Jan A.P. Kaczmarek i Symfonia bez końca

Zdobywca Oscara za muzykę do „Marzyciela” Jan A.P. Kaczmarek, już w tę sobotę zaprezentuje „Emigrę – Symfonię bez końca”, kompozycję przygotowaną specjalnie dla Muzeum Emigracji. Muzyczna impresja doświadczenia emigracji zostanie wykonana przez ponad stu muzyków, wśród których pozycję liderów obejmie dziesięciu perkusistów.

// fot. Dawid Linkowski

 

Gdynia była świadkiem wielu emocji związanych z emigracją, które w namacalnej formie możemy oglądać w Muzeum Emigracji w Gdyni. Można śmiało powiedzieć, że w tym roku zostanie dopisana także wersja muzyczna. Nie ma chyba bardziej odpowiedniej osoby, która mogłaby się tym zająć, niż Jan A.P. Kaczmarek, twórca muzyki do ponad pięćdziesięciu filmów, w tym do Marzyciela z Kate Winslet i Johnnym Deppem, za którego otrzymał nagrodę Akademii. Kompozytor podkreśla, że jego emigracyjne doświadczenia bardzo się przydały w tworzeniu. „EMIGRA – Symfonia bez końca”, to rodzaj hołdu, refleksji muzycznej na temat idei emigracji. To osobista muzyczna wyprawa, w głąb wspomnienia emigracji. Impresja, refleksja, metafora, dreszcz. To bardzo ważny temat i dla kompozytora szalenie inspirujący.

 

W sobotę na scenie w Gdynia Arenie pojawi się ponad stuosobowy zespół. Szukałem jakiegoś niebanalnego solisty. I tym solistą okazała się grupa dziesięciu perkusistów. Na początku byłem przerażony, że nie ma żadnej kobiety, potem zdałem sobie sprawę, że mężczyźni są gatunkiem ginącym i posadzimy ich w pierwszym rzędzie. I dla mnie w tym dziele, które jest połączeniem metafizyki i delikatnych emocji, uderzenie perkusji w kontrze jest bardzo ważne, ponieważ każdy, kto był emigrantem, wie, że brutalna pobudka, jaką emigrant często przeżywa, jest częścią życia. Uderzenie symbolizuje rzeczywistość, która bywa brutalna – tłumaczy Jan A.P. Kaczmarek.

 

Do współpracy artystycznej przy widowisku zaproszeni zostali: dyrygent Wojciech Rajski, Polska Filharmonia Kameralna Sopot oraz Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego. W kompozycji artysta wykorzystał historyczne materiały literackie. Utwór orkiestrowy będzie zaprezentowany w nowoczesnej formie, z wykorzystaniem multimediów: projekcji światła i wizualizacji, w które wkomponowano zbiory Muzeum Emigracji, m.in.: listy, dokumenty, pamiętniki, a także fotografie czy rzeczy osobiste emigrantów. 

 

“EMIGRA - Symfonia bez końca” - kompozycja: Jan A.P. Kaczmarek
25 lutego, godz.19.00, hala widowiskowa Gdynia Arena
Bilety w cenie 25 zł do nabycia od 18 stycznia na eBilet.pl, w salonach Empik oraz w kasie Muzeum Emigracji w Gdyni. Kontakt z kasą Muzeum: tel. +48 58 670 41 61. e-mail: kasa@muzeumemigracji.pl

 

Dorota Patzer

e-mail: d.patzer@gdynia.pl

23.02.2017 13:00 Ocena: 5

Zobacz także:

Architekci mostów – szkolna deklaracja szacunku

Cztery tysiące młodych ludzi z ośmiu krajów uczy się od siebie nawzajem, co oznacza szacunek dla innych – dla innej tradycji, kultury i odmiennych poglądów. Grupa uczniów i nauczycieli z Gimnazjum nr 24 i III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej w Gdyni uczestniczy w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Architekci mostów”.

Momentum zagra w gdyńskim Uchu

Norweski zespół Momentum przylatuje do Polski, aby promować swoją nową płytę. Z tej okazji skandynawskie trio wystąpi także w gdyńskim Uchu. Koncert odbędzie się w środę 1 marca o godzinie 21.00.

„Dwoje” w Teatrze Gdynia Główna

Dwoje ludzi związanych przeszłością, którzy szukają bliskości, jednocześnie nie umiejąc ze sobą zwyczajnie rozmawiać – to temat nowej sztuki „Dwoje” w reżyserii Marka Sadowskiego. Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę 25 lutego w Teatrze Gdynia Główna.