Wspólnie dbamy o gdyńskie zabytki

10,5 mln zł. – to kwota jaką do tej pory Gdynia wydała na dbanie o zabytki w mieście. Od 18 lat konsekwentnie przyznawane są dotacje na prace konserwatorskie, z których skorzystało już 100 właścicieli zabytkowych obiektów. Wspólne działania miasta i mieszkańców przyczyniają się do zachowania oryginalnej architektury i przywracają jej dawną świetność.

Budynek mieszkalny, ul. Juliusza Słowackiego 40 // fot. mat. prasowe

 

Bardzo się cieszę, że realizowany od 1999 roku program ochrony zabytków przynosi tak znakomite efekty. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy nie tylko pracą, ale także wysiłkiem finansowym, połączonym z zaangażowaniem środków z budżetu miasta, przyczyniają się do tego, że Gdynia pięknieje i udaje się przywrócić blask jej zabytkom. – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

 


W naszym mieście aż 67 obiektów jest wpisanych do rejestru zabytków województwa pomorskiego. Znajdują się w nim także dawne obszary takie jak Orłowo, Kolibki, Mały Kack, Wielki Kack, Oksywie i  przede wszystkim Śródmieście. Cały rejestr liczy aż 72 pozycje. Są wśród nich siedziby instytucji publicznych, wyższe uczelnie, kościoły, klasztory, obiekty przemysłowe, wojskowe i budynki mieszkalne.


W pierwszych latach funkcjonowania programu dotacje były przyznawane na prace konserwatorskie i budowlane przy zabytkach indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków województwa pomorskiego. W 2009 r. o dotacje mogli ubiegać się także właściciele budynków wpisanych do rejestru oraz budynków położnych na obszarach zabytkowych, czyli mieszkańcy Śródmieścia, Kamiennej Góry, zespołu kuracyjnego Orłowa, dawnej wsi Oksywie, osady rzemieślniczej w Małym Kacku oraz dawnej wsi Wielki Kack.  

 

Budynek mieszkalny, ul. Juliusza Słowackiego 40 // fot. mat. prasowe

 


Dzięki programowi dotacji, który od 2010 roku jest programem stabilnym, na który w budżecie miasta przeznaczone jest pokaźna kwota, co roku kilkanaście budynków poddawanych jest różnego rodzaju pracom konserwatorskim. W 2016 roku właściciele aż siedemnastu budynków otrzymali dofinansowanie na działania przy obiektach zabytkowych. – tłumaczy Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków.

 


W zeszłym roku dofinansowaniem zostały objęte prace przy obiektach takich jak: Akademia Morska (ul. Morska 81-87), Willa Szczęść Boże (ul. I Armii Wojska Polskiego 6), Budynek Sądu Rejonowego (pl. Konstytucji 5), Budynek Automobilklubu Morskiego (ul. I Armii Wojska Polskiego 28), Domek ogrodowy (ul. Korzeniowskiego 3), czy budynki mieszkalne przy ulicach: Świętojańskiej 56, 10 Lutego 25, Słowackiego 40.


Dotacje przyznawane są prywatnym właścicielom i instytucjom zarządzającym budynkami, które nie czerpią z tego tytułu zysków. Dotowane są także organizacje, których celem statutowym jest ochrona i opieka nad zabytkami.


Szczegółowe informacje, jak uzyskać dofinansowanie znajdują się na stronie:  www.gdynia.pl/zabytki


Więcej informacji w sprawie dotacji udziela Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków.

 

Agnieszka Wołowicz

e-mail: a.wolowicz@gdynia.pl

01.03.2017 14:00 Ocena: 5

Zobacz także:

Akrobatyczne megawidowisko w Gdynia Arenie

Występy clownów, zapierające dech w piersiach akrobacje, piękne kobiety, charyzmatyczni żonglerzy wazami – to nie wszystkie atrakcje, które zachwycą widzów „Show The Grand Hong Kong Hotel - Gdzie świat poznaje serce Chin”. Widowisko odbędzie się w niedzielę 5 marca w Gdynia Arenie.

Ed Sheeran, Sting... teraz Gdynia

Na scenie ze Stingiem i Edem Sheeranem podczas rozdania nagród Grammy... Twórcy Portman Lights - lamp, które tworzyły świetlną oprawę koncertów artystów światowej czołówki i które w zaledwie sześć miesięcy podbiły serca największych światowych dystrybutorów, muzyków i publiczności, otwierają swoją siedzibę PPNT Gdynia. To tutaj będzie „centrum dowodzenia" firmy, której autorski pomysł, zaledwie w ciągu roku, szturmem podbił zagraniczne sceny muzyczne.

W Marszewie nudy nie ma

Lubicie przyrodnicze zagadki, ruch i zabawę na świeżym powietrzu? To propozycja jak najbardziej dla Was. Na powierzchni blisko 50 ha działa jeden z najmłodszych w Polsce Ogrodów Botanicznych Marszewo. W tym roku świętuje siódme urodziny.