Architekci mostów – szkolna deklaracja szacunku

Cztery tysiące młodych ludzi z ośmiu krajów uczy się od siebie nawzajem, co oznacza szacunek dla innych – dla innej tradycji, kultury i odmiennych poglądów. Grupa uczniów i nauczycieli z Gimnazjum nr 24 i III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej w Gdyni uczestniczy w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Architekci mostów”.

// fot. mat. prasowe III LO w Gdyni

 

Pomysłodawczynią projektu jest Olga Wrońska - nauczycielka języka francuskiego oraz hiszpańskiego w gdyńskiej Trójce. Obok III LO w projekcie biorą udział szkoły z Belgii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Maroka, Turcji i Włoch. Jednym z trzech wielkich przedsięwzięć w ramach tego projektu jest przygotowanie przez każdą ze szkół białej tkaniny długości 10 m. oraz szerokości 2 m. z zapisem na niej przez uczniów i nauczycieli danej szkoły szczególnej Deklaracji Szacunku w odniesieniu do innych ludzi.

 

Prawie 4000 uczniów i nauczycieli z 8 szkół napisze o przyjaźni, pokoju, solidarności, miłości, wzajemnej życzliwości i szacunku odwołując się m.in. do takich wielkich postaci jak Jan Paweł II lub Martin Luther King, czy też takich wydarzeń jak obalenie muru berlińskiego lub kibicowanie podczas meczu piłkarzom bez względu na ich pochodzenie – mówi dyrektor placówki Wiesław Kosakowski.

 

Szkoły  tkaniny-deklaracje prześlą do III LO w Gdyni, gdzie nastąpi ich połączenie w jedną 80-metrową Deklarację Szacunku. Ta zostanie wyeksponowana na długich korytarzach gdyńskiej Trójki. Obecnie na korytarzach liceum eksponowane są już dwie z tych deklaracji: turecka i polska (dzieło uczniów i nauczycieli III LO i Gimnazjum nr 24 w Gdyni).

 

W drodze do Gdyni jest już deklaracja belgijska, a kolejne zostaną przesłane niebawem. 

 

Małgorzata Omachel-Kwidzińska

e-mail: m.omachel@gdynia.pl

26.02.2017 07:00 Ocena: 5

Zobacz także:

Momentum zagra w gdyńskim Uchu

Norweski zespół Momentum przylatuje do Polski, aby promować swoją nową płytę. Z tej okazji skandynawskie trio wystąpi także w gdyńskim Uchu. Koncert odbędzie się w środę 1 marca o godzinie 21.00.

„Dwoje” w Teatrze Gdynia Główna

Dwoje ludzi związanych przeszłością, którzy szukają bliskości, jednocześnie nie umiejąc ze sobą zwyczajnie rozmawiać – to temat nowej sztuki „Dwoje” w reżyserii Marka Sadowskiego. Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę 25 lutego w Teatrze Gdynia Główna.

Radni miasta zaakceptowali nową sieć szkół w Gdyni

Podczas ostatniej, XXIX Sesji Rady Miasta, radni decydowali o włączeniu bądź przekształceniu placówek oświatowych w Gdyni. 22 lutego podjęli uchwały, które przygotują gdyńską sieć szkół do wymogów reformy oświatowej. Decyzja zapadła jednogłośnie. Początek wdrażania zmian w szkołach to 1 września 2017 r.