Połączone siły trójmiejskich cheerleaderek w USA

To będzie wyjątkowy występ. Pierwsza w historii Polski i Europy drużyna cheerleaderek złożona z tancerek pełnosprawnych oraz poruszających się na wózkach inwalidzkich weźmie udział w Mistrzostwach Świata w Cheerleadingu w Stanach Zjednoczonych. Zawody odbędą się w Orlando na Florydzie w kwietniu tego roku. Dziewczyny z Cheerleaders FLEX Pomorze oraz Galaxy Team MDK Gdynia już szlifują swój układ.

// fot. Maciej Czarniak / FemmePhoto.pl

 

Zgłoszenie do reprezentowania naszego kraju na mistrzostwach świata w konkurencji „paracheer” wystosowała Polska Federacja Tańca. Zawodniczki niepełnosprawne z pierwszej w Polsce drużyny cheerleaderek na wózkach FLEX Pomorze wesprze grupa Galaxy Team z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni.

 

Mistrzostwa Świata Cheerleaders odbędą się w Orlando między 26 a 28 kwietnia 2017 roku. Podczas tegorocznych, prestiżowych zawodów, organizowanych przez International Cheer Union, będzie miała miejsce premiera. Po raz pierwszy rozegrana zostanie konkurencja „paracheer” – stworzona z myślą o niepełnosprawnych zawodniczkach na wózkach.

 

// fot. Maciej Czarniak / FemmePhoto.pl

 

Przygotowania do występu trwają już od grudnia, a treningi odbywają się nawet 3 razy w tygodniu. Połączenie sił obydwu drużyn wymagane jest przez regulamin mistrzostw – reprezentacja musi liczyć bowiem co najmniej 16 zawodniczek (a we FLEX Pomorze trenuje obecnie 7 dziewczyn). Nowa konfiguracja jest sporym wyzwaniem, ale również ciekawym doświadczeniem dla obu drużyn. Jak przyznają same zawodniczki, ogromną motywacją do pracy jest dla nich możliwość występu w kolebce cheerleadingu, czyli USA.

 

Grupa poszukuje aktualnie wsparcia sponsorów, bo całkowity koszt wyjazdu wyniesie kilkadziesiąt tysięcy zł.

 

// fot. Maciej Czarniak / FemmePhoto.pl

 

Cheerleaders FLEX Pomorze to pierwsza, profesjonalna drużyna cheerleaderek na wózkach inwalidzkich w Polsce. Sekcja działa od 2014 roku, a jej członkinie trenują pod czujnym okiem Moniki Matusiewicz–Hermann – zawodniczki sopockiej grupy cheerleaderek FLEX Sopot. Z kolei dziewczyny z Galaxy Team z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni do występów przygotowuje trenerka Anna Kwietniewska.

 

Barbara Betlejewska

e-mail: b.betlejewska@gdynia.pl

17.02.2017 13:00 Ocena: 5

Zobacz także:

W Gdyni rusza „Klimat na zmiany”

„Klimat na zmiany” to nowy cykl filmowy, który od środy 22 lutego startuje w gdyńskim Laboratorium Innowacji Społecznych. Na program składać się będą projekcje uznanych filmów dokumentalnych, debaty oraz spotkania z ekspertami. Wstęp wolny.

Koncertowe portrety muzyków w GCF

Trójmiejscy muzycy i gwiazdy światowej sceny jazzowej są bohaterami wystawy fotografii Anny Rezulak. Zdjęcia można oglądać w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego do 10 marca. Wstęp wolny.

Konkurs na alternatywnych jurorów

Podczas finału 10. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oprócz profesjonalnej kapituły już po raz trzeci będą obradować jurorzy Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej. Miłośnicy sceny po przeczytaniu pięciu wybranych do finału sztuk i obejrzeniu ich czytań przyznają własną nagrodę.