach jeździeckich, dlatego "Złoty Okser" to nagroda przyznawana wyjątkowym przedsiębiorcom. Jest dedykowana biznesmenom, którzy budując od podstaw swoją firmę, kierowali się wizją rozwojową i konsekwencją w realizacji przyjętych celów strategicznych.

 

Podczas Gali Evening Pracodawców Pomorza, oprócz Stoczni Crist, nagrodzono następujące przedsiębiorstwa: 

WYRÓŻNIENIE W KATEGORII MAŁE PRZEDSIĘBIORSTWO

• Volanto Sp. z o.o. w Gdyni

Prezes Zarządu Łukasz Olechnowicz

WYRÓŻNIENIE W KATEGORII ŚREDNIE PRZEDSIĘBIORSTWO

• MEGA S.A. w Gdyni

Prezes Zarządu Andrzej Szulist

WYRÓŻNIENIE W KATEGORII DUŻE PRZEDSIĘBIORSTWO

• Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Gdyni

Prezes Zarządu Janusz Różalski

• Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni

Prezes Zarządu Andrzej Kilian

 

Dorota Patzer

e-mail: d.patzer@gdynia.pl

02.03.2017 16:00 Ocena: 5

Zobacz także:

Akrobatyczne megawidowisko w Gdynia Arenie

Występy clownów, zapierające dech w piersiach akrobacje, piękne kobiety, charyzmatyczni żonglerzy wazami – to nie wszystkie atrakcje, które zachwycą widzów „Show The Grand Hong Kong Hotel - Gdzie świat poznaje serce Chin”. Widowisko odbędzie się w niedzielę 5 marca w Gdynia Arenie.

Ed Sheeran, Sting... teraz Gdynia

Na scenie ze Stingiem i Edem Sheeranem podczas rozdania nagród Grammy... Twórcy Portman Lights - lamp, które tworzyły świetlną oprawę koncertów artystów światowej czołówki i które w zaledwie sześć miesięcy podbiły serca największych światowych dystrybutorów, muzyków i publiczności, otwierają swoją siedzibę PPNT Gdynia. To tutaj będzie „centrum dowodzenia" firmy, której autorski pomysł, zaledwie w ciągu roku, szturmem podbił zagraniczne sceny muzyczne.

W Marszewie nudy nie ma

Lubicie przyrodnicze zagadki, ruch i zabawę na świeżym powietrzu? To propozycja jak najbardziej dla Was. Na powierzchni blisko 50 ha działa jeden z najmłodszych w Polsce Ogrodów Botanicznych Marszewo. W tym roku świętuje siódme urodziny.