Gdyńska rewitalizacja ze wsparciem finansowym Unii Europejskiej

Gdynia ubiega się o blisko 38-milionową dotację z budżetu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, która ma zasilić działania w ramach rewitalizacji Oksywia, Chyloni i Witomina. Środki przyznawane są w trybie bezkonkursowym, ale procedura oceniania wymagała niezwykle starannej i czasochłonnej pracy nad opracowaniem wniosków. Do Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku złożono je w czwartek, 16 lutego. Dane w nich zawarte pochodzą z wielu źródeł, wynikają m. in. z potrzeb zdiagnozowanych podczas konsultacji społecznych, przyjętej polityki społecznej miasta, rozwoju sportu, edukacji i kultury.

Ulica Dickmana na Oksywiu // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

 

- Przygotowanie wniosków o dotację ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych to niemalże rok pracy wielu osób zaangażowanych w rewitalizację trzech gdyńskich dzielnic. Mówimy o finansowym wsparciu działań na terenie Oksywia, Chyloni i Witomina – informuje Aleksandra Markowska, dyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych. - Będą miały charakter zarówno inwestycyjny, jak i społeczny, międzysąsiedzki.

 

Wspomniane wnioski nie biorą udziału w konkursie. Nie oznaczało to jednak łatwej ścieżki po unijne pieniądze. W gdyńskim Laboratorium Innowacji Społecznych oraz w Wydziale Projektów Rozwojowych Urzędu Miasta wypracowano szereg argumentów wskazujących na gdyńskie potrzeby i priorytetowe rozwiązania, które wymagają nakładów budżetowych z ZIT.

 

- Dla każdej z trzech branych pod uwagę dzielnic przewidzieliśmy co najmniej kilka zadań, które różnią się od siebie zarówno charakterem inwestycji, jak i kosztorysem – wyjaśnia Maciej Warszakowski z Laboratorium Innowacji Społecznych ds. Inwestycji. - Częścią wspólną dla Oksywia, Chyloni i Witomina będą niewątpliwie nowo utworzone centra sąsiedzkie z bogatą ofertą społeczną dla mieszkańców.

 

Mieszkańcy Oksywia za kilkanaście miesięcy korzystać będą z przebudowanego skrzyżowania ulic Dąbka, Bosmańskiej i Dickmana, czy nowego chodnika wzdłuż ulicy Arciszewskich. Mieszkańcy Witomina zyskają atrakcyjną przestrzeń rekreacyjno – wypoczynkową nieopodal SP nr 35, będą też mogli wybrać się na spacer do lasu zmodernizowanymi ścieżkami. W obrębie ulic Zamenhofa i Opata Hackiego na Chyloni nie da się nie dostrzec odnawianych elewacji budynków, wokół których zmieniona zostanie przestrzeń z myślą o bezpiecznym i komfortowym wypoczynku i możliwością spotkań na świeżym powietrzu.

 

Dotacja w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych będzie głównym źródłem finansowania trzech wskazywanych dzielnic w ramach rewitalizacji. Wkład własny miasta to około 15 mln zł.

 

Co to jest ZIT?

 

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to nowy instrument (nie funkcjonował w poprzedniej unijnej perspektywie finansowej tj. w latach 2007-2013), który pozwoli na realizację strategii terytorialnych w sposób zintegrowany. Działania podejmowane w ramach ZIT będą ukierunkowane na zrównoważony rozwój obszarów miejskich. Komisja Europejska chcąc zwiększyć zaangażowanie miast w realizację polityki spójności, zobowiązała wszystkie kraje członkowskie do przeznaczenia minimum pięć proc. środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na realizację tego instrumentu. (źródło: www.funduszeeuropejskie.gov.pl). 

 

Małgorzata Omachel-Kwidzińska

e-mail: m.omachel@gdynia.pl

17.02.2017 09:00 Ocena: 0

Zobacz także:

W Gdyni rusza „Klimat na zmiany”

„Klimat na zmiany” to nowy cykl filmowy, który od środy 22 lutego startuje w gdyńskim Laboratorium Innowacji Społecznych. Na program składać się będą projekcje uznanych filmów dokumentalnych, debaty oraz spotkania z ekspertami. Wstęp wolny.

Konkurs na alternatywnych jurorów

Podczas finału 10. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oprócz profesjonalnej kapituły już po raz trzeci będą obradować jurorzy Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej. Miłośnicy sceny po przeczytaniu pięciu wybranych do finału sztuk i obejrzeniu ich czytań przyznają własną nagrodę.

GDYNIA DESIGN DAYS 2017 - SZTORM

Znamy hasło tegorocznego festiwalu Gdynia Design Days. Odwołuje się do nadmorskiej lokalizacji miasta. Głównym tematem 10. edycji wydarzenia będzie „sztorm”. Festiwal odbędzie się dniach 30 czerwca 9 lipca 2017 roku.